Utoljára 2002-ben származott csekélyebb bevétel az állami vagyon privatizációjából, illetve annak kezeléséből – vagyis a társaságok bevételéből adódó osztalékfizetésből. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. első féléves adatai alapján a szervezetnél valamivel több mint tízmilliárd forintos bevétel keletkezett, ám ehhez még hozzá kell adni az azóta értékesített FHB Bank-részvénycsomagot, amely további 67 milliárdot hozott a konyhára. Ezenkívül több nagyobb tranzakció végére került pont, mint például a Malévére, de ennek vételára „mindössze” 200 millió forintot jelentett. 2007-ben sokadszori próbálkozás után elkelt a Tisza Cipő Zrt., valamint a kissé ködös körülmények között, végül a tőzsdén értékesített FHB Bank 50 százalékos részvénypakettje is, amely a bevétel nagy részét teszi ki. Nem talált vevőre ugyanakkor az idén ismételten meghirdetett Hollóházi Porcelán, illetve többek között a Honvédelmi Minisztérium három vállalatából (HM Currus, HM Armcom, HM Arzenál) felkínált kisebbségi csomag sem. Elkezdődött viszont a Nemzeti Lóverseny Kft. és a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft. privatizációs folyamata, de ott az egyetlen pályázó beadványáról már csak a jövő évben születik döntés. Az ÁPV idei tevékenységének következtében a szervezet kezelésében összesen 120 állami vállalat maradt, amelyből 36-ot tartósan is meg kell őrizni, a többi 84 azonban privatizálható.
Ez az év egyben az utolsó is az ÁPV működésében, hiszen az új vagyontörvény értelmében a vagyonkezelési feladatokat az eddigi három (ÁPV, KVI, Nemzeti Földalapkezelő) helyett egyetlen szervezet, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. látja el. Ennek vezérigazgatója lesz Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium jelenlegi szakállamtitkára. Ő egy személyben hozhat döntéseket a 250 millió forintot nem meghaladó ügyletek esetén, efölött viszont már a héttagú Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) rendelkezhet a vagyonelemekkel. Az NVT elnökét és további három tagját a pénzügyminiszter, két tagját a gazdasági miniszter, egy tagját pedig az agrártárca vezetőjének jelölésére választják meg hat évre. (Sólyom László köztársasági elnök a törvény júliusi visszaküldésekor ezt az időtartamot szerette volna csökkenteni, ám a parlament ezen nem változtatott, csupán az államfő kezébe adta a tagok végső kinevezésének jogát.)
Az új szabályozás másik legnagyobb horderejű változtatása a tartós állami vagyont tartalmazó lista megrövidítése. Ebből kikerültek olyan cégek, mint például a Tokaj Kereskedőház Zrt., a Nemzeti Színház Zrt. vagy a hat regionális víziközmű-társaság, melyekben még majdnem a teljes részvényhányad az állam kezében van. De eladhatóvá vált több kisebbségi tulajdont megtestesítő csomag is: ilyen például a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt., a Budapest Airport Zrt., valamint a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. Ezenkívül a Magyar Posta, valamint a Magyar Villamos Művek 25 százalékos pakettje is kikerült a felsorolásból. Így ezek elvben mind privatizálhatóvá váltak, bár az NVT tagjai már többször kifejtették, hogy konkrét szándék még nincs. A jövő évi sort feltehetően nem ezek valamelyike, hanem a Volán-társaságok nyitják, melyre már az új gazdasági miniszter, Kákosy Csaba is utalt. Óvatosabban fogalmazott a vagyongazdálkodási tanács elnöke, Nagy János, aki szerint meg kell vizsgálni, hogyan ér többet a közlekedési vállalat.
2008-ban a vagyontörvény szerint „mindennek ára lesz”, így még a kormányzati szervezetek – mint például a minisztériumok – sem használhatják ingyen az ingatlanjaikat, azok után bérleti díjat kell fizetniük. Ezt az indoklás alapján azért vezetik be, mert sok intézmény az épületei közül néhányat bérbe ad, így jut jövedelemhez. A szabályozás megalkotói szerint azonban ez nem jelent majd külön terhet a kormányszerveknek, mert a „működésükhöz feltétlenül szükséges” ingatlanok használatát a költségvetésből kompenzálják majd.
Ezentúl a költségvetési törvényben külön fejezetet kap az állami vagyon kezelése. A jövő évi tervezet szerint az MNV bevételei 96,43 milliárdot, a kiadásai pedig 98,16 milliárd forintot érnek el. Ebbe már belekalkulálták a kormányzati ingatlanok eladásából származó 30 milliárd forintot is. Ám az nem derül ki, hogy az egyes vállalatok privatizálásával mekkora összegre tesz majd szert az MNV.
Tölgyessy Péternek szúrt oda Orbán Viktor, Török Gábort is szívén találta
