Tévédráma

S Z Ó L Ó

Pósa Tibor
2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esetről a Lumičre testvérek egyik első, pár másodperces filmfelvétele jutott eszembe, A megöntözött öntöző. A XIX. század végén készült bugyuta kis film a testvérpár lyoni kertjében született. A forgatókönyv egyszerű: a kertész locsol, miközben a háta mögött egy suhanc rááll a tömlőre. Az öntöző elkezdi keresni a vízsugarat, belenéz a tömlő végébe, majd a fiú leugrik a slaugról, amely a locsolót alaposan lelocsolja. A kertész kergeti, majd elkapja a gézengúzt, és jól megérdemelt büntetésként, természetesen csak jelképesen, elfenekeli. Ez a filmtörténet első slapstick jelenete, ahol a fizikai erőszak a humor forrása. Később számtalan hasonlót láthattunk, burleszkfilmek sora épült rá.
Hát valami ilyen slapstick történt a két ünnep között Srí Lankán. Az biztos, hogy csak az élet képes ilyen jelenetek „megkomponálására”. December 27-én az állami tévéállomásra belátogatott a helyi munkaügyi miniszter, Mervin Silva. Na nem munkalátogatásra, hanem abból a célból, hogy móresre tanítsa a hírigazgatót, aki nem adta le egy nappal korábbi hídavató beszédét. Két testőrét is magával vitte a Rupavahini tévébe, hogy még fenyegetőbbnek látsszon. Meg is kezdte a hírigazgató megfegyelmezését, letépte róla az inget, ám ekkor nem várt ellenállásba ütközött. A kollégák főnökük védelmére keltek, többtucatnyian körülvették Silva minisztert, és segítőivel együtt betuszkolták egy szobába, amelyet rázártak.
Mindezt a televízió egyenes adásban közvetítette. A Srí Lanka-i tévéstáb dolgozóinak egyszerre elegük lett a hatalmi megaláztatásokból, és abból, hogy a világ újságíró-gyilkosságainak listáján tavaly dobogós helyezést értek el. A feldühödött médiamunkások egyvalamit követeltek a minisztertől „szabadon bocsátása fejében”: kérjen bocsánatot tőlük eljárása miatt. Közben a rendőrség is értesült a „túszszedésről”, mindenesetre majd három órájukba telt, míg kiérkeztek a helyszínre. Ekkorra már jobb belátásra tért a miniszter: „Ha cselekedetemet úgy értékelik, hogy az elítélendő akció volt, akkor bocsánatot kérek érte” – hangzott el az ajtón keresztüli, igencsak körmönfontan megfogalmazott mea culpa.
Most már csak ki kellett hozni a nagy tekintélyű minisztert a „börtönéből”. Fegyvertelen kommandósok hatoltak be az épületbe, megpróbálták kiszabadítani Mervin Silvát, ám ez korántsem volt egyszerű feladat. Az egyenes közvetítések hatására akkorra több száz helyi lakos zsúfolódott össze a tévéállomás folyosóin, a bejáratánál, mintegy testével védve a „szabad sajtó” munkatársait. A lökdösődés közepette kiszabadított miniszter kapott hideget-meleget, amíg elérte kocsiját, leöntötték vörös tintával, megkotlósodott vízzel, egyes jelenlévők szerint vizelettel megtöltött nejlonzacskókkal bombázták. A tévédráma deus ex machinával, felsőbb, isteni beavatkozással ért véget: a tájékoztatási miniszter egyértelműen elítélte Silva eljárását, és a kormány súlyos büntetését helyezte kilátásba a magáról – immár nem először – megfeledkezett miniszterrel szemben. Minden jó, ha a vége jó: a rossz elnyerte büntetését, a jók pedig háborítatlanul dolgozhatnak tovább.
A demokráciát pajzsként maguk elé tartók és amögött mindenféle galádságot elkövetők mifelénk is szörnyülködhetnek ezen a történeten: „De hát hogyan képzelik, hogy csak úgy bezárhatják a minisztert?! Mozgásszabadságában gátolják őexcellenciáját?!” Pedig lehet, hogy nálunk is erre lenne szükség. Csak két-három órára, hogy elgondolkozzanak azon, kik és milyen céllal küldték őket oda, az ország vezetésére. A meditálást segítendő közben a folyosóról a tömeg morajlása hallatszana. Nem kéne megvárni, hogy ebből a tévéközvetítésből valódi dráma legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.