Gyurcsány Ferenc ma délután négy órakor találkozik a Római-parton található Monte Christo Hotelben, az egykoron piroskának becézett vasas-szakszervezeti üdülőben a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) vezetőivel – értesültünk. Az lapzártánkkor nem volt tudható, hogy az esemény nyilvános lesz-e. Amikor a miniszterelnök nyáron járt az MSZOSZ-ben, csak az előadását tudósíthatta a sajtó, a konföderáció vezetőinek panaszai, számonkérése már zárt ajtók mögött folytatódott. Az apropó lényegében most is ugyanaz: mi teljesült, illetve inkább mi nem teljesült a választások előtt a kormányfő és az MSZOSZ között létrejött együttműködési megállapodásból, illetve a „hogyan tovább”. Ismeretes, egyes szakszervezeti vezetők nemrégiben felvetették a megállapodás felmondásának lehetőségét, mivel az abban foglalt ígéretek – az Európai Unió átlagos foglalkoztatási szintjének megközelítése, a bérek uniós felzárkóztatása, a nyugdíjasok életminőségének javítása, a rendezett munkaügyi kapcsolatok, valamint a munkavállalók kiszolgáltatottságának csökkentése – nemhogy nem valósultak meg, hanem éppen ellentétes folyamatok következtek be.
Az egyezségből való látványos kiugrás végül elmaradt, amit több ágazati vezető azzal indokolt, hogy az gyakorlatilag már nincs is érvényben. A „hogyan továbbról” azonban mindenki egyeztetni akar, hiszen az idén olyan súlyos munkavállalókat érintő kérdések kerülnek napirendre, mint az adóreform, a nyugdíjreform, illetve a munka törvénykönyve átfogó módosítása – de az érdekvédők számára nem futott le még az egészségbiztosítás privatizációjának kérdése sem. A szakszervezeti vezetők arra is választ várnak, hogy a kormányfő miért nem egyeztet velük, és hogy ez a helyzet így marad-e a jövőben is.
Gyurcsány Ferenc nyáron éppen azzal nyugtatta le a kedélyeket, hogy a jövőben rendre kikéri és figyelembe veszi szövetségese, az MSZOSZ javaslatait. Ennek ellenére a kormány az egész szakszervezeti mozgalom, így az MSZOSZ teljes elutasítása ellenére, véleményének figyelmen kívül hagyásával szavazta meg az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényt.
Szergej Lavrov Kínában tárgyalt
