Nem tervezünk alapvető változtatást, kiegészítő indítványok elképzelhetők, de ezekről még nincs döntés – közölte Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Állítása szerint a módosító indítványok várhatóan a garanciarendszert erősítik majd, Sólyom László államfő észrevételeihez kapcsolódva. Hozzáfűzte: elképzelhetőnek tartanak az országos kockázatközösségi alappal kapcsolatban olyan kiegészítést, miszerint rendelet helyett törvény állapítsa meg évente az alapból finanszírozott ellátások körét. Kökény azt mondta, hogy a törvényről a koalíciós partnerrel, az SZDSZ-szel is egyeztetnek, az újbóli záróvita pedig február 11-én lesz a parlamentben; a jogszabály megkapja a szükséges többséget, és várhatóan másfél hónapos csúszással lép hatályba.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője sajtótájékoztatóján megismételte pártja korábban is hangoztatott álláspontját, miszerint új törvényre van szükség, és az ellenzéki erő elutasítja az egészségügy privatizálását. Hozzátette: úgy tűnik, a kormányzó pártok végleg foglyai egy hatalmi-pénzügyi paktumnak, amellyel egy üzleti kör érdekeit szolgálják ki.
Farkas Imre (MSZP), aki igazolatlanul hiányzott az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvény december 17-i parlamenti végszavazásáról, a Magyar Nemzetnek tegnap úgy reagált: még sok minden történhet a következő hetekben, ám ha pártja nem kíván módosítani a jogszabály alapkoncepcióján, akkor alapvetően ő sem kíván változtatni a hozzáállásán. Ismeretes, a szocialista képviselő a folyosón maradt a több-biztosítós rendszer bevezetéséről szóló döntés alatt, mivel semmiképpen nem akarta a nevét adni ehhez a változáshoz, de nem szavazattal vagy tartózkodással az ellenzéki oldalt sem akarta támogatni.
Várhatóan jövő szerdán kezdik meg az egészségbiztosítási reform menetrendjének kidolgozását – adta hírül a Népszava. A tervek szerint a szocialista párt vezetői és egészségpolitikusai egyeztetnek arról, hogy a reform végrehajtásának mi legyen a menetrendje: például mikor és kiket jelöljenek a leendő pénztárak felügyelőbizottságaiba, s hogy mikor írják ki a befektetői pályázatokat. Az SZDSZ-ben szintén megkezdik az államfő kifogásainak elemzését, a párt ügyvivői testülete jövő keddi ülésén tárgyal először az egészségbiztosítási törvényről. Miután a koalíciós pártok „házon belül” kialakították saját álláspontjaikat, az egyelőre konkrét időpont nélküli, január közepére tervezett hivatalos koalíciós egyeztetésen összefésülhetik azokat.
Beazonosította a brüsszeli „aranyásókat” a Szuverenitásvédelmi Hivatal
