Biztató szeniorakció

Stefan Lázár
2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számtalan váratlan fordulatra található magyarázat. Talán nem első pillantásra, de oknyomozás eredményeként. Az európai, német nyelvű sajtó egyik legmegbecsültebb lapja, a konzervatív Neue Zürcher Zeitung (NZZ) hosszú idő óta ismételten pozitív megállapításokkal mutatta be olvasóinak a Gyurcsány-kormány működését, elferdített képet festve a valós magyarországi helyzetről. Legutóbb viszont meglepő fordulatra került sor. A helvét újság Prágában székelő tudósítója – korábbi megfogalmazásaival ellentétben – diszkreditált személynek nevezte a miniszterelnököt, aki már saját táborában sem élvez maradéktalan támogatást. A cikk érdemi megállapításait Lovas István a Magyar Nemzetben „minicsodának” nevezte, és feltette a kérdést, vajon mi okozta ezt a „pálfordulást”? A magát – jogosan – nagyra tartó zürichi kiadótól aligha szivárog ki magyarázat. Létezik viszont Budapesten néhány olyan ember, akik elégedett örömmel nyugtázzák a csodadolgot, abból a meggyőződésből kiindulva, érdemes volt magukévá tenni az 1981-ben elhunyt indiai bölcs, Nisargadatta Maharaj tanácsát: „Tedd azt, amiben hiszel, és higgy abban, amit teszel!”
Péntekenként rendszeresen tíz-tizenkét fős társaság találkozik fenn a Várban. Nyugdíjaskorú, de szellemi agresszivitásában töretlen csapat, öntudatában és önérzetében kettős élettapasztalattal rendelkező gárda, amelynek gondolkodásmódjára a magyaros virtus éppen úgy jellemző, mint a svájci alaposság és józanság. A zürichi egyetemen és a világhírnévnek örvendő Technikai Főiskolán (ETH) eltöltött esztendők szálai kötik össze őket. Legtöbbjük majd fél évszázadot töltött el a Limmat folyó mellett, mielőtt úgy döntött, visszatér az óhazába. Hozva magával a svájci életstílus talán unalmasnak mondható józanságát, de egyben megbízhatóságát és kiszámíthatóságát is.
– Rendszeresen olvastam az NZZ-t, mert nagyra becsültem magas színvonalát, objektivitását, sokoldalúságát, azt hogy nem volt részrehajló sem balra, sem jobbra – hangoztatta Batthyány Bálint, a nevét viselő Kultur-Press Kft. ügyvezető igazgatója. Az IBM egykori számítógépes specialistája, jelenleg a tokaji borászatban a „Borok bora-alapítványt” életre hozó Dusóczky Tamás emlékeztet arra, hogy a zürichi lapot dédapja Budapesten már 1870-ben olvasta.
Az elismerés megroppant, amikor a magyar nyelvet bíró Oplatka András helyét – mint az NZZ tudósítója – Udo Schmidt vette át, hogy a Moldva partjáról szemlélje és kommentálja a Duna menti eseményeket. – Tőle is hasonló kimért tudósításokat vártunk. De teljesen félremagyarázza a dolgokat! Szerintem mindenekelőtt SZDSZ sugallatra – vélte Radvánszky Ferenc óraszakértő, akinek antik órákból összeállított kiállítását másfél éven keresztül mutatta be az Iparművészeti Múzeum. Hasonló véleményt képviselt Batthyány Bálint: „Információit nyilvánvalóan az SZDSZ központjától kapja!” Dusócky Tamás már felvetette a témát az NZZ szerkesztőségében, és közölte a külpolitikai rovat vezetőjével, tudósítójuk nem azzal az objektivitással dolgozik, amit a laptól el lehet várni. Vele párhuzamosan több svájci magyar szervezet is tiltakozott az elferdített beszámolók miatt. Miután Udo Schmidt tendenciózus munkája nem változott, a felháborodott svájci– magyar csoport – saját megfogalmazásban segélykiáltásként – újabb akcióra szánta el magát, és levélben fordult az NZZ főszerkesztőjéhez, Markus Spillmannhoz. Felhívták a figyelmét, hogy olyan emberek tiltakoznak, akik életük legnagyobb részét Zürichben töltötték, évtizedeken keresztül a Neue Zürcher Zeitungból tájékozódtak.
– Schmidt szeptember közepén megjelent cikkével (Morzsolódik a Gyurcsány elleni oppozíció frontja) azután végleg betelt a pohár! A szó legszorosabb értelmében sokkolt bennünket – hangoztatta társai nevében is Mohos János Károly, a Swissair légitársaság hajdani osztályvezetője, jelenleg egy magyar szolgáltatóvállalat fejlesztési igazgatója. Szerintük minden külföldi tudósítónak ismernie kellene annak az országnak a történelmét, társadalmi és politikai viszonyait, amelyről ír. Emellett semlegesen és kiegyensúlyozottan kellene tudósítania a belpolitikai és társadalmi konfliktusokról. – Szerintünk U. Schmidt úr – akinek Magyarországról írt beszámolóit halk döbbenettel olvassuk – egyetlen ilyen követelménynek sem felel meg. Vagy tájékozatlan a jelenlegi történésekről, vagy tudatosan szubjektív és egyoldalú. Cikkének minden mondatát konkrét adatokkal tudnánk cáfolni – fogalmazott Svájc egykori harminckilencszeres kardvívó bajnoka (27-szeres csapat, 12-szeres egyéni), aki még a legendás Gerevich–Kovács–Kárpáti-időszakban, a Budapesti Honvéd versenyzőjeként sajátította el a pengeforgatás művészetének alapelemeit.
A levélre Cyrill Stieger, a lap külpolitikai rovatvezetője válaszolt, természetesen védelmébe véve a tudósítót. Egyetlen rangos szerkesztőség sem reagált volna másként! Ezt követően viszont bekövetkezett a „minicsoda”.
Udo Schmidt eltávolodott Gyurcsány Ferenctől mint „látszólag pótolhatatlan” politikustól. A csoport nem verte büszkén a mellét, de szolid – svájci – józansággal megállapította: „Nem hiába léptünk fel határozottan!” Ezen túlmenően nem adták fel a reményt, hogy az NZZ-tudósító eleget tesz meghívásuknak, és legközelebbi budapesti látogatása során eljön közéjük is, hogy személyesen vitatkozhassanak az objektív zsurnalisztika érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.