Szárnyaló szlovén ambíciók

Ma mutatkozik be hivatalosan az EU elnökeként a tisztséget január 1-jén átvett Szlovénia a kormány és az Európai Bizottság között zajló találkozón. A 2004-ben csatlakozottak közül e szerepet elsőként vállaló Ljubljanát aligha vádolhatja bárki is az ambíció hiányával. Az előtte álló kihívások Koszovótól a lisszaboni alkotmányos szerződésig már több nagyhatalomnak is a körmére égtek.

Ágoston Zoltán
2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van némi történelmi irónia abban, hogy a volt Jugoszláviából elsőként kiugró Szlovéniának valószínűleg mindjárt elnöksége első néhány hetében kell lenyeletnie a keserű pirulát Szerbiával Koszovó már csak megfelelő időzítésre váró függetlenségének kikiáltása miatt. Miután a kis kelet-alpesi – vagy ha úgy tetszik, nyugat-balkáni – ország karcolásokkal megúszta a saját függetlenségéért vívott 1991-es tíznapos háborút, most egykori támadójával kell megértetnie Koszovó világszerte már kész tényként kezelt elvesztését. A hagyományosan jó szlovén–szerb kapcsolatokon túl Ljubljanának ehhez minden regionális tapintatára szüksége lesz. Janez Jansa szlovén miniszterelnök tegnapi vélekedése szerint a daytoni szerződés örökségének hálójában vergődő Bosznia-Hercegovina még Koszovónál is több kihívással fenyegeti a Balkánt.
A szlovén diplomácia körültekintő manőverekre kényszerülhet a lisszaboni alkotmányos szerződés elfogadtatásáért is. A legtöbb EU-tagország júniusig ratifikálná a szerződést. Ljubljanának addig olyan nagyvadakat kell behajtania a brüsszeli karámba, mint az alkotmányt népszavazáson elutasító Franciaország, vagy a közös európai célkitűzések miatt folyamatosan rúgkapáló Nagy-Britannia.
Szlovénia egyébként is nagyvonalúan készült a mintegy 60 millió euróját felemésztő elnöki szerepre. Még Brüsszelben is aggályosnak tartják, hogy Ljubljana irodát állítana fel az Európa Tanács elnökének és az EU „külügyminiszterének” is – noha a két poszt még csak papíron létezik a lisszaboni szerződés szövegében. Az ország 150 találkozót rendez hat hónap alatt, amelyek közül 14 miniszteri szintű lesz. A találkozókhoz a szlovének festői helyszínt, a fővároshoz közeli Brdo XVI. században épült reneszánsz stílusú kastélyát, Josip Tito marsall egykori kedvenc rezidenciáját választották. Az unió sorsát 1500 szlovén tisztviselő – az összes szlovén közszolga egytizede – intézi, közülük 170 diplomata teljesít szolgálatot Brüsszelben. Ez utóbbi annyi, amennyivel a mérete tizenhétszeresét kitevő Németország egy évvel ezelőtt átvette a stafétát.
E nagyra törő ambíciók ellenére a már 2009-ben uniós csatlakozásra áhítozó Horvátországban kétségekkel néznek a szlovén EU-elnökség elé. A két ország viszonyát feszélyezi az az Olaszországot és az uniót is kényesen érintő halászati tilalom, amelyet Zágráb január 1-jén léptetett életbe környezetvédelmi területnek nyilvánított felségvizein. Jansa a múlt héten feketén-fehéren Zágráb arcába is vágta, a tilalommal kapcsolatban tanúsított makacs horvát magatartás tovább hátráltatja az ország amúgy is évek óta halogatott EU-csatlakozását. A gyanakvás kölcsönös. Amikor Horvátországot tavaly októberben az erről szóló titkos szavazáson egy ellenvokssal beválasztották az ENSZ BT tíz nem állandó tagja közé, a másnapi horvát sajtó címlapon kiáltotta ki bűnbaknak a nyugati szomszédot néhány kétértelmű szlovén megjegyzés után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.