Javul a műszíves állapota

Stabil a keringése az első magyarországi műszívesnek. Az operáció után fellépett vérzést tegnapra elállították. A szerkezet nem pótolja a transzplantációt, de a beteg időt nyer vele addig, amíg megfelelő donorszervet találnak neki.

MN-összeállítás
2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elállították a műtét utáni vérzést, tegnapra stabilizálódott az állapota annak az 58 éves férfinak, aki pénteken elsőként kapott műszívet Magyarországon – tájékoztatta lapunkat Kovács Eszter, a Semmelweis Egyetem sajtóreferense. Mint arról korábban beszámoltunk, a szívátültetésre váró férfi élete az elmúlt hetekben veszélybe került, az orvosok ezután döntöttek úgy, hogy Budapesten, a Semmelweis Egyetem városmajori klinikai tömbjében beépítik szervezetébe a keringést támogató szerkezetet. A csaknem négyórás műtétet és a kezelést nemzetközileg is elismert hazai szívsebészek, kardiológusok és aneszteziológusok vállalták.
A Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint a betegbe két műszívkamrát, a szívüregbe négy kanült helyeztek, a vér ezeken keresztül jut ki és vissza. A két műszívkamrát külső konzol szabályozza, látja el nagy nyomású levegővel és képes a tovább pumpálásra is. A testen kívüli szerkezet alig nagyobb egy mobiltelefonnál – fűzte hozzá Kovács Eszter. A férfi ily módon nem lesz ágyhoz kötve, képes ellátni magát.
Orvosai szerint a szívátültetésre várakozó férfi a mostani beavatkozással több hetet, hónapot nyerhet, így van esélye arra, hogy megtalálják a számára alkalmas donor szervet. Hartyánszky István szívsebész professzor, az orvoscsoport tagja korábban a távirati irodának elmondta: versenyt futnak az idővel, a műtét utáni huszonnégy óra kritikus volt, szövődmények bármikor felléphetnek, a műszívet eltávolítani nem lehet. Addig tartja életben a beteget, amíg nincs beültethető „élő szív”. Az eljárás igen ritka és költséges, csak akkor alkalmazzák, ha a keringést már sem gyógyszerrel, sem másképp nem lehet fenntartani. A most beültetett szerkezet 30 ezer euróba (csaknem nyolcmillió forintba) került, amit a Semmelweis Egyetem fizetett.
Az Egyesült Államokban a nyolcvanas évek elejétől végeztek műszívkísérleteket. A Jarvik-féle gépek igen nagyok voltak, a pácienst csövek és vezetékek kötötték a szerkezethez, s legfeljebb néhány hónapot élhetett hozzá kapcsolva. A Jarvik-műszív átmenetileg tartotta fenn a vérkeringést, amíg megfelelő donortól emberi szívet nem kaphattak a betegek. Az ilyen szerkezetet kapott 99 ember közül hetvennégyen később szívátültetést hajtottak végre – közölte az MTI.
Húsz évvel ezelőtt, 1987 decemberében William DeVries amerikai szívsebész – aki a négy amerikai állandó műszívbeültetést is végrehajtotta – egy Jarvik–7-es gépet ültetett be a 60 éves amerikai Walton Jonesnak arra az időre, amíg nem találnak neki átültethető emberi szívet. December 19-én a műszív helyére emberit operáltak be, de Jones fertőzést kapott, majd a következő év januárjában meghalt. Spanyolországban 1988 februárjában kapott először mesterséges szívet egy súlyos beteg, miután a tíz órával korábban beültetett, egy balesetben elhunyt embertől származó szerv nem látta el feladatát. A Jarvik-program részeként amerikai orvosok 1988 májusában ültettek be műszívet a századik páciens, a 16 éves Brant Verke mellkasába. Kubában – a szigetországban először – helyi orvosok által kifejlesztett, Coramecnek elnevezett műszívet ültettek be egy 37 éves férfi mellkasába 1991 márciusában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.