Egyre szaporodó hitelproblémák

Húszmilliós lakás hétmillióért? Ki ne szeretne egy ilyen alkalmi vételt?! A vevő tényleg jól jár, de a lakáshitelt törleszteni képtelen tulajdonos és az ingatlant finanszírozó bank óriási összegeket bukik. Előfordul, hogy a végrehajtás után lakás helyett csupán egy rakás adósság marad, a BAR-listára került, fedél nélkül maradt ügyfél pedig hiába kilincsel újabb hitelért.

Csécsi László
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több a bedőlő lakáshitel – állítja a Hitelkárosultak Egyesülete. Az ügyfelek egy része azért nem tudja törleszteni a hiteleit, mert túlvállalta magát, ám vannak, akik önhibájukon kívül – betegség vagy a munkahely elvesztése miatt – kerülnek pénzzavarba. A bankok ilyen esetben azt tanácsolják, hogy forduljanak hozzájuk bizalommal, együtt megtalálják a módját, hogyan tehetik elviselhetőbbé a havi törlesztőrészletet. Általában a futamidő kitolását vagy két-három hónapos halasztást szoktak javasolni, bízva abban, hogy az ügyfél kis segítséggel újra lábra tud állni. És igazuk is van, mert az átmeneti pénzzavarból általában sikerül kivergődniük az embereknek – nyilatkozta lapunknak Lénárd Mariann, a Hitelkárosultak Egyesületének főtitkára. De rossz példákat is találhatunk. Előfordul, hogy a bank ahelyett, hogy megoldást keresne az ügyfele bajára, rögtön szankcionál, vagyis a szerződésben meghatározott idő után – általában 30–90 napot követően – felbontja a szerződést. Ezután az adósnak egy öszszegben kell lerónia a tartozását. A szerződés felbontása után a törvény kilencven nap türelmi időt határoz meg, ennyi idő alatt kell a tulajdonosnak értékesítenie a jelzáloggal terhelt ingatlant. Ismerve a magyar lakáspiacot, ez nem könnyű, többnyire nem is sikerül, de ha mégis túl tud adni a lakáson a tulajdonos, akkor általában áron alul veszik meg. Ha az eladás kútba esik, legrosszabb esetben 90 nap után jöhet a végrehajtó. – Három hónap alatt egy frekventált budapesti kerületben esetleg el lehet adni egy lakást, de az ország más területein szinte lehetetlen, ezért a Fidesz törvényjavaslatot nyújtott be, amely egy évben határozná meg azt az időt, ameddig a tulajdonos megpróbálhat minél kedvezőbb árat kapni az ingatlanjáért – mondta el lapunknak Koszorús László, az ellenzéki párt fogyasztóvédelmi szakpolitikusa. Jelenleg semmi nem szabályozza, hogy milyen feltételekkel adhat túl a bank a jelzálogként használt ingatlanon, ezért előfordul, hogy értékesítés során csupán a tartozás összegét tartja szem előtt, a tulajdonos pedig csak az önerő töredékét kaphatja vissza. Vagy még azt sem.
A bankok a hitel felvételekor meghatározzák a menekülési értéket, amennyiért számításuk szerint értékesíteni tudják a jelzálogként szereplő ingatlant. Ez az ár általában kisebb, mint a lakás piaci értéke, egy húszmilliós esetében körülbelül 18 millió forint. A végrehajtók azonban akár ennél kevesebbre is becsülhetik az ingatlant. Ráadásul ha az első két aukción nem sikerül eladni, a harmadik alkalommal már akár a becsült érték 70 százalékáért is áruba bocsáthatják. Előfordult olyan eset, amikor a 20 millió forintot érő lakás 7 millió forintért talált gazdára. Természetesen egy ilyen üzleten mind a hitel felvevője, mind a bank óriásit bukik, egyedül a potom áron lakáshoz jutó vevő és a végrehajtók járnak jól, a végrehajtás díja ugyanakkor milliókra rúghat.
Miután az ügyfél több évig fizette a részleteket, végrehajtás után nemcsak a lakása vész el, de milliói mennek rá az előnytelen üzletre. Müller János, a Magyar Bankszövetség szóvivője leszögezte, hogy a pénzintézetek semmiképp nem szeretnének lakástulajdonossá válni, tehát mindent megtesznek azért, hogy az ügyfeleik tovább tudják törleszteni a hitelüket. Ugyanakkor elismerte, hogy a bankok a betétesek tőkéjének védelmében a tulajdonukba került ingatlanokat minél hamarabb igyekeznek értékesíteni, ezért gyakran a piaci ár alatt adnak túl rajtuk. Bár a pénzintézetek azt állítják, hogy az ilyen esetek aránya elenyésző, a Hitelkárosultak Egyesületéhez forduló ügyfelek száma az utóbbi néhány hónapban megháromszorozódott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.