Az angliai Newcastle Egyetem kutatói genetikai hibát hordozó embriók egészséges fejlődésének nyitottak utat – adta hírül a BBC. A tudósok azokkal a mesterséges megtermékenyítéssel létrehozott, néhány órás emberi embriókkal kísérleteztek, amelyek súlyos ideg- és izomrendszeri betegségek, vakság, süketség, agyvérzés, epilepszia vagy májműködési zavarok kialakulásának lehetőségét hordozták a petesejt mitokondriumainak (energiatermelő egységek) hibás működése miatt.
A kísérletekben tíz, mesterséges megtermékenyítés útján fejlődésnek indult embriót használtak fel. A négy-öt órás embriókból kiemelték a sejtmagot, majd átültették egy hibátlan mitokondriumállománnyal rendelkező donor petesejtjébe, amelynek előbb eltávolították saját sejtmagját.
A magzat tehát ezúttal nem két, hanem három szülőnek – egy apának és két anyának – köszönheti létezését, mert csak így garantálható, hogy egészségesen születik.
A tudósok szerint azonban a három szülővel rendelkező gyermek nagy valószínűséggel csak kettőnek a tulajdonságait örökli, a harmadikét – akitől a hibátlan mitokondriumot biztosító petesejt származik – nem. A bizonytalan következtetés magyarázata az, hogy egyelőre csak az új technika jóvoltából világra jött egerek összehasonlítására nyílt mód, a kísérleti úton létrehozott emberi embriókat – az eljárást etikai megfontolásokból ellenző hatóságok óhajára – néhány napos korukban megsemmisítették.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
