Jogtalanul riogattak

Túllépte a törvény által meghatározott feladat- és hatáskörét a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH), amikor 2006 őszén közleményben riogatta az állampolgárokat azzal, hogy bűncselekménynek minősülhet, ha részt vesznek a be nem jelentett utcai demonstrációkon – állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Szabó Máté. A Nemzetbiztonsági Iroda szerint az elhárítás betartotta az alkotmányt és a törvényi előírásokat.

2008. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonságiak közleménye 2006 októberében. „Szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet, hogy az elmúlt hetekben történt demonstrációk – tekintet nélkül azok jogszerű voltára – jellegüknél fogva alkalmasak arra, hogy azokat szélsőséges személyek vagy csoportok jogellenes cselekmények – akár a fent említett bűncselekmények elkövetésére használják fel. Ezáltal a békés és törvényes demonstráció tömegzavargássá alakulhat át, melyben a részvevők – tekintet nélkül eredeti szándékukra – akár puszta jelenlétük miatt is bűncselekmények elkövetőjévé válhatnak. A bírói gyakorlat szerint ugyanis aki jelen van egy bűncselekmény elkövetésénél, és jelenléte szándékerősítő hatással lehet a bűncselekmény elkövetőjére, pszichikai bűnsegédként maga is a bűncselekmény elkövetőjévé válik.”


Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hivatalból folytatott vizsgálatot a 2006. szeptember–októberi közterületi rendezvényekkel kapcsolatos NBH által kiadott közleménnyel összefüggésben.
Megállapította, hogy az NBH túllépte a hatáskörét, amikor a demonstrációkon részt vevők által tanúsított magatartás megítélésével foglalkozott. Bűncselekmény elkövetése esetén ugyanis ez a bíróságok, szabálysértés megvalósulása esetén pedig a szabálysértési hatóságok feladata. Az elhárítás közleménye a jogalkotásról szóló törvény garanciális szabályainak sem felelt meg, annak kiadására az NBH nem volt jogosult. Az NBH közleménye így alkalmas volt az állampolgárok megtévesztésére – áll az ombudsman állásfoglalásában.
Szabó Máté az NBH-t felügyelő tárca nélküli minisztertől kapott tájékoztatás, és az NBH főigazgatójával folytatott személyes megbeszélése alapján megállapította azt is, hogy a hivatalnak 2006 októberében nem volt tudomása olyan terrorveszélyről, provokációról vagy más hasonló körülményről, amely okot adhatott volna a lakosság irányában bármilyen fellépésre.
Vizsgálati megállapításai alapján a biztos felkérte a miniszterelnököt, hogy a minisztériumok alárendelt szervei a jövőben ne adjanak ki a jogalkotási törvény garanciális szabályainak meg nem felelő jogi iránymutatást tartalmazó közleményt, Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli minisztertől pedig azt kérte, hogy a jövőben az NBH ne lépje túl hatáskörét. Laborc Sándornál, az NBH főigazgatójánál azt kezdeményezte, hogy a jelentést ismertesse az irányítása alá tartozó személyi állománnyal, és hívja fel figyelmüket a feltárt alkotmányos jogokkal összefüggő visszásság jövőbeni elkerülésére.
– Szilvásy György 30 napon belül válaszol a felvetésekre, meglepőnek és sajnálatosnak tartjuk viszont, hogy az országgyűlési biztos vizsgálatát az NBH jelenlegi főigazgatója, illetve az irányító miniszter által felajánlott további egyeztetés mellőzésével zárta le – közölte a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája (NBI).
Az NBI szerint nem lehet attól eltekinteni, hogy a 2006. őszi demonstrációk időszakában olyan összeütközésekre került sor, amelyek azzal fenyegettek, hogy a helyzet kontrollálhatatlanná válik.
Az NBH a lakosság figyelmét kívánta felhívni a jogellenes cselekményekben való részvétel esetleges konzekvenciáira. Célja ezzel a bűncselekmények elkövetésének megelőzése volt – reagált az NBI az ombudsman állásfoglalására. Mint megjegyzik, az NBH ilyen jellegű tevékenysége összefügg a nemzetbiztonsági törvényben meghatározott felderítési jogkörével bizonyos bűncselekmények vonatkozásában. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységüket az alkotmány és a törvényi előírások betartásával végzik – közölte az NBI.
Már 2006 őszén több ízben jeleztük, hogy az NBH túllépett a hatáskörén, és ez most visszaigazolást is nyert – közölte Simicskó István. A T. Ház nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s elnöke szerint az NBH újabb hibájáért a miniszterelnököt, illetve Szilvásy Györgyöt terheli a politikai felelősség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.