Árnyak az euró felett

Lóránt Károly
2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kereken visszautasította Nicolas Sarkozy javaslatát, hogy az eurózóna tagországai a legmagasabb (elnöki, miniszterelnöki) szinten vitassák meg az Európai Központi Bank monetáris politikáját, amely eddig a pénzügyminiszterek tanácsának hatásköre volt. „Azt hiszem, az eurózóna jól működik, ha viszont többszintű irányítást hozunk létre, azt kockáztatjuk, hogy a különböző szintek között véleményeltérések lesznek” – mondta a német kancellár újságíróknak a múlt héten. Párizs az első ilyen eurócsúcsot ez év második felében a francia elnökség idejére akarta időzíteni, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy változtassanak az Európai Központi Bank monetáris politikáján. A háttérben az húzódik meg, hogy az euró erős árfolyama tönkreteszi a francia exportálókat, lefogja a gazdasági növekedést, és hiábavalóvá teszi a foglalkoztatás növelésére irányuló erőfeszítéseket. Sarkozy azt akarja, hogy az Európai Központi Bank ne csak az árstabilitásra ügyeljen, hanem vegye figyelembe a gazdasági növekedés ösztönzésének szempontjait is. Korábban a volt olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi is az eurót (és az azt bevezető politikai riválisát, Romano Prodit) okolta az ország gazdasági problémáiért. „Az euró mindenkit megizélt” – mondta a szabadszájú volt olasz miniszterelnök. A francia berzenkedés ellenére azonban a német kancellár utólag kifejezte támogatását az Európai Központi Bank és az azt irányító (pénzügyminiszteri) testületnek. „Az euró nem nemzeti valuta, elfogadása elsősorban azon múlik, hogy a monetáris politika független tud-e maradni (az egyes nemzetállami érdekektől), a helyzet teljesen különbözik az Egyesült Államokétól” (ahol a központi bank, a Fed egyeztet a kormánnyal) – hangsúlyozta Angela Merkel.
A mostani vita igazolja Milton Friedman euróval kapcsolatos véleményét. A nemrég elhunyt Nobel-díjas közgazdász még 1997-ben figyelmeztetett, hogy az eurót ugyan létre lehet hozni, de kérdéses, hogy előnyei, mindenekelőtt a nagyobb pénzügyi fegyelem és a tranzakciós költségek csökkenése, nagyobbak lesznek-e, mint azok a hátrányok, amelyek a valutaárfolyamok rugalmas változtathatóságának elvesztéséből fakadnak. Az eurózóna potenciális tagjainak nincs olyan rugalmas ár- és bérmechanizmusuk, továbbá mobil munkaerejük, amely pótolná a változtatható valutaárfolyamok felszámolását. Friedman szerint a várható hatás az egyes országok közötti feszültség éleződése lesz, és az euró nem a politikai integrációt segíti elő, mint azt megalkotói szánták a közös valutának, hanem ellenkezőleg, a dezintegráció irányába hat majd. Véleménye szerint az eurózóna 10-15 éven belül felbomlik. Ugyanezt a véleményt fejtette ki nemrég Paul de Grauwe, a leuveni egyetem profeszszora is, aki azt nyilatkozta a De Morgen című lapban (2006. március 18.), hogy politikai unió nélkül az euró nem tud sokáig fennmaradni.
Hogy az euró bevezetése nem gazdasági megfontolások alapján, hanem politikai célok érdekében történt, azt a volt német külügyminiszter, Joschka Fischer is megerősítette a Financial Timesnak adott egyik nyilatkozatában (2000. július 7.), amikor kijelentette, hogy az euró bevezetésével a nemzetállamok szuverenitásuk fontos részét, az önálló monetáris politikát adták fel, ami az első lépés egy, az Egyesült Államokhoz vagy Németországhoz hasonló föderális állam kialakításában.
A föderális Európának azonban sem politikai (például közös nyelv, közös identitás, egymás iránti szolidaritás), sem gazdasági feltételei (például a jelenlegi egy százalékot egy nagyságrenddel meghaladó közös költségvetés) nem adottak. A politikai akaratnak a társadalmi-gazdasági realitások fölé emelése, a voluntarizmus pedig – a volt szocialista országok tapasztalatai alapján – nem felemelkedéshez, hanem inkább gazdasági és társadalmi krízisekhez vezethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.