Harvard
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?

Csak pecsétel a zöldhatóság? A kormányzat forráskivonással, a hatáskörök és a létszám leépítésével célzottan és teljesen szétzilálta, kivéreztette a természetvédelem hatósági kereteit. Így nyilatkozott lapunknak korábban Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője. Tapasztalata szerint a hivatalok erejéből gyakorta már csak arra futja, hogy rányomják a pecsétet a különböző iratokra. Fodor Gábor, a szaktárca jelenlegi vezetője a hivatali apparátus bővítését, a természetvédelmi őrök létszámának növelését ígérte az idei esztendőtől.
Kivételes súlyú, precedens jellegű ügynek minősítette tegnap az illegális szemétszállítás és a homokhátsági erdőirtás miatt folytatott eljárásokat Nánási László, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vezetője. Közlése szerint a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és a környezetkárosítás bűntette az elmúlt időszakban még nem fordult elő ilyen szervezett, kártékony formában. Újdonság az is, hogy az ügyészség a kiterjedt illegális tevékenységek kapcsán több hazai cég ellen is fellépett: élt a büntető törvénykönyv 2001-ben elfogadott szabályaival. Mint Kopasz Zsolt kecskeméti vezető ügyész közölte: a csupán engedéllyel szállítható, 3500 tonnányi, kevert háztartási hulladékot engedély nélkül továbbítható műanyaghulladékként tüntették fel az úti okmányokon. A 180 kamionnyi rakományt Baden-Württembergben és Bajorországban adták fel, itthon pedig hat megye és Budapest 19 helyszínén rakták le. A németországi szervezők több tíz millió forintnyi ellenszolgáltatásban részesítették a hazai közreműködőket. A német szemétből eddig 1800 tonnányit vittek vissza, a többi itt maradt.
Az ügyészség képviselője kérdésünkre azt mondta, a szállítmányok gyakoribb, szúrópróbaszerű rendőri ellenőrzésével és a környezetvédelmi hatóságok ellenőrző munkájával lehetne elejét venni annak, hogy valótlan okirattal ilyen nagy mennyiségű szemetet szállítsanak az országba. Az ügyészség számos bizonyítékot kapott a német hatóságoktól, egyúttal adatokat is szolgáltat, hiszen odakint szintén eljárás folyik. A vádhatóság javasolni fogja a hazai büntető jogszabály felülvizsgálatát, hiszen a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése jelenleg mindössze három évig tartó szabadságvesztéssel büntethető.
Újszerű annak a bűncselekmény-sorozatnak a megítélése is, amelyet – a vádhatóság szerint – Kiskunhalason és környékén követtek el: szervezett formában mintegy 190 hektáron irtották ki tarvágással az erdőt. Korábban a hasonló, illegális fakitermelést szabálysértésnek, illetve lopásnak tekintették a hatóságok. Az ügyészség most úgy foglalt állást, hogy az erdőirtás az élővilágot, a természetet károsította, a cselekményekben részt vevő 51 személy ellen emiatt környezetkárosítás címén nyújtott be vádiratot. A büntetés az esetek többségében 2-től 8 évig tartó szabadságvesztés lehet. A bűncselekmény amiatt különösen súlyos, mert a korábbi állapot helyreállítása szinte reménytelen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.