A negyvenkét áldozat 2006. január 19-i felkutatása idején derült ki, hogy ilyen súlyos balesetre nem lehet igazán felkészülni, különösen nem olyan nehéz terepviszonyok között, mint ahol a Borsó-hegy magasodik – fogalmazott lapunk kérdésére Ivancsó János, Fony polgármestere, aki Lévai Csaba korábbi hejcei polgármesterrel, valamint Köteles László volt tállyai orvossal együttműködve megmentette az egyetlen túlélőt, Martin Farkast.
A tragédiát követően nem sokkal a helyszínen obeliszket, valamint negyvenkét – névvel, életkorral, rendfokozattal, fényképpel ellátott – kopjafát állítottak a tisztelet jeléül, a halálos ormot azonban továbbra is roppant nehéz megközelíteni. Immár egyértelmű, Hejce a béke, a barátság, a szeretet, az emlékezés zarándokhelyévé vált. A NATO békebeli történetének második, Szlovákia II. világháború utáni legtöbb áldozatot követelő légi katasztrófájának emlékművét ismét ellepték a virágok.
Frantisek Kasicky, a szlovák honvédelmi tárca vezetője a második évfordulón, szombaton úgy fogalmazott: két évvel a tragédia után sem enyhül a fájdalom, a sebek nehezen gyógyulnak. E hely a csendes elmélkedésé lett, ugyanis rendkívül közel van a Borsó-hegyhez, ahol negyvenkét honfitársuk lelte halálát. Hősöknek nevezte az elhunytakat, majd azt mondta, ez a mű nemcsak a hejcei szlovák áldozatok emlékműve, hanem a két nép összetartozását szimbolizálja, miközben emléket állít minden NATO-katonának, aki a demokrácia, a szabadságjogok védelmében áldozta életét a szövetség fennhatósága alatt.
– Hejcén mindenki családtagként várja az oda zarándokolókat – idézte a szlovák tárcavezető Rohály Géza helyi polgármester szavait.
Vadai Ágnes, a magyar honvédelmi tárca államtitkára beszédében úgy fogalmazott: régen úgy tartották, hogy a halál a katona társa. Ma már ez nincs így, ezért a katonák halála is éppen olyan tragédia, mint más embereké. Majd méltatta a hejceiek helytállását, segítőkészségét, amelyet a tragédia idején mutattak meg.
Miként arról a tragédiát követően többször beszámoltunk, 2006. január 19-én este fél 8 tájban egy Koszovóból Kassára tartó An–24-es repülőgép csapódott a Hejcéhez közeli Borsó-hegy oldalának, s a fedélzeten utazó negyvenhárom békefenntartó szlovák katona közül negyvenketten életüket vesztették. Valószínűleg navigációs hiba okozta a balesetet, noha sokan még mindig úgy gondolják, a légi járműben keletkezhetett valamilyen műszaki hiba.
Csodával határos módon Martin Farkas hadnagy apróbb zúzódásokkal megúszta a zuhanást. A mínusz 17 Celsius-fokos hidegben magyar segítők mentették meg a fagyhaláltól, majd szállították egy kassai kórházba.
Ez nagy érvágás lehet a Barcának: Ronaldóékat választhatja a klub kulcsfigurája
