Szemjon Mogiljevics és Vlagyimir Nyekraszov, az Arbat-Presztizs üzletlánc tulajdonosa csütörtök esti őrizetbe vétele óta folynak a házkutatások a különösen nagy értékű adócsalással gyanúsított két őrizetes lakásán és irodáiban. A hírek szerint Mogiljevicsnél megtalálták azt az adópapírt, amely bizonyítékul szolgálhat a felhozott vádra.
A 2005–2006-ban elkövetett adócsalás értéke nem egészen 50 millió rubel. A módszer jól ismert: az Arbat-Presztizs nagy értékű szállítások ellenértékét kifizette három, külön e célra létrehozott s aztán nyomban felszámolt cégnek, és visszaigényelte a kifizetések után az áfát.
Minthogy az amerikai hatóságok Mogiljevics vagyonát mintegy 100 millió dollárra teszik – az orosz illetékesek szerint még ez is erősen alábecsült adat –, és Nyekraszov vállalkozása is több mint 450 millió dollár értékű, megfigyelők szerint furcsa, hogy ilyen „csekély” összegű adócsalást követtek volna el.
Többen összefüggést látnak Mogiljevics őrizetbe vétele és az ukrán belpolitika között. Julija Timosenko új ukrán kormányfő ugyanis Mogiljevicset egyik fő ellenségének tekinti. Kijevben úgy tartják, hogy Dmitrij Firtas, az Oroszország által Ukrajnának szállított türkmenisztáni gáz ügyletében közvetítőként szereplő RoszUkrEnergo (RUE) cég tulajdonosa Mogiljevics embere. Timosenko igyekszik megszabadulni a szerinte az előző kormány érdekeit szolgáló közvetítő cégtől, és olyannal felváltani, amely saját ellenőrzése alatt áll.
Dmitrij Firtas Merlin nevű, londoni székhelyű cége ugyanakkor pénteken Londonban kiadott és az MTI-hez eljuttatott közleményben leszögezte: Firtasnak, illetve egyetlen vállalkozásának sincs köze az Arbat-Presztizshez, és nem áll és soha nem is állt semmiféle kapcsolatban Szemjon Mogiljeviccsel. Az illető soha nem dolgozott Firtas Centragas nevű cégének, amely partner a RoszUkrEnergóban, illetve az előzőleg hasonló szerepet betöltő Eural Trans Gasnak, és nem húzott hasznot ezekből.
Mogiljevics őrizetbe vételét nagyon fontosnak minősítette Peter Kouwenhoven, az FBI philadelphiai igazgatósága szervezett bűnözéssel foglalkozó osztályának vezetője, mivel szerinte az Egyesült Államokban a beruházóknak körülbelül 150 millió dollár kárt okozó pénzügyi csalás, pénzmosás és védelmi pénzek kizsarolása miatt keresik 2003 óta. Mogiljevics őrizetbe vételének nincs köze az ellene Amerikában felhozott vádakhoz – mondta, s hozzátette: az FBI egyszer már kérte az Oroszországban nem is különösebben rejtőzködő Moglijevics kiadását, de „az orosz kollégáknak megkötötte a kezét az alkotmány”. Az ugyanis kizárja, hogy külföldi bűnüldöző szervek kérésére orosz állampolgárt kiadjanak.
Kouwenhoven kijelentette: már felvette a kapcsolatot az orosz kollégáival, és jelezte, hogy az FBI kész a „kölcsönös cselekvésre”, s sürgette az orosz–amerikai kiadatási egyezmény kidolgozását. Mint mondta, Mogiljevics továbbra is a körözött személyek listáján marad, akárcsak tettestársai, akiket az FBI listája Igor Fisherman (Fiserman) és Anatolij Tsura (Cura) néven keres, s akik közül legalábbis Fisherman Oroszországban tartózkodik.
A Szemjon Mogiljevics elleni körözés évek óta látható az FBI honlapján. Az alsó kép nem 2000-ben, hanem 1999-ben készült Budapesten, egy Napi Magyarországban megjelent interjúhoz. A fotó közzétételéhez az FBI nem kérte a lap hozzájárulását.