Juscsenko váratlan húzása

A hatalmi koalíció és a legnagyobb ellenzéki párt berkeiben is megdöbbenést keltett Raisza Bohatirjevának, a Régiók Pártja (PR) egyik emblematikus vezetőjének a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárává történő kinevezése. Elemzők szerint szenzációszámba menő húzásával Viktor Juscsenko egyfelől tovább akarja szűkíteni Julija Timosenko mozgásterét, másfelől felerősítette a régiósok körében meglévő ellentéteket.

Székely Gergely
2008. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ungvár)
Maga Julija Timosenko csak annyit mondott a kinevezéssel kapcsolatban, hogy ez az államfő kompetenciája, amibe nem áll szándékában beleszólni. Ő mindenkivel konstruktív együttműködésre törekszik, és szerinte ehhez a kormánytöbbséget alkotó két frakció közötti megállapodás biztosítja is a feltételeket. Ugyanakkor Andrij Skil, a BJUT frakciójának tagja úgy véli, ezzel a húzásával Viktor Juscsenko nem csupán saját pártjában mélyítette el az ellentéteket, hanem a koalíción belül is, ugyanakkor kiprovokálta, hogy Timosenko, megmásítva szándékait, mégiscsak elinduljon a két év múlva megrendezendő elnökválasztáson.
A legtöbb elemző határozott meggyőződése, hogy a döntés mögött Juscsenko és az ország leggazdagabb embere, a PR legjelentősebb finanszírozójának számító Rinat Ahmetov közötti megállapodás rejlik. Mindkettőjükről közismert ugyanis, hogy nem csupán Timosenkót, hanem Viktor Janukovicsot sem kedvelik. Egyiküknek sincs például ínyére, hogy mindkét politikus hajlamos a radikális lépésekre. Ennek a napokban számos tanújelét adták, egyértelművé téve, hogy őket már csupán a két év múlva megrendezendő elnökválasztásra való felkészülés foglalkoztatja. Az Ahmetov körül kialakult szárny viszont, amelyhez Bohatirjeva is tartozik, sokkal mérsékeltebb pozíciót képvisel – állítja Konsztantin Bondarenko politológus. Ők elsősorban abban érdekeltek, hogy a donecki pénzügyi-ipari csoportok üzleti érdekei ne szenvedjenek csorbát. Míg például Janukovics az új hatalommal szembeni tiltakozó megmozdulások megszervezését is kilátásba helyezte, Ahmetov nem tartja tragikusnak pártja ellenzékbe szorulását sem.
Volodimir Feszenko politológus szerint a PR egyik meghatározó egyéniségének kinevezésével Juscsenko a két megbékíthetetlennek tűnő tábor, a „narancsosok” és a kék-fehérek, illetve a Kelet és a Nyugat közötti konfliktusokat szeretné csökkenteni, tehát jól jönne számára a régiósok egy részének támogatása. Olesz Donij viszont úgy véli, hogy a lépést Juscsenko már a következő elnökválasztás jegyében tette meg, remélve, hogy ily módon képes lesz betörni a régiósok szavazóinak a felségterületére is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.