A vörös polip csápjai

Tizenegy szocialista gyanúsított, majd tucatnyi vezető MSZP-s tanú, lefölözött tízmilliók, kapkodás a nagyobbik kormánypártban, a miniszterelnök kétes „tisztasági csomagja” – egyelőre ez a hozadéka a Zuschlag-ügynek. A volt országgyűlési képviselőt, a kiskunhalasi szervezet korábbi elnökét, az MSZP megyei szervezetének volt ügyvezető elnökét, vagyis az előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag Jánost ugyan már kiebrudalta saját pártja, de egy ifjú szocialista bűnszervezet, vagy ha úgy tetszik, maffia létezésének gyanúját még az ártatlanság vélelmének tiszteletben tartása mellett is okkal vetette fel a sajtó. A nagy kérdés az, hogy a piramis csúcsán valóban a korábban a holokauszt áldozatain viccelődő kiskunsági politikus állhatott-e. Vagy más?

Zsebõk Csaba
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vadászpilótából „ejtőernyős”. December 10-én megírtuk, hogy a várakozásoktól némileg eltérően nem Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök és nem is Kiss Péter kancelláriaminiszter, MSZP-alelnök embere futott be a Zuschlag-botrány következményeként megrendezett Bács-Kiskun megyei szocialista tisztújításon, ugyanis a Szekeres Imre honvédelmi miniszterhez, pártelnökhelyetteshez közel állónak tartott Vári Gyula világbajnok vadászrepülő-pilótát, volt országgyűlési képviselőt választották meg a megyei szervezet vezetőjének. Az elnökválasztó gyűlés megszüntette a megyei ügyvezető elnöki posztot, amelyet korábban Zuschlag János töltött be.


