Ki lehet jó tulajdonos?

Bu­da Do­rot­­tya
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

80-as évek ele­jén az ál­la­mi tu­laj­don re­for­má­lá­sá­nak szám­ta­lan út­ját vá­zol­ták az ak­ko­ri szak­ér­tõk. A sok­fé­le kon­cep­ció egy­ben volt azo­nos: ide­á­lis­nak olyan ál­la­pot ki­ala­ku­lá­sát tar­tot­ták, ahol a sok­fé­le (tu­laj­don­for­ma, igaz­ga­tá­si mo­dell, pi­a­ci po­zí­ció, ér­té­ke­sí­té­si ori­en­tá­ció stb. alap­ján kü­lön­bö­zõ) vál­la­lat egy­mást ki­egé­szít­ve és egy­más­sal ver­seng­ve ér­vé­nye­sül­het. A pri­va­ti­zá­ció 80-as évek vé­gén tény­le­ge­sen is meg­kez­dõ­dõ fo­lya­ma­ta az el­mé­le­ti vi­tá­kat gya­kor­la­ti sík­ra te­rel­te. A magánosítási po­li­ti­ka pre­fe­ren­ci­á­i­ról szó­ló esz­me­fut­ta­tás­ok kö­zép­pont­já­ban hol az a kér­dés állt, hogy ki pri­va­ti­zál­jon, hol pe­dig az, hogy mi­lyen gyor­san kell ki­ala­kul­nia a piac­gaz­da­ság tu­laj­do­no­si struk­tú­rá­já­nak. A rész­cél­ki­tû­zé­se­ket szem elõtt tart­va a kü­lön­bö­zõ, le­het­sé­ges tu­laj­do­no­si kör­re vo­nat­ko­zó kon­cep­ci­ók egy­mást ki­zá­ró al­ter­na­tí­vák­ká lép­tek elõ a szak­ér­tõi ér­té­ke­lé­sek­ben.
Így le­het­sé­ges, hogy a mun­ka­vál­la­lói tu­laj­don­nal kap­cso­la­tos kez­de­ti po­zi­tív ér­té­ke­lé­sek is las­san ne­ga­tív­vá vál­toz­tak. Az MRP (a mun­ka­vál­la­lói rész­tu­laj­do­no­si prog­ram), ta­lán a be­tû­szó­ra em­lék­szünk még, ma­gyar­or­szá­gi lobbistái a le­he­tõ leg­na­gyobb kö­rül­te­kin­tés­sel jár­tak el, és a tech­ni­ka be­ve­ze­té­se ér­de­ké­ben a leg­na­gyobb komp­ro­mis­­szum­kész­ség­rõl tet­tek ta­nú­bi­zony­sá­got. Ez azt je­len­tet­te, hogy olyan kor­lá­to­kat épí­tet­tek ja­vas­la­ta­ik­ba, ame­lyek ele­ve kor­lá­to­zott szá­mú és kis­mér­té­kû tu­laj­don lét­re­jöt­tét tet­ték re­á­lis­sá. Rá­adá­sul a bel­sõ el­osz­tás és a tu­laj­do­no­si szer­ve­zet mû­kö­dé­sé­nek sza­bá­lyo­zá­sá­ban tett en­ged­mé­nyek­kel a vál­la­lat­vá­sár­lás­hoz szük­sé­ges ve­ze­tõi-be­osz­tott mun­ka­vál­la­lói ér­dek­szö­vet­ség ide­ig­le­nes­sé­gé­nek és ko­rai fel­bom­lá­sá­nak ve­szé­lyét is vál­lal­ták. Azt gon­dol­ták, az aj­tó­rés­be be­tett láb az aj­tó ki­nyi­tá­sát ered­mé­nye­zi majd: a cé­gek ered­mé­nyei meg­gyõ­zik a gaz­da­ság­po­li­ti­ku­so­kat ar­ról, hogy a tu­laj­don­for­ma tá­mo­ga­tá­sa költ­ség­ve­té­si