Besokalltak a svájciak

Az Európában legmagasabb vállalatvezetői fizetésekkel büszkélkedő Svájcban népszavazást írnának ki a menedzseri bérek, juttatások és végkielégítések mérséklése céljából. A javaslat szerint a részvényesek dönthetnének a felső vezetők javadalmazásáról.

2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fő célunk a részvényesek demokráciája – nyilatkozta az Economist brit gazdasági hetilapnak Thomas Minder, egy svájci kozmetikai cég igazgató-tulajdonosa, aki nemrég népszavazás kiírását kezdeményezte az európai szinten legjobban fizetett svájci vállalatvezetők bérének maximalizálásáért. Mindernek százezer aláírást kell összegyűjtenie májusig, amihez már csak tízezer hiányzik, a kezdeményezés tehát nagy valószínűséggel eléri célját. A kérdőíven szerepeltetett kérdések között olyan javaslatok is vannak, amelyek a részvényesek kezébe helyeznék a vezetőség részére kifizetett juttatások plafonjának megállapítását. A vezérigazgatókra, az igazgatótanácsra és a felügyelőbizottságra egyaránt vonatkozó tervezet szerint a részvényeseknek kötelezően kellene szavazniuk a menedzsment összes juttatásának mértékéről.
A svájciaknál a kontinens legjobban kereső vezérigazgatója, Daniel Vasella, a Novartis gyógyszergyár feje 35 millió dolláros (hatmilliárd forintos) éves bére verte ki a biztosítékot, de Minder kezdeményezéséhez az is hozzájárult, hogy még a veszteséges cégek vezetői is etikátlanul jól keresnek. A Swissair légitársaság összeomlása előtti évben például Mario Corti vezérigazgató csaknem kétmilliárd forintos javadalmazást kapott, ami a svájci minimálbérnek csaknem a hatszázszorosa. A legutóbbi példát a UBS bankcsoport szolgáltatta: a tőzsdeválság miatt 16 milliárd eurós veszteséget (nagyjából 4100 milliárd forintot) volt kénytelen leírni, ám a vállalat csúcsvezetője, Marcel Ospel évi mintegy négymilliárd forintért igazgatja tovább a pénzintézetet.
A svájci helyzet korántsem számít egyedinek. Németországban a Porsche főnökének csaknem 55 millió eurós keresete okozott általános felháborodást, megszólalásra késztetve Horst Köhler államfőt és Angela Merkel kancellárt, akik önmérsékletre és mértéktartásra szólítottak fel. Merkel a teljesítmény és a jövedelem arányosságát hangsúlyozva Japán példáját említette, itt ugyanis a vezetők bére átlagosan hússzorosa az alkalmazottakénak. Különösen vérlázítónak találták a németek a Deutsche Bank vezetőjének 13 millió eurós javadalmazását, mivel a pénzintézet nyereségét többek között hatezer munkatárs szélnek eresztésével érte el. Franciaországban Nicolas Sarkozy a milliárdos végkielégítések ellen szállt harcba, míg Hollandiában és Svédországban a részvényeseknek már kötelezően szavazniuk kell a menedzsment honoráriumáról a magas fizetések kordában tartásáért.
A legkirívóbb példákkal azonban az Egyesült Államokban találkozhatunk: a Forbes magazin listája szerint a 2006. pénzügyi évben az Apple számítástechnikai vállalat első embere, Steven P. Jobs 658 millió dollárt, azaz 120 milliárd forintot kasszírozott. Az USA 500 legnagyobb cégénél tavaly csaknem negyvenszázalékos béremelést kaptak a vezetők, miközben az alkalmazottak juttatása mindössze néhány százalékkal emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.