Fehér folt a mentők térképén

Másfél éve várja hiába Nagyvázsony és környéke, hogy mentőállomás nyíljon a községben, amelynek építésére szerződés kötelezi az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ). A szervezet és a község által kötött megállapodás értelmében 2006. december 31-ig át kellett volna adni a mentőállomást, amely Magyarország egyik mentési szempontból meglévő „fehér foltját” lenne hivatott eltüntetni.

Velkei Tamás
2008. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyvázsony 2006 augusztusában kötött szerződést az OMSZ-szel. A dokumentum tartalmazza: a beruházás 40 millió forintba kerül, s a költségeket a Veszprém Megyei Önkormányzat és a szolgálat fele-fele arányban viseli. Ugyanakkor Nagyvázsony önkormányzata átadta az OMSZ-nek a település egyik jó állapotú, nagy értékű ingatlanát térítésmentes használatra, hogy ott a szolgálat megépítse a több mint tíz községet kiszolgáló mentőállomást. Az épületben eddig a gyermek- és ifjúságvédelem, a családsegítő, nyugdíjasok napközi otthona és ifjúsági pinceklub működött. Az OMSZ által átvett és azóta is parlagon hagyott ingatlanból e funkciókat átköltöztették a művelődési házba.
Fábry Szabolcs polgármester lapunknak elmondta: a mentőszolgálat olyannyira nem törődött az ingatlannal, hogy másfél éve a gazt is az önkormányzat nyírja a telken, ahol azóta sem történt egy kapavágás sem. A polgármester ezért kétszer is levelet írt az OMSZ főigazgatójának, ám csak annyit tudott meg, hogy 2007 januárjától az Egészségügyi Minisztérium „az igazságos hozzáférés és a párhuzamos fejlesztések kiküszöbölése érdekében” országos moratóriumban függesztette fel az állomások építését. A moratórium 2007 nyarán ugyan megszűnt, ám az építkezés azóta sem kezdődött el.
Ezért tavaly októberben Horváth Zsolt fideszes országgyűlési képviselő az egészségügyi miniszternél érdeklődött a mentőállomásról. Kincses Gyula államtitkár válaszában azzal indokolta a beruházás késlekedését, hogy az épület átalakításához szükséges változtatási kérelmet a Veszprém Megyei Önkormányzat csak tavaly július
4-én továbbította az OMSZ-nek. Ám kitért arra is: úgy tudja, a szolgálat 2007. szeptember 20-án „megkezdte a beruházás megvalósítását”. Azóta negyedév telt el. Télen a mostoha időjárási viszonyok között nem ritka, hogy a térség napokig el van zárva a külvilágtól.
– Veszprémből vagy Tapolcáról várhatunk rohamkocsis segítséget. De mi lesz, ha egyszer a mentőautó hiánya miatt történik tragédia a térségben? – kérdezte aggódva a község polgármestere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.