Gyurcsány angol érdeket szolgál?

Brit érdekeknek kedvez Gyurcsány Ferenc azon kijelentése, amely szerint a magas élelmiszerárak miatt lehetővé vált az EU agrártámogatási rendszerének lebontása – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatón Glattfelder Béla. A fideszes EP-képviselő nincs egyedül véleményével. A magyar gazdák még egyszer sem jutottak hozzá az uniós szerződésben foglalt támogatási mértékhez.

Dénes Zoltán
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc az ellenfél oldalára állt az uniós agrártámogatásokkal kapcsolatban, a kérdésben nemcsak a magyar gazdákkal, de a kormány álláspontjával is szembemegy – mondta Szájer József fideszes EP-képviselő tegnap Budapesten a távirati iroda közleménye szerint. Az ellenzéki politikus ezzel a miniszterelnök azon kijelentésére célzott, amely a davosi Világgazdasági Fórumon hangzott el, s amelyben Gyurcsány Ferenc az uniós agrártámogatások lebontása mellett érvelt, mondván, a magas élelmiszerárak mellett a gazdák segítség nélkül is megélnek. – Felszólítjuk a kormányfőt, hogy vonja
vissza davosi kijelentését, és ne tegyen olyan nyilatkozatokat a nemzetközi sajtó előtt, amelyek a magyar érdekekkel ellentétesek – hangsúlyozta Szájer. A szintén fideszes EP-képviselő, Glattfelder Béla a sajtóértekezleten kiemelte: Magyarország a közös agrárpolitika jelenlegi formájának megtartásában érdekelt, s szerinte a magyar kormányfői nyilatkozat a támogatások eltörlését szorgalmazó brit álláspontnak kedvez.
Mint arról már többször beszámoltunk, nagy vihart kavaró kijelentését Gyurcsány Ferenc már másnap az ellenkezőjére fordította. „A mezőgazdasági támogatáspolitika nem igazodhat az éves változásokhoz, 2013-ig érvényben kell hagyni az árak változásától függetlenül. Ellenállnánk, hogy beavatkozzon az unió a támogatásokba, csak azért, mert jók az árak” – jelentette ki, s nagyjából ezt ismételve reagált tegnap a Kormányszóvivői Iroda az ellenzéki sajtótájékoztatóra. „Tény, hogy a magyar gazdák kétszer annyi támogatást kaptak már 2007-ben is, mint 2002-ben. Tény, hogy még tovább fog növekedni ez az összeg 2013-ig” – olvasható a közleményben, ami csakugyan igaz, de csak főbb vonalaiban. Eddig 20 milliárd forintot utalt át a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a 2007. évi területalapú támogatás nemzeti önrészéből az arra jogosult gazdálkodóknak. Az idén egy hektárra 11 542 forintot fizet a hivatal. A területalapú támogatás uniós részének múlt év végén indult kifizetése is tart. Ebben az évben az uniós és a nemzeti támogatás együtt körülbelül 37 ezer forint hektáronként. Csakhogy mivel kormányzati döntés nyomán a területalapú támogatások nemzeti önrészéből 2006-ban és 2005-ben összesen 25-25 milliárd forintot vontak el, a gazdálkodók a 2005-ös szinthez képest az idén hektáronként több mint 900 forinttal kevesebb forráshoz jutnak. Ez, figyelembe véve a tavalyi, egyes országrészekben kritikus helyzetet teremtő időjárási viszontagságokat is, igen komoly versenyhátrányt okozhatott a magyar termelőknek uniós társaikkal szemben. Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetzetek Országos Szövetségének (Magosz) főtitkára lapunkat arról tájékoztatta, hogy a kormány által elvont összegek miatt a hazai agrártársadalom eddig egyszer sem juthatott hozzá az uniós csatlakozásunkkor aláírt szerződés szerinti támogatási mértékhez. – A szociálliberális kormány által aláírt szerződés szerint – világított rá – a magyar gazdák a régi uniós országok gazdálkodói által kapott támogatások alig 25 százalékát igényelhették a belépésünk utáni első évben, amit a magyar költségvetés 30 százalékkal fejelhetett meg. A megállapodás szerint a támogatás uniós része évente öt százalékkal emelkedik, miközben marad a magyar költségvetés 30 százalékos hozzájárulási lehetősége. Így mára a termelők a közösség régi tagállamaiban kapható támogatás 70 százalékához kellene hozzájussanak, ám ez jelenleg alig éri el az 55 százalékot. A koppenhágai megállapodásban rögzített harmincszázalékos nemzeti kiegészítő támogatást a szántóföldi növényekre sohasem fizették ki, de ha a 2005. évet veszszük figyelembe, a nemzeti kiegészítő támogatás 2007-re hektáronként 7600 forinttal csökkent.
Obreczán maga is úgy látja, hogy Gyurcsány Davosban a Világbanknak és az európai uniós mezőgazdasági támogatási rendszer leépítésében érdekelt EU-n kívüli nagyhatalmaknak üzent. Tájékoztatása szerint a Gazdakörök Csongrád Megyei Szövetsége arra kérte fel a Magosz vezetését, hogy szólítsa fel lemondásra Gyurcsány Ferencet davosi kijelentése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.