Kétesélyes versenyfutás Szerbiában

Célegyenesbe fordult a szerb választási kampány, s csupán három napja maradt a kilenc elnökjelöltnek a bizonytalankodók meggyőzésére. Csütörtökön éjfélkor ugyanis megkezdődik a kampánycsend, amely a szavazóhelyek vasárnap esti bezárásáig tart.

Sebestyén Imre
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül hangosan – lövöldözéssel, petárdázással, tűzijátékkal, nagy mulatozással – kezdődött a kampányfinis. A jelöltek ugyanis kihasználták, hogy Szerbiában a Julianus-naptár szerint tegnapra virradó éjszaka várták az új esztendőt, s maguk is megjelentek a rendezvényeken, az utcabálokon, és kortesbeszédeket mondtak.
A kampány legnagyobb meglepetése mindenképpen a radikális párti jelölt, Tomiszlav Nikolics retorikájának módosulása. Ha most vetné össze az elemző a két esélyesnek kikiáltott jelölt, a demokrata párti Borisz Tadics államfő és a radikális Tomiszlav Nikolics beszédeit, kiderülne, hogy szinte ugyanazt mondja mind a kettő. Nemcsak Koszovóról, hanem az EU-csatlakozásról is. Nikolics is síkraszáll, hogy Szerbia mielőbb az EU tagja legyen, s tréfának nevezte korábbi nyilatkozatát, amely szerint a legjobb lenne, ha Szerbia orosz kormányzósággá válna. Korábbi harcias nyilatkozatait egy demokrata békülékeny hangja váltotta fel. Dehogy akar már háborúzni Koszovóért. A Blic belgrádi lap tudni véli, hogy Nikolics imázsának átalakítását egy neves amerikai lobbicégre bízták. Az „új radikálisok” elnevezésű kampány első látható jele, hogy lekerült az elnökjelölt melléről a jelvény Seselj arcképével. Maga Nikolics ezt a lépést azzal magyarázta, hogy minden szerb elnöke kíván lenni, azoké is, akiknek nem a Hágában megvádolt Vojiszlav Seselj a példaképük.
Ha az elemző csak a programokat és a jelöltek nyilatkozatait veszi szemügyre, akkor már nem érvényes a korábbi fekete-fehér ábra, amely szerint az elnökválasztások második, döntő menetében a demokrata Európa-párti jelölt küzd meg a nacionalista, szélsőséges, Európa-ellenes jelölttel. Ilyen szempontból ez a kampányfinis a legcsekélyebb mértékben sem hasonlít az előző elnökválasztásra, amikor is ugyanebben a felállásban harcoltak az elnöki posztért, s akkor még a határok módosítását is célként határozta meg a radikális kampánystáb.
A közvélemény-kutatások Nikolics sikerét jósolják a választások első menetében, de a végső győzelmet Tadics szerzi meg. Az elemzők csak olyan szempontból latolgatják a többi elnökjelölt esélyeit, hogy a második fordulóban ki mennyi támogatót „adhat” az egyik vagy a másik jelöltnek.
A magyar szavazók nagyobbrészt csak három jelöltre voksolnak, Pásztor Istvánra (Magyar Koalíció), Borisz Tadicsra (Demokrata Párt) és Csedomir Jovanovicsra (Liberális Demokrata Párt). A Vajdaság Ma internetes újság által szervezett szavazás szerint a magyar közösség tagjainak a háromnegyede Pásztort támogatja, s körükben tíz százalék alatt van mind Tadics, mind Jovanovics támogatottsága. A maradék vagy nem szavaz, vagy más jelöltet támogat. Ezen adatok szerint nem lesz nagy átszavazás, mint a legutóbbi, parlamenti választásokon volt. A magyarok közös jelöltje most más kisebbségek tagjainak a voksaira is számíthat. Legutóbb a szerbiai montenegróiak sorakoztak fel mögé – a magyar jelölt programját tartva a legelfogadhatóbbnak –, korábban pedig más nemzeti kisebbségek határoztak ugyanígy, de internetes fórumokon a szerbek is jelezték, hogy elegük van politikusaikból és a magyar jelöltre szavaznak. Ez azonban inkább csak tiltakozás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.