Világbajnokságok különös sorsa

Bilek István
2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük Capablanca és Aljechin mérkőzésével 1927-ből! A 34 játszmás meccs Buenos Airesben a kihívó Aljechin +6–3=25 győzelmével végződött. Capablanca feltétele szerint a kihívónak hat, a címvédőnek csupán öt játszmát kellett nyernie a világbajnoki címhez.
Aljechin igazi bajnoknak bizonyult: kétszer fölényesen megvédte címét Bogoljubov ellen, de Euwével szemben minimális, +8–9-es vereséget szenvedett. Ekkor azonban élt a visszavágás lehetőségével (ezt annak idején Capablanca elmulasztotta), és a sportbabonát meghazudtolva visszaszerezte a koronát, ami addig soha senkinek nem sikerült. „Egy hőstett” – írta Márai Sándor a Pesti Hírlapban 1937-ben. Aljechin haláláig (1946. március 23., Estoril) megtartotta világbajnoki címét, rajta kívül ezt még senki nem mondhatta el magáról.
Azóta a FIDE (Nemzetközi Sakkszövetség) rendezi meg hivatalból a világbajnoki mérkőzéseket. 1948-ban Botvinnik nyerte meg a világbajnokjelöltek versenyét, s ő szerkesztette meg a szovjet szövetséggel egyetértésben a világbajnokság új rendszerét: 24 játszma, az győz, aki több pontot ér el, de a világbajnok 12-vel már megtartja a címét. Az aktív bajnok privilégiuma lett, hogy veresége esetén visszavágóra jogosult. Ez a betoldás aztán egy idő után ellehetetlenítette a praxist: 1951-től 1961-ig Botvinnik minden világbajnoki összecsapásban szerepelt. Ezt végül épp az ő javaslatával oldották fel, 1963-ban, ötvenkét évesen aktív bajnok létére lemondott a visszavágóról.
Ez meggyorsította a fejlődést, amely a szovjetek alapállását meggyengítette, és odáig vezetett, hogy a világbajnok-jelölti versenyeket páros mérkőzésekké fejlesztették. Ez kifejezetten kedvezett az amerikai Fischernek. Páratlanul szenzációs játékkal győzte le ellenfeleit: Tajmanovot és Larsent 6-0-ra, Petroszjant 6,5-2,5-re, mire eljutott az utolsó „bástyáig”, Szpasszkijig. Őt emlékezetes csatában 12,5-8,5-lel, nagy fölénnyel detronizálta, s a FIDE-érában először lett nem orosz-szovjet a sakkvilágbajnok.
Fischer is igyekezett megreformálni a szabályokat. Elképzelése szerint a kihívónak kilenc, míg a címvédőnek nyolc partit kellett volna nyernie a győzelemhez. Ám javaslatait a FIDE egytől egyig visszautasította, mire fel a különc klasszis nem állt ki Karpov ellen. Visszavonulása nagy kárt okozott a sakkozásnak, de a jogászi effektusokat ki kellett zárni a sakk szabályaiból.
Így hát Karpov, éppúgy, mint Botvinnik, nem az aktív világbajnok legyőzésével lett világbajnok, sőt 1975-ben ő tulajdonképpen küzdelem nélkül szerezhette meg a sakkjogart. Tíz éven át tartotta meg a címet, ezalatt háromszor győzte le Korcsnojt, egyszer a jelöltek döntőjében, kétszer mint a kihívóját.
A FIDE legkülönösebb közjátékát hozta a Karpov–Kaszparov mérkőzés. Karpov elhúzott 5-0-ra, majd Kaszparov feljött 5-3-ra, s közben 34 döntetlen is született. Ekkor félbeszakították, majd újrakezdték a csatát. Ez Kaszparov győzelmével végződött, s a továbbiakban is ő maradt a bajnok. Igaz, egy ízben csak hajszálnyival kerülte el a bukást, de szerencsével egyenlített az utolsó fordulóban, s 12-12-vel megmentette koronáját.
Az utóbbi 25 évben a FIDE és a sakkvilág elég sokat foglalkozott a világbajnoksággal. Kaszparov rendre megvédte pozícióját, de a FIDE–Kaszparov meccs végül is törvényen kívülre került (miközben Kaszparov Anandot és Shortot hivatalos-félhivatalos meccseken legyőzte), s meglepetésre Timman is játszhatott Karpovval a „világbajnoki” címért. Karpov másodszor is FIDE-világbajnok lett, anélkül, hogy legyőzte volna az aktuális valódi világbajnokot. Ezt csakis az orosz-szovjet erőszakossággal lehet magyarázni. 2000-ben aztán Kaszparov is elkövette azt a hibát, hogy túlbecsülte esélyeit Kramnyik ellen, aki teljesen inkorrekt módon játszhatott a trónusért, mert őt az előmérkőzésen Sirov 2-0-ra legyőzte. Külön fejezet a FIDE életében, hogy ezt hogyan lehetett megszavaztatni a tisztelt elnökséggel, illetve hogyan lehetett a fair play kijátszásával Sirovot kizárni, s Kramnyikot kedvezményezettként világbajnoki kihívónak elismerni.
A két FIDE-elnök, Campomanes és Iljumzsinov személyesen felelős az elmúlt évek jogi kuszaságáért, de az is igaz, hogy közben a sakk óriási fejlődésen ment keresztül, s felzárkózott a legjobban fizetett sportágak közé. A világ észrevette a sakkban rejlő lehetőségeket, és elképesztő agilitással fedezi a királyi játék legjobbjainak anyagi igényeit. Horribilis összegeket fordítanak a sakk népszerűsítésére, ami nem tetszik mindenkinek, de ha visszatekintünk a koldusszegény zsenik sorsára – Steinitz, Lasker –, talán nem is szabad zümmögnünk, akkor se, ha a sakk esztétikai vonatkozásai némileg kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Larsen egyenesen Kaszparovot és Kramnyikot teszi felelőssé a valóban furcsa összefüggésekért. Milliókért eladták a sakk becsületét! – állítja.
De nézzünk előre: Anand– Kramnyik világbajnoki mérkőzés a jövő évben, valamint a Topalov– Kamsky világszínvonalú meccs. A két győztes a valódi világbajnoki trófeáért játszhat majd, ami még érdekesebb lesz. Jelszavunk akár ez is lehetne: ne háborúzzatok, sakkozzatok inkább!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.