Drágul a munkahelyi étkezés?

Hamarosan drágulhat a munkahelyi közétkeztetés, mert az új áfatörvény rendelkezései miatt e területen 20-30 milliárd forintos többletkiadás hárul az önkormányzatokra. Az áremelkedést csak a kormány akadályozhatja meg, ha ígérete szerint kezdeményezi a vitatott paragrafusok módosítását.

Jakubász Tamás
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A január elsején hatályba lépett áfatörvény rendelkezései szerint csak az óvodai, valamint a köz- és felsőoktatási étkeztetés után mentesülnek az általános forgalmi adó megfizetése alól az önkormányzatok. Minden más esetben a helyhatóságok kötelesek az áfát leróni. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint az új jogszabály azt sem teszi lehetővé, hogy a helyhatóságok visszaigényeljék a közétkeztetés után befizetett áfát, így jelentős többletterhekkel kell számolniuk az amúgy is nehéz pénzügyi helyzetben lévő önkormányzatoknak. Gémesi hozzátette: számításaik szerint az új szabályok 20-30 milliárd forinttal növelnék a helyhatóságok idei kiadásait. Mivel több önkormányzat is anyagi nehézségekkel küzd, más választás híján kénytelenek lesznek emelni a közétkeztetés árait.
A helyhatóságok a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumán, január 31-én azt szorgalmazták a kabinetnél, hogy változtassa meg az érintett szabályokat. Gémesi György elmondta: az egyeztetésen a kabinet képviselői jogalkotási hibára hivatkoztak, és ígéretet tettek arra, hogy a kabinet mihamarabb az Országgyűlés elé terjeszti a vitatott rendelkezések módosításáról szóló javaslatát. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium közleményben tudatta, hogy a kormány rendkívüli eljárásban kezdeményezi majd a szabályváltoztatást, amire várakozásaik szerint még februárban sor kerülhet. Valószínűleg a kabinet ebben a hónapban az adórendszer tervezett átalakításával együtt nyújtja be a parlamentnek a több aggályos szabályt is tartalmazó áfatörvény módosításáról szóló javaslatait.
Gémesi György reményei szerint a jogalkotók a közétkeztetés teljes adómentességéről határoznak majd. A döntés meghozataláig azonban az APEH által kiadott szabályértelmezés irányadó. Az adóhatóság állásfoglalása úgy szól: ha az étkeztetés nem oktatási tevékenységhez kapcsolódik, a szolgáltatóknak, vagyis az önkormányzatoknak is be kell fizetniük a húsz- százalékos forgalmi adót.

Alacsonyabb kulcs a szállodáknak? Úgy tűnik, a magyarországi szállodák látványosan csökkenő jövedelme lépésre kényszerítette a turizmust felügyelő minisztériumot. Az önkormányzati tárca egyeztetéseket ígért azzal kapcsolatban, hogy a szálláshely-szolgáltatáshoz tartozó áfa kulcsát 20 százalékról 5 százalékra mérsékelnék. A jelenlegi helyzet súlyos versenyhátrányt jelent a magyaroknak, miután nálunk az unión belül a legmagasabb az áfakulcs: más országokban átlagosan 10 százalékkal alacsonyabb adóval számláznak a szállásadók. Uniós csatlakozási szerződésünk szerint a vendéglátásban is lehetőség nyílt volna a kedvezményes áfa bevezetésére, ám az erre szabott határidő 2007 végén lejárt. Mivel Magyarország a Brüsszel által biztosított lehetőséggel nem élt, a jövőben ezen a területen is a mindenkori normál – jelenleg 20 százalékos – kulcsot kell alkalmazni. (T. K.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.