Karsai József, az MSZP országgyűlési képviselője a párt informális frakcióülése előtt újságíróknak azt mondta: nem támogatja az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt, mert hiányzik belőle a garanciarendszer. Azt mondta, hogy nem áll olyan rendszer mellé, amelyben különválhat a szegények és a gazdagok biztosítója. Arra a kérdésre, miért szavazta meg mégis decemberben a törvényt, Karsai József leszögezte: akkor még nem lehetett pontosan látni a jogszabályt, de most, az egységes szöveget végigolvasva látszik, hogy nincsenek meg benne a garanciák. Arra a felvetésre, nem veszít-e tekintélyéből amiatt, hogy egyszer már megszavazta a változásokat, most pedig nem fogja támogatni a jogszabályt, Karsai közölte: „Nem a tekintélyemmel, hanem a választóimmal foglalkozom.”
A kormánypárti képviselő szerint az egészségügy jelenlegi állapotában ragyogóan rendbe van téve. Utalt arra, hogy többlettel zárta a múlt évet az egészségbiztosítási alap, és hogy az egészségbiztosítási felügyelet megfelelően ellenőrzi a rendszert.
Kérdés, hogy akadnak-e még a szocialista frakcióban olyanok, akik követik Karsai Józsefet, és nemmel voksolnak, tartózkodnak, esetleg el sem jönnek a szavazásra. Mint ismert: a törvény december 17-i zárószavazása előtt még sokan lebegtették esetleges nemleges voksukat, végül azonban minden jelen lévő politikus áldását adta a többpénztáras rendszerre, csak Farkas Imre hiányzott igazolatlanul a szavazáskor. Karsai egyébként azt is elmondta, hogy támogatni fogja frakciótársa, Tóth Károly ismételten benyújtandó módosító indítványát a vizitdíj és az ápolási díj eltörléséről. Hozzátette: Tóth Károly „igazi szociáldemokrata ember, védi a szocialista pártot”.
Úgy tudjuk, a szocialisták közül többen is módosító indítványokat nyújtanak be az egészségbiztosítási törvényhez. Ezek között lesz olyan, amelyik módosítani kívánja az egészségbiztosítási pénztárak irányító testületeinek összetételéről szóló rendelkezéseket. Az MSZP-frakció ez évi első, tegnapi informális ülésének napirendjén a fél év kormányzati teendői szerepeltek, amelyeket Kiss Péter kancelláriaminiszter ismertetett, de szó volt a reformokkal kapcsolatos kormányzati kommunikációról is.
Az MTI úgy tudja, hogy a frakció nem foglalkozott hivatalosan Farkas Imre ügyével. Mint ismert, ő az a képviselő, aki az egészségbiztosítási törvény első végszavazásánál igazolatlanul maradt távol. Mint mondta: így akarta kifejezni tiltakozását. A képviselő ügye várhatóan az etikai bizottság elé kerül, amely pénzbüntetést szabhat ki, de akár megfoszthatják különböző tisztségeitől is.
Az MSZP képviselőcsoportjának első formális ülése február 4-én lesz, addig várhatóan minden héten lesz informális frakcióülés. Jövő héten előreláthatólag az egészségbiztosítás is napirenden szerepel.
Az MSZP az ellenzék által kezdeményezett népszavazásra is készül. A párt kampányának politikai irányítója valószínűleg Juhász Ferenc lesz – ahogy azt lapunk tegnapi számában is megírtuk. Az elnökhelyettes az MSZP elnökségének e hét végén tartandó kétnapos, kihelyezett ülésén Egerben már a felállítandó népszavazási stratégiáról tart beszédet. Feltűnt emellett Baja Ferenc, a Szocialista Platform vezetője is – ő utoljára az uniós csatlakozásról szóló népszavazás megbízottjaként hallatta hangját –, aki hétfőn tartott vitanapot az adók, az egészségügy és a népszavazás ügyében.
elvetették morvai beadványát. Az Országos Választási Bizottság (OVB) tegnapi ülésén Morvai Krisztina öt kezdeményezését hatáskör hiányára hivatkozva egyhangúlag elutasította. A jogásznő az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazás megtartását kérte. A testület egyetlen népszavazási kezdeményezést hitelesített. „Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési választások egyéni választókerületeit úgy határozzák meg, hogy minden egyes választókerület esetén, a választói névjegyzékben szereplő emberek száma ne térhessen el öt százaléknál nagyobb mértékben az országos átlagtól?” – áll a magánszemély beadványában. Incidens is megzavarta a testület ülését, kormányőrök vezették ki az OVB-tagokkal szóváltásba került hallgatóságot.
Másodfokúra mérsékelték a harmadfokú meteorológiai riasztásokat
