Kokas Katalin
És ön mit tud Sosztakovicsról?

Helmeczy szerint a bűnösök jó része nincs a vádlottak között. Helmeczy László, a szabolcsi közgyűlés korábbi elnöke, a Szögi család védője keverte ellentmondásba a hétfői tárgyaláson H. Dezsőnét. Emlékezetes, ő ordította a nyomozati anyagok szerint, hogy „öljétek meg a magyart, mert meghalt a gyerek!”. Helmeczy lapunknak elmondta: úgy tűnik, hogy az autóval elsodort Kitti anyja egyszerre volt Sátoraljaújhelyen és a helyszínen. „Megkérdeztem tőle: hol látta a nagyobbik Szögi kislányt? Mire azt mondta: az apja mellett.” További kérdésekre elismerte, hogy a földön fekvő Szögi Lajos mellett, tehát nyilvánvaló hazugság H. Dezsőné korábbi állítása, miszerint még a verekedés közben útra kelt Sátoraljaújhelyre. Kérdésünkre, hogy valójában hányan követhették el a lincselést, úgy felelt: „Szögi Lajos nagyobbik lányának vallomásából egyértelműen kiderül, hogy sokkal többen, mint amennyien a vádlottak padján ülnek. Az ütések, rúgások száma meghaladja a hetvenet, ebből negyven Szögi Lajos fejét érte. Mindez három perc alatt. Képtelenség, hogy néhány ember ilyen gyorsan üssön és rúgjon. Többtucatnyian pedig biztatták az elkövetőket, ami nyilvánvaló felbujtás.” Az ügyvéd arra is felhívta a figyelmünket, hogy nyolc védett tanú is segíti a bíróság tisztánlátását. Nekik nem kell találkozniuk az előzetesben ülőkkel. Bár ők biztonságban vannak, de a további ötven ember, akit meghallgatnak még a per során, veszélyes helyzetbe kerülhet a roma családok viszálya és a fenyegetések miatt. Helmeczy László azt is elárulta: a Szögi kislány, Emese kihallgatási jegyzőkönyvének felolvasása közben ismét elérzékenyült, pedig előzőleg is végighallgatta. – Én könnyeztem olvasás közben, de a vádlottak úgy viselkednek, mintha nem történt volna olyan nagy tragédia, mintha nem öltek volna meg egy életerős, tevékeny embert. A H. család egyetlen célja a fiatalkorú és a büntetlen előéletű vádlottak bemártása, hiszen ők kevesebb börtönbüntetést kaphatnak, mint az idősebb családtagok – fogalmazott.
Meglehetősen gyér érdeklődés kísérte az olaszliszkai per második napjának eseményeit. Egyedül Gyury József, idősebb H. Dezső és felesége ügyvédje mint a Magyarországi Kisebbségek Pártjának (MKP) főtitkára hallatta hangját a szünetben, s közölte: pert indít a lincselés szót előszeretettel használó médiumok ellen, így a Magyar Nemzet sem lesz kivétel. A hallgatóság soraiban ülő egyik jogi szakember pedig úgy vélekedett, ez már nem egyszerű tárgyalás, hanem az időközben egymás ellenségeivé vált, előzetesben ülő vádlottak lélektani hadviselése, a megfélemlítés mintapéldája, s nem kevésbé annyira a nyolc vádlott védőinek szakmai presztízsháborúja. Czibrik Attila tanácsvezető bíró azért kordában tudta tartani az eseményeket, s miután például a hatodrendű vádlott, F. György nem akart megszólalni, így – akaratát tiszteletben tartva – egyetlen ügyvédi kérdést sem engedélyezett.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság büntetőtanácsa a kihallgatások során számtalan ellentmondást hallhatott a vádlottak szájából, tegnap már arról is tájékozódott a testület, hogy a hatodrendű vádlott, F. György nincs beszélő viszonyban a H. családdal, ezért eredeti lakhelyükről elköltözött családjával egy másik lakásba még a tragikus 2006. október 15-e előtt, ráadásul csak véletlenül látta a gyilkosságot, s emlékezete szerint a H. család legalább húsz tagja állta körül a négy személy által ütlegelt Szögi Lajost. Ekkor már érezhető volt a komoly feszültség a tárgyalóteremben, ugyanis a hetedrendű vádlott, J. Gusztáv azt állította, hogy mielőtt bevitték volna a börtönbe, a Szögi Lajos által elsodort Kitti édesanyja elment hozzá, s megfenyegette, ami így szólt: „Ha nem a két fiatalkorú ellen vallasz, akkor kinyírjuk a családodat.”
J. Gusztáv felhívta a figyelmet, hogy a korábban letartóztatott H. rokonság közül két személynek mobiltelefont csempésztek a cellájába, így ők titokban kommunikálhattak a külvilággal, tehát irányíthatták H. Dezsőnét letartóztatása előtt. Ekkor kért szót idősebb H. Dezső, s azt mondta, hogy J. Gusztávnak egy szava sem igaz. Czibrik Attila a másodrendű vádlottat figyelmeztette, majd visszaültette a helyére a most 13 éves Kitti apját, hogy a tárgyalás rendjét senki sem zavarhatja meg.
A hetedrendű vádlott megerősítette korábbi vallomását, miszerint ahogy ő látta az eseményeket, valójában négyen ütötték, rúgták, vágták a magatehetetlen Szögi Lajost. különösen az ifjabb H. Dezső és az Sz. família ifjabb tagja nem bírt magával, s bár egy-két ember próbálta őket megfékezni, nem sikerült. Idősebb H. Dezső a bántalmazás közben bement a lakásába, s baltát vett magához, azzal ütötte az autót, s azt ordította: „Levágom a magyar fejét!”
Utolsóként a nyolcadrendű vádlottat, a fiatalkorú H. Krisztiánt hallgatták meg, de ő nem mondott semmit, s mint a többiek, tagadta bűnösségét, hiszen „semmilyen formában nem vett részt a lincselésben”. A tegnapi tanúvallomásokból arra lehet következtetni, hogy ifjabb H. Dezső komolyan gondolhatta a Szögi Lajos autójában ülő két leánya megerőszakolását, majd lemészárlását, ám a gyerekeket sikerült kimenteni, s egy vissi asszony kocsijába beültetni. A gyerekmentő nő értesítette a rendőröket és a mentőket, ám amikor a halálos verés résztvevői valamelyest lecsillapodtak, a nagyobbik Szögi lány visszament apjához, s kérte a haldokló férfit: „Apa, ne halj meg, maradj köztünk!”
Gyury József ügyvéd, a Magyarországi Kisebbségek Pártjának főtitkára úgy gondolja, hogy már a tragédia estéjén be lehetett volna azonosítani a tetteseket, noha a nyomozók ezt nem tették meg. Állítja, két-három ember verte agyon Szögi Lajost, most pedig nyolc ember ül a vádlottak padján. A bosszú oka az ügyvéd-főtitkár olvasatában az, hogy a tanár nem állt meg, helyesebben elindult az emberek láttán. H.-ék ezért lettek idegesek, s a bántalmazás mindössze három percig tartott. Megjegyezte: szerinte a vádnak önbíráskodásnak és hirtelen felindulásból történt emberölésnek vagy halált okozó súlyos testi sértésnek kellett volna lennie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.