Áthidalható volna a digitális szakadék

Bodacz Péter
2008. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hangzatos szlogenek és kormányzati fogadkozások ellenére eddig nem sok minden történt az e-befogadás terjedése, vagyis az elektronikus-informatikai analfabetizmus felszámolása céljából. Pedig nem nehéz belátni: a pályázatokon való részvételtől kezdve a hivatalos ügyintézéseken keresztül a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásáig számos területen az internet adta lehetőségek jelenthetnek egyedüli megoldást.
Az Országgyűlés gazdasági bizottságának informatikai albizottsága – több civil szervezet részvételével – a minap tűzte napirendjére az informatikai felzárkóztatás kérdését, ahol mindenki egyetértett abban, hogy az unió más tagállamaihoz hasonlóan 2008 hazánkban is az e-befogadás éve legyen. Hogy ez csak egy újabb szlogen, vagy tényleges programról van-e szó, egyelőre nem tudni. Petkó András, az MDF szakpolitikusa ugyanakkor arról tájékoztatta lapunkat, hogy hamarosan egy – konkrétan a témával foglalkozó – eseti bizottságot hoznak létre, ahol a civil szervezetekkel együttműködve dolgoznak ki akciótervet arra, hogy a többek között e téren is hátrányos helyzetűek lemaradását mérsékeljék. – Többévi látszatpolitizálás után végre a szocialista–liberális kormány is felismerte, hogy lépni kell, az úgynevezett e-analfabéták aránya ugyanis hazánkban 50-60 százalék körüli. Európában a nyugdíjaskorúak mintegy 20 százaléka képes az internet készségszintű használatára, ami nálunk mindössze öt százalékra tehető. Rájuk és a többi hátrányos helyzetű társadalmi csoportra fokozottan figyelni kell, emellett az 50 évnél fiatalabbakra is, hiszen ma már szinte lehetetlen a munkaerőpiacon az elhelyezkedés, ha nincs meg hozzá az alapszintű informatikai tudás – fogalmazott Petkó. Hozzátette: az öt párt képviselői által aláírt nyilatkozat szerint szemléletváltás is bekövetkezett, amelynek lényege, hogy a képzésbe kell befektetni, nem pedig a fél év alatt elavuló technikákba.
Kalmár István, az e-felzárkóztatási program egyik kidolgozója, a leendő eseti bizottság egyik titkára érdeklődésünkre hiányérzetének adott hangot, mivel a bizottsági ülésen nem esett szó arról, hogy miként jött létre az informatikai szakadék az egyes társadalmi csoportok között, és arról sem, hogy milyen forrrások lesznek a programokra. – A közösségi terek lebontása volt az a folyamat, amely a magyar társadalom aggasztó mértékű széttagoltságához vezetett. Egyszerre zajlik az elszigetelődés és az információs társadalom fejlődése, amely mára digitális szakadékot okozott. A mindenkori kormány feladata lett volna annak felismerése, hogy kettéválik a magyar társadalom azokra, akik képesek az új technológiák használatára, és azokra, akik nem. Erre nem készítettek fel minket – fogalmazott Kalmár. Az e-felzárkóztatás évéről várhatóan márciusban fogad el határozatot a parlament.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.