Csapdában a szocialisták

Hiába sikerült keresztülverni a parlamenten számos, az egészségbiztosítási törvényt érintő MSZP-s módosító javaslatot, azokat a szaktárca „fű alatt” visszamódosította – derült ki a Heti Válasz írásából. A hetilapban megjelent információkat Schvarcz Tibor, az MSZP egészségügyi munkacsoportjának vezetője konspiratív jellegűnek minősítette. Informátorunk úgy fogalmazott: a szocialisták csapdába kerültek, mivel a pártot szétfeszíti, hogy egyrészt az üzleti biztosítókkal szemben igyekeznek távolságot tartani, másrészt eleget kell tenni az SZDSZ követeléseinek a koalícióban maradásért.

Zsebõk Csaba
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Enyhe tiltás a tagtoborzások ellen. Megismételte az egészségügyi miniszter, hogy tilos a tagtoborzás az egészségbiztosítási pénztárakba, ameddig nem végleges a törvény, miután a Hír Tv rejtett kamerás felvételt közölt január 23-án egy tagtoborzásra készülő cég vezető ügynökével. – Több helyről érkezett olyan sejtetés vagy vélemény, hogy multi-level marketing indult meg már most a tagszervezésre. Éppen ezért a törvényben a biztosítási törvény analógiájára megtiltjuk a multi-level-féle tagszervezést – fogalmazott Horváth Ágnes. Az egészségügyi miniszter azonban arra nem tért ki arra, hogy vizsgálják-e a tévé által bemutatott tagszervezéseket. Emlékezetes, a felvételen az ügynök arról beszélt, 10-15 ezer alkalmi munkással készülnek az egészségbiztosítási piac megnyitására. A hálózatot a multi-level marketing elveire építik, miszerint minél több embert szervez be valaki, annál több pénzre számíthat. A cég munkatársa ráadásul elárulta, hogy nem szolidáris, hanem „kapitalista” lesz az új rendszer. Az Egészségbiztosítási Felügyelet korábban viszont egyértelművé tette, hogy amíg nem születik meg a törvény és benne a tiltó határozat, a felügyelet nem léphet fel az ellen, aki előzetesen felkészül a még be sem indult rendszerre.


Az MSZP frakciója már december 17-e előtt kikötötte, hogy csak bizonyos, a befektetők jogait erősen korlátozó módosítások elfogadásakor szavazza meg az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényt. Csakhogy a végszavazás előtti órákban a képviselők kezébe került irattömeget képtelenség volt átnézni, így a korábban kialkudott módosításokról nem derült ki, hogy tulajdonképpen nem tartalmazták a szocialisták által kikötött feltételeket. Az MSZP képviselői – abban bízva, hogy a szándékuknak megfelelő, korábban előkészített szöveg van a kezükben – vakon nyomták meg az igen gombot, pedig a végleges szövegbe visszakerültek a szabad demokrata egészségügyi minisztérium eredeti elképzelései, legalábbis ezt állítja a Heti Válasz.
Korántsem mellékes, hogy Sólyom László államfő egyebek mellett éppen a végszavazást megelőző anomáliákra hivatkozva dobta vissza a jogszabályt. – A december 17-i szavazás előtt ömlesztve érkeztek módosítások, és „ezeket fehér ember nem tudta már követni” – fogalmazott a hetilapnak egy szocialista egészségpolitikus.
A Heti Válaszban megjelent információkat, amelyek a szocialista módosító indítványok visszamódosítására vonatkoznak, Schvarcz Tibor szocialista országgyűlési képviselő, az MSZP egészségügyi munkacsoportjának vezetője kérdésünkre konspiratív jellegűnek minősítette. – A törvénybe olyan módosító javaslatokat vettünk be, amelyeket illetően konszenzus alakult ki a koalíciós partnerek között, és ezek nem is kerültek ki a jogszabályból – állította az MSZP-s honatya, aki annyit még elárult: február 6-án a parlament egészségügyi bizottsága elé kerülnek a frakciója által benyújtandó új módosító passzusok. A Magyar Nemzet információi szerint egyébként a szocialista frakció a köztársasági elnök észrevételei nyomán egyes garanciális elemeket kíván pontosítani, ám az erre vonatkozó javaslatokat még nem szövegezték meg. Mint ahogy azokat sem, amelyek azt célozzák, hogy a leendő egészségpénztárak felügyelőbizottságaiban helyet kapjanak a munkavállalók és a munkaadók képviselői.
Lapunk névtelenséget kérő szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormánykoalíció csapdában vergődik. Ahogy megfogalmazta, az MSZP jogos távolságtartása a piacérdekelt biztosítók bevonásától az egészségügybe azzal a kötelességgel ütközik, amivel a párt az SZDSZ-nek tartozik. Így egyetlen eszköz marad az MSZP kezében: trükkökkel megtartani a szabad demokraták „partnerségét”. Azt is kifejtette: a szocialisták függése a liberálisoktól előrevetíti, hogy olyan egészségügyi rendszer jön létre, amely felmorzsolja a 150 éven keresztül építgetett – Nyugaton is irigyelt – egyenlő hozzáférés elvét.

Az MSZP-t korábban is csőbe húzták. Nem az első eset volt, hogy az SZDSZ átverte koalíciós partnerét egészségügyi törekvései érdekében. Egy évvel ezelőtt, Molnár Lajos egészségügyi minisztersége alatt azzal lepték meg a szocialistákat, hogy a kórházi ágyszámok tekintetében megváltoztatták a korábban egyeztetett listát. – A szocialista politikusokat meglepte a miniszter javaslata – nyilatkozta akkor Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista alelnöke, azt is hangoztatva, hogy a korábbi egyeztetéseken már kialakult egy kompromisszum.

Egy tál lencsét kínált a kormány. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban folytatott tegnapi konzultáción nem derült ki, hogy az egészségbiztosítási járulék befizetői, azaz a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek miként gyakorolhatnak majd kontrollt az egészségbiztosítási pénztárakra.
– Egy tál lencse a kormány felügyelőbizottságban való részvételre vonatkozó ajánlata. Innen nem lehet érdemi befolyást gyakorolni az egészségpénztárak menedzsmentjére, csak ülni, és a tiszteletdíjat felvenni – mondta lapunknak Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke, a szakszervezeti oldal soros elnöke. (B. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.