Erős a GMO-pártiak lobbija

Ma elválik, valóban többen gondolják-e úgy az Európai Unió mezőgazdasági bizottságában, hogy a génmanipulált növényeknek nincs helyük a közösségben. A grémium ma négy növény Európán belüli sorsáról dönt, ám a döntés nem lesz kötelező érvényű. A tagországoknak ugyanis még egy esetleges bizottsági igen után is megmarad a joguk az elzárkózásra.

Dénes Zoltán
2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agrárminiszterek részvételével szavaz ma az Európai Unió mezőgazdasági bizottsága két génmódosított (GMO) kukoricafajta négy különböző variációjából előállított termékek forgalomba hozatali engedélyéről. A négy kukoricafajta mellett egy génmódosított burgonya ipari, illetve takarmányozási célú termesztésének engedélyezése is napirendre kerül. A génmanipulált termékekhez eltérően viszonyulnak az agrárminiszteri tanácsban, s várhatóan az előző szavazásokhoz hasonlóan ezúttal sem fognak érdemi döntést hozni. Ez esetben az Európai Bizottság saját hatáskörében dönthet arról, hogy engedélyezi-e a szóban forgó termékek közösségen belüli forgalmazását.
A GMO-termékekről heves viták zajlanak mind az unión belül, mind világgazdasági szinten. A génmanipulált termények elterjesztését főként az e téren meglehetősen előrefutott Egyesült Államok erőltetné. Az agrártanács elé kerülő öt variáns közül három kukoricahibrid is amerikai gyártmány, a negyedik egy svájci cégé, a GMO-krumplit pedig a német BASF vállalat állítja elő. Az Európai Bizottságra amerikai részről erős nyomás nehezedik annak érdekében, hogy engedélyezze a génmódosított agrártermékek elterjedését a közösségen belül.
Emlékezetes, hogy az Egyesült Államok egy időben igen komoly problémába ütközött amiatt, hogy gazdáinak saját akaratára bízta, használják-e a GMO-termékeket. Ez például a kukorica esetében azt eredményezte, hogy a jelentős részben az unió számára termelő amerikai farmerek nagyobb része piac nélkül maradt, mert a közösségen belül az egészségügyi hatásait tekintve nem kellően kivizsgált kukoricafajtákat nem vették át. Lényegében ennek következtében tért át az Egyesült Államok a bioetanol-gyártás erőteljes támogatására, hiszen ezzel tudta biztosítani gazdáinak megélhetését. Mára ugyanakkor az etanolgyárak oly mértékben elterjedtek, hogy alapanyag-szükségletük és a növekvő távol-keleti fogyasztás együttesen már komoly terményhiányt okozott. Többek között ennek is volt köszönhető a tavalyi drasztikus gabonaár-emelkedés. Mindez azonban hátrányos helyzetbe hozza az állattartókat, akik nem tudnak versenyezni az energiaiparral, többek között költségeik elismertetése terén sem.
Mindenesetre úgy tűnik, az unióban többségben vannak a GMO-termékeket elutasítók, főként egészségügyi félelmek miatt. A megosztottság a tagországok között is érzékelhető. Egy – elsősorban északi államok alkotta – csoport szerint a technikai fejlődés jegyében be kellene engedni e terményeket, a másik csoport – a nagyobb mezőgazdasági potenciállal rendelkező országok – pedig elutasítja azok forgalmazását. Utóbbiakhoz csatlakozott hivatalosan Magyarország is, mondván: szakmailag nincs bizonyítva, hogy a GMO-termékek nem tesznek kárt a természetben vagy az emberi szervezetben.
A ma az agrártanács elé kerülő négy GMO-variáns már 2004 óta futja köreit az unióban. Ha ezúttal sem születik döntés, úgy bizonyos idő után az Európai Bizottság dönthet a kérdésről. Az egyes tagországok ugyanakkor nemzeti hatáskörben még megakadályozhatják a GMO-termékek forgalmazását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.