Radioaktív reménysugár

Sebeők János
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az atomóra halál pontos. 2008. január 15-én épp százat mutat. Épp száz esztendeje született Teller Ede, a hidrogénbomba atyja, élet és halál fura ura. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy most volna épp százéves. Aki 1808. január 15-én született, arra már nem mondhatnánk, hogy most volna épp kétszáz éves. Az emberi életkor ritkán merészkedik a százas korhatár fölé, s kétszázig sohase jut el. Arasznyi lét, a Madách-féle Tragédia szerint. Hosszú életet, kilencvenöt évet élt Teller Ede – az átlagember szerint. Szó se róla, nagy teljesítmény ez egy olyan fizikustól, aki egész életét sugárzásközelben töltötte. Sem Marie Curie-nek, sem a hirosimai atomtámadás áldozatainak nem adatott meg ez a lehetőség.
Teller Edét sokan ma is a hidegháború masztodonjaként ábrázolják és kívánják láttatni, pedig próféta volt. Egyik jóslata mindmáig fülembe cseng, emlékezetből idézném: a barna pestis után a zöld pestis következik majd. Az utópisták a legveszélyesebbek. Teller úgy látta, hogy a környezetvédelem doktrínává merevedve a nácizmushoz és a kommunizmushoz hasonló rémuralmat eredményezhet egy „szép új” napon.
Őrület, amit mondott, ám van benne rendszer. A világsztár jegesmedvebocsot, Knutot épp állatvédők szerették volna etológiai okokra hivatkozva elaltatni, a megújuló energiák marketingje pedig oda vezetett, hogy ma már nemcsak nemes fáért és marhalegelőkért, hanem pálmaolaj-ültetvények létesítéséért is irtják az őserdőket.
Teller Ede magyar létére valódi angol úrvezető: kocsijában haláláig jobb oldalon volt a volán. Következetesen mindig szembement a haladó baloldali áramlatokkal. A Manhattan-program résztvevőjeként sem vált belőle lelkiismereti szovjet. Akkor, amikor a hirosimai sokk hatására Einstein, Szilárd Leó és a legnagyobbak akarva-akaratlanul is a harmadik világháborút előkészítő szovjet békemozgalom öntudatlan marionettfiguráivá avanzsáltak, ő kiállt a hidrogénbomba és a további fegyverkezés mellett. Fehér az amerikaiak között, Teller Ede anti-dürrenmatti archetípusú fizikus volt. Választ adott a magreakció által lelkiismeretileg megrokkant generáció önvádas kérdéseire, csakhogy míg mások a békeharcban, addig ő épp az erkölcsi piedesztálra emelt fegyverkezésben lelte meg ezt a választ. Ronald Reagan stratégiai védelmi kezdeményezési projektjét is elszántan támogatta. George Bush elnök nem véletlenül tüntette ki a legmagasabb amerikai kitüntetéssel, az Elnöki Szabadság Érdemrenddel.
Visszatekintve a hidegháborúra, ma úgy tűnik, hogy volt bizonyos igazsága Tellernek: planétánkat bizony nem a KGB által pénzelt békemozgalom, hanem a nukleáris paritás mentette meg az atomkatasztrófától. A Rosenberg házaspárt sem ok nélkül végezték ki: hazaárulók voltak. Átadták az atomtitkot Sztálinnak. Utólag senki sem tudja megmondani, hogy az orvosperekre készülő, paranoid Sztálin elszánta volna-e magát egy atomcsapásra, de benne volt a pakliban, hogy letér a breszt-litovszki, majd jaltai kompromisszumok útjáról, és hitleri értelemben vett agresszor válik belőle. Sztálin halálával a veszély csökkent, ám a kubai válság felfedte a Szovjetunió támadó hajlamait.
A mai magyar közbeszéd nyelvén fogalmazva Teller Ede a kettős mérce ellen küzdött, a fegyverkezési Auschwitz–Gulag-szindróma ellen. Nem fogadta el, hogy a Pershing rakéták eleve rossz rakéták, mert amerikaiak, s a Nyugat-Európára célzott szovjet SS–20-as közép-hatósugarú rakéták csak azért „jó bácsik”, mert véletlenül épp szovjetek.
Teller Ede jobboldali elkötelezettsége nyilván sértette az emigráns baloldali értelmiségiekben érdekelt honi baloldal hiúságát, ezért jött jól a Népszabadságnak egy Fidesz-ellenes hangvételű Teller-levél, amelyről később kiderült, hogy nincs aláírva, tehát hamis.
Akinek halálhírét keltik, az hosszú ideig él, akinek a nevében írnak, az meghallgatásra mindenképpen méltó.
