Szent László városa magyar, román, sőt nemzetközi reflektorfénybe is került mostanában, mert itt van a romániai református egyház Királyhágón túli egyházkerületének a székhelye. És ennek az egyházkerületnek a lelkészi vezetőjét, Tőkés László püspököt választották meg nemrégiben képviselőnek az Európai Parlamentbe. Advent második vasárnapján rendezték meg a Divina Armonie (Isteni harmónia) címen meghirdetett egyházzenei fesztivált a város két jeles templomában. A Holdas templomban a Nagyváradi Állami Egyetem ortodox teológiai karának a vegyeskara énekelt, később a katolikus bazilikában négy felekezet közös kóruskoncertjét hallgathatták meg az érdeklődők. Úgy szervezték ezt a két rangos rendezvényt, hogy az első meghallgatása után át lehessen menni a másikra is. A négy felekezet közös koncertje jellegzetes közép-európai művészeti alkalomnak számítható, hiszen egymás után következtek katolikus, görögkatolikus, református és baptista kórusok.
Idén decemberben volt 570 éve, hogy meghalt Magyarország egyik leghosszabb ideig uralkodó királya, Luxemburgi Zsigmond. Szent László volt az ő példaképe, az országot megvédő lovagkirály. Zsigmondot – végakaratának megfelelően – nagy elődjéhez hasonlóan Nagyváradon temették el. A királysírokat, ahogy Szent László messze földön híres szobrát, a törökök pusztították el, amikor 1660-ban elfoglalták a várost. Nemzetközi tudományos tanácskozáson emlékeztek meg Zsigmond koráról halálának évfordulója alkalmából.
A város egyik meghatározó történelmi emléke, a vár meglehetősen lepusztult állapotban van. Folyamatosan végeznek a területén régészeti feltáró munkákat. Évek óta folyik Váradon a nyilvános vita helyreállításának mikéntjéről. Úgy látszik, ez a sok-sok éve megoldatlan probléma végre egyenesbe kerül. Az uniós strukturális alapokból 18 millió eurót sikerült szereznie Nagyváradnak a teljes felújításhoz, ezt az összeget ki kell egészíteni saját forrásokból, de ez csak mintegy 10 százaléka az uniós alapból szerzett pénznek. Így a jövő évben elkezdhetik a nagyszabású munkálatokat. Az ütemterv szerint az építkezések első szakasza 2010-ig fog tartani, a második pedig 2013-ig. Nagyvárad várában lesz majd múzeum, multifunkcionális terem a fiatal nemzedékek számára, galéria, továbbá alkalmas helyiség a tájjellegű gasztronómia bemutatására is. Akkor már keleti szomszédunk szintén a schengeni övezethez fog tartozni, így történelmünknek ezt az emlékezetes helyét még könnyebben fel lehet majd keresni.
A nemzetünk kihívásaira válasz lehet az anyanyelvünk
