Rendszerváltó naivitás

2008. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jellemző a magyar rendszerváltás sikeres kiteljesedésére, hogy széles e hazában nem akad élő ember, aki csak futólag is feltételezné, hogy a hatalomgyakorló koalíció választott képviselői valóban megfontolnák az egészségbiztosítási törvény hibáit, ellentmondásait, alkalmazhatatlanságait, igazságtalanságait. (Állítólagos erényeit már „megfontolás tárgyává tették”.) Azt már számtalanszor bizonyították, hogy gazdáik utasítására bármit – akár a rabszolgaságot is – készségesen megszavaznak, következésképpen egyáltalán nem érdekli őket semmilyen józan érv, bárhonnan érkező kifogás, a jogállamiság szabályai is csak annyira, hogy hol találnak kiskapukat rajta. Sólyom László viszont komolyan veszi a jogot, a törvényességet, az alkotmányosságot, ezért naivitásnak hat, hogy úgy gondolja, a balos törvényhozók megfontolják majd szépen, részletesen elősorolt aggályait, mi több, az igazságosság érdekében még a törvénytervezet érdemi megváltoztatására is hajlandók lesznek.
Amikor a rendszerváltás hajnalán a törvényhozók meghatározták az államfő jogosítványait, még abban a valóban naiv hitben éltek, hogy a parlamenti képviselők szuverén személyiségként, a köz javát keresve, kizárólag lelkiismeretük szavának engedelmeskedve megfontolják a megfontolandókat, és soha egyetlen képviselőcsoport vagy képviselő sem akad, amely vagy aki nyíltan semmibe veszi a köztársasági elnök intelmeit. Ez a kissé gyermekded optimizmus az egész társadalmat elöntötte akkoriban. Nemcsak azt hittük el, hogy ezentúl majd visszaköszönnek az üzletekben, a szolgáltatók a kedvünket fogják keresni, de azt is, hogy a tanácsokat felváltó önkormányzatok kizárólag az adott lakóközösség érdekeit képviselik, és a politikai elit, a parlamenti törvényhozók is az ország, a lakosság javát szolgálják majd. Ennek megfelelően bájosan naiv és derűlátó törvények születtek, az állampolgári öntudatra, az emberek jóhiszeműségére apellálva, mondván: a szabadság, a demokrácia feloldja az ellentéteket, hiszen a kommunizmus bukása után mindenki jót akar a másiknak. (A kommunistákat leszámítva, de akkoriban sokan hitték, hogy ők is eltűnnek.) Aligha kétséges, hogy ez a gyanútlan ártatlanság, bizakodó naivitás volt a békés átmenet egyik, vélhetően legfontosabb feltétele, ezért ma már nem lepne meg, ha kiderülne: a „spontán” mozzanatokat is megtervezték és manipulálták azok, akiknek a jó szándékú nekibuzdulás, naiv lelkesedés soha nem látott gazdasági, politikai hasznot hozott. Ne feledjük: a jóhiszemű törvények lehetővé tették az ország kirablását, s nem nyújtanak védelmet alapvető demokratikus jogaink megnyirbálása ellen sem.
Az újabb alkalmatlan törvényt a köztársasági elnök visszaküldheti megfontolásra a parlamentnek. De a parlamentet senki, még a köztársasági elnök sem kötelezheti arra, hogy megfontoljon bármit is. Annak idején nem ártott volna megfontolni ezt a közjogi abszurdumot, és addig küldözgetni különböző hivatalok közt, amíg elvész valahol. Sajnos érvényben maradt, s megköti az elnök kezét, leszűkíti mozgásterét, aki azt is kénytelen vállalni, hogy oktalan bizakodással, államférfiúhoz nem illő naivitással vádolják.
A 17-18 évvel ezelőtti, fényes lelkű idők tovatűntek. Ma már nem reménykedünk balgán, hogy az üzletekben visszaköszönnek, vagy az önkormányzat más minőség, mint a tanács. Valami mégis megmaradt a hajdani reménykedésből: az a meggyőződés, hogy olyan világ jön, ahol a tisztesség előbb-utóbb valamiképpen kifizetődik. Ez a világ még nem jött el, most ott tartunk, hogy a törvénytisztelet és a naivitás kapcsolódó fogalmak. Félő, az egész rendszerváltást kellene visszaküldeni megfontolásra a nemzetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.