Teller Ede marslakó volt. Aki nem tudná, az Amerikába szakadt magyar fizikusokat hívják így. Ehhez képest olykor túlzottan is a földhöz ragadt. Kérdés, menynyire jó az, ha egy természettudósról beugró első képzettársításunk politikai jellegű és nem tudományos? Szent-Györgyi Albertről elménk villámgyors Google keresőjében elsőként a C-vitamin ugrik be, Albert Einsteinről a békeharcos manifesztációk és a nagy hirosimai kaland ellenére is az általános relativitáselmélet, Marie Curie-ről a rádium – tiszta természettudomány. Ha Teller Ede nem egy nemzetközileg elismert – bár tegyük hozzá, sokak által impertinensnek tekintett – világhatalom szolgálatába áll tudományával, akkor attitűdje komoly erkölcsi kérdéseket vetne föl, de így is elgondolkodhatunk: lehet-e a tudomány a politika szolgálóleánya úgy, mint valamikor a középkorban a filozófia volt a teológia szolgálóleánya? Huszadik századi sors avagy huszadik századi sorstalanság ez, a szó drótkerítéses értelmében is. Heideggertől Aragonon át Teller Edéig terjed a különböző jelek és logók alatt átpolitizálódott értelmiségiek nagy nemzetközi szekértábora, s a kibic utókor csak silabizálni tudja, hogy melyik volt a jó oldal, és szolgalélek-e az, aki valamelyest a hatalom érdekében áll.
Egy tény: Teller Ede fizikusi életművét a köztudatban leárnyékolják cselekedetei és politikai állásfoglalásai. Ha egy kereskedelmi televízió utcai riportere mikrofont tol az átlagember elé, s megkérdezi az istenadta átlagembert, hogy mi köszönhető Teller Edének a hidrogénbombán kívül, akkor a válasz: néma csönd. Ha meg akarjuk érteni, mit is csinált ez az ember az életben, akkor már konyítanunk kellene a fizikához. Az átlagembert a Gamow–Teller-átmenet avagy a molekulák kvantumelmélete nem hozza lázba, s úgy tűnik, a Nobel-díj-kuratóriumot sem. Sportnyelven szólva Teller Ede a fizika Wichmann Tamás-féle figurája volt, sokszoros világbajnok – egyebek közt megkapta az Albert Einstein-díjat és az Enrico Fermi-díjat, a Nemzeti Tudományos Érdemrendet – és sokszoros magyar bajnok: a Magyar Tudományos Akadémia 1991-ben tiszteletbeli tagjává választotta, 1994-ben megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrendjének középkeresztjét a csillaggal, 2001-ben pedig elsőként őneki ítélték oda az Orbán-kormány által újra bevezetett Corvin-láncot – de elkerülte az olimpiai arany. Elkerülte a fizikai Nobel-díj, amely a nagy felfedezésért járhatott volna. Teller Ede nem volt paradigmaváltó fizikus, nem hozott a Planck-féle hatáskvantumhoz vagy az Einstein-féle általános relativitáselmélethez hasonló szemléleti megújulást a fizikába, de szakdolgozatai jelentősen árnyalták a magreakciók és a gyenge kölcsönhatás képét, ezzel is bizonyítva, hogy a részletekben nemcsak az ördög, hanem az angyal is megbújhat.
Magában Teller Edében is ott bujkált az angyal – és a költő. Az a fajta nemes és ma már kihalt romantika, amely a nagy francia enciklopédistákat és a magyar felvilágosodás hőseit jellemezte. „Az, hogy jó volna hinni, hogy örök megnyugvás lenne hinni, az nem ok arra, hogy higgyek” – mondta egy személyes hangvételű interjúban. Aquinói Szent Tamásnál az értelem és az ész közti párbeszédet Isten hangolta, Tellernél inkább az örök anyag, ennek ellenére mi sem állt tőle távolabb, mint a dialektikus és történelmi materializmus. És semmi sem állt hozzá közelebb a tudománynál. Azon kevesek közé tartozott, akik szerint a tudomány minden ellenkező jel ellenére nem átok, hanem reménysugár. Avagy fogalmazzak így: radioaktív reménysugár? Ha beleolvasunk Teller epikus lendületű mélyinterjúiba – szeretett nyilatkozni, megnyilatkozni, beszélni és vallani –, ha tudunk olvasni az olykor Határ Győzőt idéző sorok között, akkor egyértelmű a reneszánsz rajongás benne a tudomány iránt.
A belülről megélt, karteziánus minőségű tudatot az emberi lét legfőbb rejtélyének és kegyelmének tekintette, s hiába voltak jó barátai a szenátorok, az atomok, az egyenletek és összefüggések voltak a szerelmei. Gondolkodott, tehát hol nem volt egyszer – Teller Ede, a nagy öreg.
Vagy fiatalon kell távozni, mint tette Mozart és Schubert, vagy öregen, mint tette Teller. Középkorúként meghalni nem érdemes. A mind öregebb Teller Ede az emberi nagyságnak azt a fajta humanista, de transzcendentális jellegű reménységét tudta kelteni az emberekben, mint az öreg Faludy György. Benne Babits, Móricz és József Attila lakott, míg Tellerben Einstein, Bohr és Fermi – nagy szellemek. A Nap sugárzik, a Hold csak visszaveri a fényt, mégis árapálykeltő. Tanúnak lenni bizony nem akármilyen dolog. Nagyszerű hivatás magunkban hordozni mások arcát. A Nagy László-féle gondolat – ha lesz még arcuk ötszáz év múlva – itt múlt időre vonatkoztatható: volt arcuk. A testi fogyatékát a fiatalkori villamosbaleset óta hawkingi derűvel és méltósággal hordozó Teller Ede a fizika irreverzibilis aranykorának hírmondójaként hordozta magában a legnagyobbak arcát. Egy volt közülük. Akik még élve látták, most ők lesznek az arcvisszaverők. Holdak a földön, bennük a tanú arca.
Isten legyen velük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.