Sikerülhet elmozdítani a holtpontról az iráni atomtervek elleni nemzetközi fáradozásokat. Erre utal annak a tárgyalásnak az eredménye, amelyre Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter meghívására jöttek össze Berlinben a Biztonsági Tanács öt állandó tagjának képviselői. A hattagú konferencia újabb ENSZ-határozat kidolgozása mellett döntött annak megakadályozására, hogy Irán gazdasági, kereskedelmi és utazási kapcsolatain keresztül tiltott, az urándúsítást szolgáló nukleáris anyagok birtokába jusson.
A Berlin szorgalmazta megbeszélés legfontosabb eredménye: mind Kína, mind Oroszország hajlandónak mutatkozott arra, hogy szerepet vállaljon a határozattervezet kidolgozásában, holott korábban – Teheránhoz fűződő gazdasági érdekei miatt – Moszkva és Peking elutasító magatartást tanúsított az elsődlegesen az Egyesült Államok és az Európai Unió követelte szankciókkal szemben. A vendéglátó német diplomata örömmel közölte: „A hat fél közösen és nyomatékosan szólítja fel Iránt, hozza nyilvánosságra atomprogramjának részleteit. Különben a nukleáris felfegyverkezés drámai következményekkel járhat”.
A határozattervezetet, amely – kiszivárgott hírek szerint – utazási korlátozásokat és iráni szervezetek külföldi bankszámláinak befagyasztását irányozza elő – Nagy-Britannia, Franciaország és Németország közösen nyújtja be az ENSZ Biztonsági Tanácsához.
A külügyminiszterek ülésével párhuzamosan Steinmeier megbeszélést folytatott kínai kollégájával, Jang Dzsicsivel (Yang Jiechi) is, és sikerült felszámolnia azt a feszültséget, amely a dalai láma Angela Merkelnél tett látogatása után pattant ki Peking és Berlin között. A két diplomata közösen jelentette be a kapcsolatok normalizálását.
Mit hoz a nyár?