Egy rutinvizsgálat után indult meg a nyomozás a később heves koalíciós indulatokat gerjesztő Zuschlag-ügyben. 2005-ben már a Kiskunhalasi Városi Ügyészség folytatott vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. Zuschlag Jánost társaival együtt a megyei főügyészség különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalással gyanúsítja társadalmi szervezetek által szabálytalanul felhasznált költségvetési támogatásokkal kapcsolatban. Az ügy két további gyanúsítottja, Lados István – Zuschlag személyi titkára – és Katus Ferenc is előzetes letartóztatásban van. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 80 millió forint pályázaton nyert pénz rendeltetésszerű használatával nem tudnak elszámolni.
Szabó Ferenc Bács-Kiskun megyei főügyészhelyettes lapunknak november végén azt mondta, hogy a megyei vádhatóság november 17-ével engedélyt kapott a Legfőbb Ügyészségtől a nyomozás meghoszszabbítására március 17-ig. – Ennek fő indoka, hogy nem tudták befejezni az eredetileg kitűzött határidőre a nyomozást, elsősorban azért, mert újabb bizonyítékok kerültek elő, illetve a már korábban előkerült bizonyítékokat új összefüggésekben is meg kell vizsgálni, mindazonáltal a jövő év elején szeretnénk vádat emelni – hangsúlyozta Szabó Ferenc. Zuschlag, az MSZP-s berkekben csak Cusiként emlegetett ifjú szocialista titán továbbra sem tett vallomást. Szabó nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy a további nyolc gyanúsított közül voltak olyanok, aki már vallottak.
A Hír TV közben rejtett kamerás felvételt készített Weiszenberger László kistérségi megbízottról, aki uniós pénzek lefölözéséről beszélt. Az ő ügyéről Szabó Ferenc azt mondta: a kecskeméti nyomozó ügyészség vizsgálja az esetet, gyanúsítás még nem történt, de a bizonyítékok vizsgálata folyamatban van. Egyelőre nem találtak arra utaló jelet az eddig megismert dokumentumokban, amely az üggyel összefüggésben uniós pénzek jogtalan megszerzésére utalna, bár azt nem cáfolta, hogy „állami pénzek lefölözéséről” szó lehetett.
Ismeretes, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő már járt Kecskeméten, többórás tanúmeghallgatására kora este, titokban érkezett. Egykori közigazgatási államtitkára, Szilvásy György titokminiszter már szintén megjelent tanúként a bács-kiskuni megyeszékhelyen, csakúgy, mint Jánosi György és Göncz Kinga volt ifjúsági tárcavezetők. Ocsovai Tamás és Topolánszky Ákos, az ifjúsági tárca korábbi helyettes államtitkárai már szintén tanúvallomást tettek, csakúgy, mint Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, az MSZP pártalapítványának kuratóriumi elnöke, Ujhelyi István, az önkormányzati tárca államtitkára, Arató Gergely oktatási államtitkár és Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető-helyettes, korábbi ifjúsági politikai államtitkár.
Emlékezetes, hogy szeptember 4-én robbant a hír: Baja Ferencet is meghallgatta tanúként az ügyészség a Zuschlag János és társai elleni nyomozás ügyében. A kecskeméti ügyészség a szocialista párthoz kötődő Táncsics Mihály Alapítvány kuratóriumi elnökeként hallgatta meg a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát Zuschlag János és hat társa ügyében, akiket különösen nagy kárt okozó csalással gyanúsított meg a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség, még június végén. Zuschlag ekkor nyilatkozatban tagadta, hogy neki és hat társának köze lenne az egyesületekhez és alapítványokhoz befolyt pénzek törvénytelen felhasználása miatt indított ügyhöz, a gyanúsítottak mindegyike panasszal élt a gyanúsítással szemben. Baja közleménye szerint arról is tájékoztatta az ügyészséget, hogy az MSZP pártalapítványa 2005 decemberében kiírt Kapcsolat közösségi kommunikációs pályázatán az 500 ezer forinttal támogatott, de később hiánypótlásra, illetve visszafizetésre felszólított pályázatok között volt az ügyben érintett Y-Generáció Egyesület és a Szövetség a Modern Magyarországért Egyesület is.
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség indítványára a Szegedi Városi Bíróság szeptember 21-én helyezte harminc napra előzetes letartóztatásba Zuschlag Jánost. A Szegedi Városi Bíróság október 19-én, az ügyészségi indítvánnyal egyező végzésével a gyanúsított előzetes letartóztatását az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb három hónapra, 2008. január 21-ig meghosszabbította. November 8-án tudhattuk meg: újabb személyt, egy kiskunhalasi ügyvédet hallgatott ki gyanúsítottként az ügyészség a Zuschlag és addig hét társa ellen folyamatban lévő ügyben. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség főügyészhelyettese a Magyar Nemzetben megjelent hír kapcsán (Szente Zsoltot neveztük meg az újabb gyanúsítottként) csak annyit mondott, hogy már kilenc gyanúsítottja van az ügynek. Ugyanakkor kiderült az is, hogy házkutatást tartottak több zuglói szocialista városatyánál a Kecskeméti Városi Ügyészség munkatársai a Zuschlag-ügyhöz kapcsolódóan. Szabó Ferenc főügyészhelyettes megerősítette, hogy a fővárosban több helyen tartottak házkutatást azokban a napokban, de további információkkal nem szolgált, így más médiumok értesüléseit sem kommentálta. A hvg.hu később arról számolt be, hogy az ügyhöz kapcsolódóan több zuglói szocialista politikus otthonában és irodájában is házkutatást tartottak. Köztük volt Kemecsei Árpád, a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. felügyelőbizottságának elnöke, valamint Komlódi Gábor, a XIV. kerületi MSZP volt frakcióvezetője.
Hogy az MSZP-s vezetőknek ne csak Kiskunhalasra kelljen vetniük „vigyázó szemüket”, a gyanús zuglói szocialista tagfelvételeket a XIV. kerületben is követte a Zuschlag-ügy. A hvg.hu megírta, hogy Kemecsei és Komlódi kért ajánlást a kerület két országgyűlési képviselőjétől, Csiha Judittól és Baráth Etelétől két, a Zuschlag-ügyben vizsgált egyesület számára, hogy támogatást kapjanak a Táncsics Mihály Alapítványtól.
November 30-án az is kiderült, hogy már focicsapat méretű a Zuschlag-ügy gyanúsítottjainak a száma, azon a héten ugyanis további két ember, lapinformációk szerint Kubatov Iván és Győrfi Ludovic bővítette azoknak a körét, akikről a nyomozó hatóság úgy véli, valamilyen módon részt vettek az egyesületek illegális pénzekkel való feltöltésében. A két új gyanúsított számlák gyártásával és cégátruházásokkal segítette Zuschlag és társai tevékenységét. A román állampolgárságú, de „életvitelszerűen Magyarországon tartózkodó” Győrfi Ludovicról – csak nevének kezdőbetűit használva – Szabó Ferenc elmondta, ő segítette a bujkálásban Zuschlag személyi titkárát. Az ügyészség gyanúja szerint ugyanakkor az említett kiskunhalasi ügyvéd, Szente Zsolt készítette azoknak a cégeknek a szerződéseit, amelyeknek a nevében számlákat állítottak ki a pályázaton kapott pénzek dokumentálásához. A számlákat aztán a támogatások elszámolásához benyújtották a minisztériumokban. Amelyeket többnyire szocialista politikusok vezettek. Akik jórészt célkeresztbe is kerültek, igaz, még csak tanúként. Folytassa, Zuschlag!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.