Cinikus osztrák hatástanulmány

A magyar határ közelében tervezett rábakeresztúri szemétégető építési engedélyéhez szükséges hatástanulmány megállapítja: az erőmű működése miatt a levegő minősége nem fog lényegesen rosszabbodni. Az elemzés említést sem tesz az égető Magyarországot érintő hatásairól. Bugán József, Szentgotthárd alpolgármestere kijelentette: beadja lemondását, ha az osztrák beruházó megkapja a szemétégető jogerős építési engedélyét.

Szondi Réka
2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rábakeresztúri (heiligenkreuzi) szemétégető megépítéséhez szükséges hatástanulmány a szentgotthárdi önkormányzat számára elfogadhatatlan tényeket rögzít – mondta el a Magyar Nemzetnek Bugán József, Szentgotthárd alpolgármestere. A település közelében, a határ osztrák oldalán tervezett szemétégető ügyében készített környezeti hatástanulmány részletei január 30-tól váltak nyilvánossá. A benyújtott anyag szerint a tervezett erőmű – amelynek feladata, hogy árammal és hővel lássa el a rábakeresztúri ipari parkban működő Lenzing Fibers vállalatot – megépítése következtében a levegő minősége nem fog lényegesen rosszabbodni.
– Nem hiszem el, hogy hatszáz méterre tőlünk egy 325 ezer tonna szemetet elégető erőmű nem fogja befolyásolni a levegő minőségét – mondta Bugán József. Egyben sérelmezte, hogy a hatástanulmányban szó sem esik az égető magyarokat érintő hatásáról. Úgy tudja, az osztrák zöldhatóság is nehezményezte ezt. Ám nem ez az egyetlen hiányossága az elemzésnek. Az erőmű közelében található három ország nemzeti parkjairól sem tesz említést. A szentgotthárdiak azért is aggódnak, mert a 325 ezer tonna szemetet közúton vagy vasúton az erőműhöz kellene vinni. – Nem túl szép látvány a szentgotthárdi termálfürdőtől jól látható, 100 méter magas kémény, amelyből hömpölyög a füst – foglalta össze az önkormányzat álláspontját a hatástanulmányról az alpolgármester. Szerinte nagyon lekezelők és cinikusak voltak a tanulmányírók akkor, mikor az itt élő magyarok helyzetét nem vették figyelembe. A szentgotthárdi képviselő-testület határozatban utasította el a hatástanulmányt, és szakértői véleményezéssel megbízott egy független testületet, amely annyit márig megállapított, hogy akár 15-20 kilométerig elviheti a szél a káros anyagokat.
– Mindent meg fogunk tenni, hogy ne kapjon a szemétégető építési engedélyt, ám ehhez a magyar kormány támogatására van szükségünk – jelentette ki Bugán.
Megkérdeztük a környezetvédelmi minisztériumot is, ahol azt felelték, hogy „a hivatalos vélemény kialakítása jelenleg folyamatban van”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.