„Sokszoros kényszerek”

A természet kizsákmányolása egyenlő az ember kizsákmányolásával – véli a Magyar Ökoszociális Fórum (MÖF). A fenntartható Magyarországhoz fenntartható európai környezetben fenntartható magyar útra van szükség, ezért indította el a fórum a Szent Erzsébet Európa-folyamat kezdeményezést.

Munkatársunktól
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiskunmajsa körül hajdan több tucat, még Klebelsberg Kunó egykori kultuszminiszter alapította tanyasi iskola működött, és bár az épületek egyike-másika még áll, ma már egy sem fogad diákokat. A Magyar Ökoszociális Fórum a közelmúltban itt tartott szimpóziumának helyszíne így szimbolikus jelentőségű is volt. Manapság ugyanis újra körzetesítik az iskolákat; a gyerekek buszokkal járnak a tanyákról, falvakból, ez pedig – sok más ok mellett – azért is rossz, mert környezetszennyező.
A rendezvényen elhangzott az is: a parasztság mindig a természet szenzora volt – talpuk alól azonban mára kihúzták a maguk teremtette közeget, így elveszítették annak a lehetőségét, hogy gyermekeiket helyben neveljék, a természettel barátságban. A gyermekek nem tanulják meg a táj művelésének hagyományos, egyre inkább feledésbe merülő technikáit. Ezzel azonban teret adnak a természetet a végletekig kizsigerelő gazdálkodásnak.
Győri-Nagy Sándor, a MÖF elnöke szerint a gazdák gyermekei ma csak a mezőgazdaság modern, vállalkozói technikáit sajátítják el – sokan már kilencévesen traktort vezetnek, permeteznek –, de a hagyományos tanyasi gazdasági módszereket nem tanulják meg. Nem a paraszti érzékszerveikkel közelítenek a földhöz, a természethez, ahogy eleik tették, hanem nagyüzemi módszerekkel.
Az intenzív gazdálkodás nehezíti a parasztság életét és terheli a természetet, a gazdák ugyanis kénytelenek hatalmas hiteleket felvenni, hogy azt a környezetet károsító, igénybe vevő műtrágyára, üzemanyagra, gépekre költsék. Ám sokszor így sem tudnak megfelelő termésátlagot produkálni, gyakran feladják a kilátástalan harcot, hogy földjeiket még nagyobb, a környezetet még inkább kizsákmányoló gazdálkodóknak adják el. – Sokszoros kényszerek közt élünk, és a lokális természetrombolás így válik globális környezetpusztítássá – mondta lapunknak Győri-Nagy Sándor. Hozzátette: a helyes út megtalálásához a helyes léptéket kell megragadnunk, amivel a sajátosan magyar út is képes integrálódni Európába, és amivel az egyén is megóvhatja környezetét.
A fórum célkitűzéseivel részben egybevágna az Európai Unió ökológiai gazdálkodást segítő programja, ám ezeknek a forrásoknak a lehívása finoman fogalmazva sem prioritás a földművelésügyi minisztériumnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.