Adóreformnak álcázott osztogatás?

Az inflációs kockázatok miatt Veres János szerint nincs mód arra, hogy az esetleges járulékcsökkentés miatt kieső bevételeket áfaemeléssel ellensúlyozzák. A kormány a tervek szerint februárban nyújtja be az Országgyűlésnek az adórendszer átalakításáról szóló előterjesztését. Az SZDSZ még a tavaszi ülésszakban el szeretné fogadtatni a reformjavaslatokat; több szakértő úgy véli, hogy az adóátalakításról szóló vita politikai blöff.

Jakubász Tamás
2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csillag: 20 és 30 százalék. Az adóreform lehetséges intézkedéseiről tartott tegnap konferenciát a Republikon Intézet. A rendezvényen felszólalt Csillag István. A volt miniszter azt hangoztatta, hogy az idei 4 százalékos hiányterv teljesíthető, sőt lehetőség lenne a deficit 3 százalék alá csökkentésére is. Ez azonban csak fegyelmezett gazdaságpolitikával képzelhető el. Csillag úgy alakítaná át a személyi jövedelemadó rendszerét, hogy 2,5 milliós éves jövedelemig 20 százalék, az ezt meghaladó keresetrész után 30 százalék közteher befizetését írná elő.


A pénzügyminiszter nem támogatja a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) járulékcsökkentésről és áfaemelésről szóló javaslatát – hangzott el tegnap az Info Rádióban. Veres János elmondta: a forgalmi adó kulcsának emelése növelheti az inflációt, ez pedig veszélyeztetné a konvergenciaprogramban foglaltak megvalósítását. Közölte: a kabinet februárban dönt arról, miképpen alakítja át az adórendszert. A szakértők azt vizsgálják, mekkora a kormány pénzügyi mozgástere, vagyis mennyit fordíthat adóreformra.
– A kabinet nem tárgyalt a szakmai szervezetek javaslatairól – mondta kérdésünkre Horn Gábor. A sajtóban megjelent információk szerint 300–600 milliárd forintot fordítana a kormány adócsökkentésre. Horn közölte, hogy a kormánypártok eddig még nem állapodtak meg a közterhek mérséklésére fordítható forrás nagyságáról, ezért a médiumokban közölt számokat nem kommentálta. Annyit azonban elmondott, hogy a kabinet még a tavaszi ülésszakban az Országgyűlés elé kívánja terjeszteni az adórendszer átalakításáról szóló elképzeléseit. A várható intézkedésekről nem árult el részleteket, de azt állította: a közteherviselés és a társadalombiztosítás nagyszabású átalakítását tervezik.
– Nem számíthatunk jelentős adóreformra a következő évben – mondta Török Zoltán, a Raifeissen Bank vezető elemzője. A szakember úgy látja: a kormányzat érzékelte ugyan, hogy bajban van a gazdaság, de mivel nem rendelkezik hosszú távú koncepcióval, a pillanatnyi megfontolások szerint hoz majd döntést a közterhek rendszerének átalakításáról.
Több szakértő is úgy véli, hogy a kormány adóátalakítási intézkedéseiről szóló szakmai vita voltaképpen a választási kampány része, politikai blöff. A kabinetet sürgeti az idő, hiszen az idén népszavazást tartanak, jövőre európai parlamenti, 2010-ben pedig országgyűlési képviselőket választ az ország. Támogatásának növelésére a megszorítások útján megtakarított összegek egy részéből a kormány osztogatásba kezd, vagy legalábbis pénzt ígér, mindezt pedig adóreformnak álcázza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.