Kihívással néz szembe az amerikai gazdaság, egyes területek aggodalomra adnak okot – fogalmazott George W. Bush. Az amerikai elnök több mint 140 milliárd dolláros gazdaságkönnyítő csomagot ígért a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak; elismerve, hogy „veszély fenyegeti a gazdaság növekedését, és az előttünk álló évben várhatóan vissza fog esni a növekedési ütem”, ezért mihamarabbi cselekvésre van szükség. Bush beszédében nyíltan utalt arra, hogy a lakosság adósságállománya az utóbbi időben aggasztó mértékben növekedett, miközben az amerikai gazdaság motorját jelentő belső fogyasztás jelentősen mérséklődött.
A hitelválság kiszélesedését ellensúlyozandó intézkedésekkel kapcsolatban az elnök után nyilatkozó Henry Paulson pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy azok azért váltak elkerülhetetlenné, „mert a gazdaság élénkítése érdekében tett lépések elmaradásának kockázata immár túlságosan magas”. A GDP csaknem egy százalékát kitevő átmeneti csomag elsősorban a fogyasztás serkentését célozza, családonként hozzávetőlegesen 1600 dollár értékű adókedvezménnyel, illetve a vállalkozások terheinek könnyítésével. A lépésektől félmillió munkahely megőrzését, illetve újak létrehozását remélik a Fehér Házban. A recessziós félelmek erősségét jelzi ugyanakkor, hogy az elnöki bejelentés ellenére is tovább estek a nagy amerikai tőzsdék indexei, a befektetői bizonytalanság továbbra is uralkodó.
– Bár az elemzők várakozásai jelentős eltérést mutatnak, egyetlen pontban azonban mindenki egyetért: a kockázatos időknek távolról sincs vége – kommentálta a bejelentést az Inernational Herald Tribune, amely elsősorban a gyenge makrogazdasági adatokat, illetve a legnagyobb pénzintézetek múlt héten bejelentett több tíz milliárdos veszteségeit emelte ki. A napilap szerint a kiszámíthatatlanság olyan nagy, hogy az elemzők négyezertől akár 14 ezerig saccolták a New York-i tőzsde indexének jövőben várható értékét. Szakértők szerint a bizonytalanságot csak fokozza, hogy a másodlagos értékpapírpiacon a rossz követelések arányát továbbra is képtelenség átlátni, és rengeteg kétes fedezetű értékpapír van forgalomban, amelyeket a jelzálogpiachoz hasonló „átcsomagolási” módszerrel hoztak létre.
A Bush-csomagot már a bejelentés előtt kiszivárogtató Economist szerint a pénzügyi ösztönzőknek három fő feltételt kellene teljesíteniük ahhoz, hogy valóban elkerülhetővé váljék a recesszió. Fontos, hogy időben lépjen érvénybe, megelőzve a további romlást, olyan rétegekhez jusson el, amelyek ténylegesen erősíthetik a fogyasztást, és végül csak átmeneti jelleggel bírjon, ellenkező esetben az amúgy is magas költségvetési hiány kezelhetetlenné válhat.
A kétkedőkre ugyanakkor nyugtatólag hatott, hogy az intézkedéssorozatot – a republikánusok és a kongresszust uraló demokraták mellett – Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke is támogatja. Bernanke az utóbbi napokban több nyilatkozatában egyértelműen utalt arra, hogy a jövő héten esedékes kamatdöntő ülésen a nyíltpiaci bizottság várhatóan újabb kamatvágást, akár 50 bázispontot is kész megszavazni. A további könnyítéstől pedig a bankközi likviditás javulása, közvetve a hitelezési feltételek enyhülése várható, így a gazdaság túllendülhet a jelenlegi hitelszűkén. Az amerikai tőkehiányt tovább csökkentheti a távol-keleti, illetve a közel-keleti tőke beáramlása, amely az utóbbi hónapokban már több alkalommal is dollármilliárdos mentőövet dobott a hitelválság miatt veszteségeket felhalmozó nagy amerikai befektetőházaknak.
Nem tudtak elmenni a kamuprofilok: üresen maradtak a lelátók a Tisza Párt kongresszusán
