Bush közel ezer hazugsága Irakról

Két független amerikai újságíró-, illetve médiakutató szervezet tagjai összeszámolták egy tanulmányukban, hogy csaknem ezer valótlanságot állított George Bush amerikai elnök és kormánya Irakról 2001 és 2003 között, mert előre „igazolni akarták hazugságaikkal” az Irak elleni amerikai inváziót.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összesen 935 valótlan állítás arról akarta meggyőzni az amerikai közvéleményt a 2001. szeptember 11-i terrortámadások és az Irak elleni invázió között eltelt két évben, hogy Irak nemzetbiztonsági fenyegetést jelent – írta az MTI. A hamis állítások részei voltak annak a szervezett kampánynak, amelynek célja a közvélemény támogatásának megnyerése volt az Irak elleni háborúhoz – áll a Közéleti Tisztesség Központja (CPI) és az Újságírás Függetlenségéért (FIJ) szervezet közös tanulmányában.
Bush és kormánya legalább 532-szer állította egyértelműen, hogy Iraknak vannak tömegpusztító fegyverei, vagy legalábbis igyekszik szert tenni ilyenekre. Ma már vitán felül áll, hogy Iraknak nem voltak tömegpusztító fegyverei – írták a tanulmány rövid ismertetőjében Charles Lewis és Mark Reading-Smith, az FIJ munkatársai. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy Iraknak nem voltak abban az időben számottevő kapcsolatai az al-Kaida terrorhálózattal, a Bush-kormány mégis számos alkalommal hivatkozott erre alaptalanul. A Bush-kormány módszeresen terjesztett hamis információk alapján vitte bele a háborúba az Egyesült Államokat – tették hozzá.
Bushon kívül név szerint említi a tanulmány a valótlan állítások hangoztatói között Dick Cheney alelnököt, Condoleezza Rice akkori nemzetbiztonsági főtanácsadót, Donald Rumsfeld akkori védelmi minisztert, Colin Powell akkori külügyminisztert, Paul Wolfowitzot, a védelmi miniszter akkori helyettesét, továbbá Ari Fleischert és Scott McClellant, a Fehér Ház akkori szóvivőit. Az elnök vezeti a hamis állítások listáját: 231-szer mondott valótlanságot Irak állítólagos tömegpusztító fegyvereiről és 28-szor Irak és az al-Kaida kapcsolatairól. „A média felkapta ezeket az állításokat, és teleharsogta velük az emberek fülét a háborút megelőző hónapokban. Azóta már több újságíró és médiaszerv elismerte, hogy túlságosan hódolatteljesen, kritikátlanul kezelte a háború előtti hónapokban közölt tudósításaiban ezeket az állításokat” – írták a tanulmány szerzői.

17 év terrorizmusért. A várt életfogytiglan helyett csak 17 évre ítélték José Padillát, aki a gyanú szerint – amerikai állampolgárként – társaival együtt „piszkos bombával” akart terrorcselekményt elkövetni, ám a miami bíróság ezt a feltevést nem látta bizonyítottnak. A washingtoni kormányzat Padilla ügyén keresztül próbálta érvényesíteni azt az elvét, hogy amerikai állampolgárt is lehet ellenséges harcosként korlátlan ideig vádemelés nélkül fogva tartani. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.