Éles kritikák az EBRD-től

2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gyurcsány-csomag annyira negatívan hatott a magyarországi cégek versenyképességére, hogy végső soron a vállalati beruházásokat és a külföldi tőke beáramlását is erőteljesen lefékezte – derül ki az Európai Újjáépítési és Befektetési Bank (EBRD) legfrissebb országjelentéséből. A dokumentum leszögezi: Magyarország jelenleg komoly gazdasági kihívásokkal néz szembe. Az EBRD szerint az egyik legkockázatosabb terület az önkormányzati szféra, ahol – főként a települések rohamos eladósodottsága miatt – a beruházásokat immár csak a magántőke egyre nagyobb mértékű bevonásával lehet végrehajtani. Ismeretes, az Állami Számvevőszék adatai szerint az önkormányzatok összes kötelezettségvállalása 2007 végén megközelítette a 800 milliárd forintot, miközben az utóbbi egy évben a települések kötvénykibocsátásai is jelentősen emelkedtek. A versenyképesség javítására és a foglalkoztatottság növelésére az EBRD a közkiadások lefaragásával párhuzamosan adócsökkentést javasol.
– Az OECD-országok közül Magyarországon még az adóemelések előtt is kiemelkedően magas volt a munkára rakódó teher, amely a szervezet tagállamainak viszonylatában már akkor is a harmadik legnagyobbnak számított – írja a jelentés, hozzátéve, éppen ennek a mutatónak tulajdonítható az országba áramló külföldi tőke csökkenése. Az EBRD adatai szerint 2005-höz képest már 2006-ra is csaknem a felére apadt a hazánkba érkező közvetlen külföldi tőke. A gazdasági növekedés lelassulásának elsődleges oka tehát a beruházási hajlandóság csökkenése volt – állítja az EBRD, amely főleg a hazai piacra termelő vállalatok nehézségeit hangsúlyozza. A megszorítások nyomán a lakossági fogyasztás tartós mérséklődésével és magas inflációval kell számolni a költségvetési hiány lefaragása, a takarékossági intézkedések és a bevételeket növelő adóemelések miatt. Az elemzés szerint ennek negatív hatásai még legalább két évig érezhetők lesznek a gazdaságban. Magyarország hosszú távú növekedési esélyei és a nemzetközi piacokon felmutatott versenyképessége szempontjából óriási problémák jelentkezhetnek, ha a reformok nem a megfelelő irányba tolják a gazdaságot, vagy teljesen leállnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.