Távozhat posztjáról a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, Kovács Gyula, miután az önkormányzat baloldali többségű gazdasági bizottsága a menesztést már megszavazta. A kérdésről – zárt ajtók mögött – a pécsi közgyűlés csütörtökön dönt, de ez várhatóan csak formalitás lesz. Egyesek szerint privatizációs szándék áll a háttérben.
Információink szerint már korábban is voltak arra utaló jelek, hogy a csaknem száz százalékban önkormányzati tulajdonban lévő Zsolnay éléről távoznia kell a vezérigazgatónak, de a céget hat esztendeje vezető Kovács Gyula menesztése váratlanul érte a pécsi ellenzéket. Páva Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője szerint a közgyűlés tagjai sem a cég felügyelőbizottságának, sem igazgatótanácsának az álláspontját nem ismerik, enélkül pedig nem tudnak ilyen fajsúlyos ügyben véleményt formálni. A politikus szerint megválaszolatlan kérdés az is, hogy az igazgatót három hónappal a szerződésének lejárta előtt vajon miért kell meneszteni.
Forrásaink az ügy mögött „mutyipolitizálást” sejtenek, vagyis azt, hogy a posztra hamarosan egy baloldali kötődésű szereplő kerülhet. Ám értesüléseink szerint a menesztés összefüggésben lehet a Zsolnaynál decemberben végrehajtott hétszázmilliós önkormányzati tőkeemeléssel is, amely a cég – részben – az ÁPV Zrt.-vel szemben évek óta fennálló tartozásának a kiegyenlítését szolgálta.
A városvezetés korábban a döntést azzal indokolta, hogy az Európa kulturális fővárosa program részeként a gyár területén megvalósítandó Zsolnay kulturális negyed uniós pályázatát csak tehermentes ingatlanokkal adhatják be, a fizetéssel pedig lekerülnek az épületre bejegyzett jelzálogok. Forrásaink szerint felvetődik a kérdés, hogy a gyors adósságrendezés vajon nem a gyár részleges privatizációjának előkészítését szolgálja-e.
A negyed évszázados jubileum alkalmából 25 példány erejéig feltámad Eleanor