szem­pont­ból is elõ­nyös. Utó­lag meg­ál­la­pít­hat­juk, hogy az 1995-ben kez­dõ­dõ és az azt kö­ve­tõ évek­re jel­lem­zõ pri­va­ti­zá­ci­ós és gaz­da­ság­po­li­ti­ka a rés­be tett láb­ra erõ­vel tol­ta rá az aj­tót. Nem­hogy az aka­dá­lyok gör­dül­tek el az elõl, hogy újabb MRP-kivásárlások által újabb tu­laj­don­ré­szek ke­rül­je­nek a min­den­ko­ri tu­laj­do­no­sok együt­tes tu­laj­do­ná­ba, de még a ko­ráb­bi tu­laj­don is ve­szély­be ke­rült. Adó­sza­bá­lyok, a tár­sa­sá­gi tör­vény mó­do­su­lá­sai és egyéb gaz­da­ság­po­li­ti­kai in­téz­ke­dé­sek egy­re ne­he­zeb­bé tet­ték a meg­lé­võ szer­ve­ze­tek mû­kö­dé­sét.
Jól­le­het át­fo­gó em­pi­ri­kus is­me­re­te­ink nin­cse­nek e vál­la­la­tok sor­sá­ról, va­ló­szí­nû­sít­he­tõ, hogy az elõt­tük tor­nyo­su­ló aka­dá­lyo­kat több­sé­gük si­ker­te­le­nül vet­te. Rá­adá­sul a pri­va­ti­zá­ci­ót le­ve­zény­lõ ve­ze­tõk idõ­köz­ben el­ér­ték a nyug­díj­kor­ha­tárt, és a vál­la­lat jö­võ­jé­vel kap­cso­la­tos el­kép­ze­lé­se­ik op­ti­ká­ja lé­nye­ge­sen meg­vál­to­zott. Gya­ko­ri, hogy a je­len­tõs tu­laj­don­há­nyad­dal ren­del­ke­zõ ve­ze­tõ pa­kett­jét ér­té­ke­sít­ve a ta­ka­ré­kos­ság más, ke­ve­sebb koc­ká­zat­tal já­ró vál­fa­ját ré­sze­sí­ti elõny­ben.
A pri­va­ti­zá­ci­ós tech­ni­ka­ként in­téz­mé­nye­sí­tett mun­ka­vál­la­lói tu­laj­don lé­nye­gé­ben be­fe­jez­te ma­gyar­or­szá­gi kar­ri­er­jét. Ide­je, hogy azon gon­dol­kod­junk, melyek azok a sa­já­tos­sá­gok, ame­lyek a több­sé­gi mun­ka­vál­la­lói, il­let­ve szö­vet­ke­ze­ti tu­laj­don­ban lé­võ cé­ge­ket vagy a rész­vény­jut­ta­tás kü­lön­bö­zõ for­má­i­ban tu­laj­do­nos­sá vá­ló mun­ka­vál­la­lót az érett pi­ac­gaz­da­sá­gok ál­lan­dó sze­rep­lõ­i­vé teszik.
In­dul­junk ki ab­ból, ami­ben biz­to­sak le­he­tünk: Ma­gya­ror­szá­gon is van­nak sta­bi­lan gaz­dál­ko­dó, si­ke­res mun­ka­vál­la­lói tu­laj­don­ban lé­võ vál­la­la­tok.

Herenden 1995-ben osz­tot­ták ki a rész­vé­nye­ket: a ma­nu­fak­tú­ra 25 szá­za­lé­ka az ál­la­mé ma­radt, 75 szá­za­lé­ka pe­dig a mun­ka­vál­la­ló­ké. Aho­gyan azt az az­óta el­telt idõ­szak ese­mé­nyei is iga­zol­ják: Herendet nem a me­nedzs­ment vá­sá­rol­ta ki MRP-köntösbe búj­tat­va. Itt va­ló­ban a több mint 1500 mun­ka­vál­la­lóé a ma­nu­fak­tú­ra, rész­ben a tu­laj­do­no­si szer­ve­ze­ten ke­resz­tül, rész­ben egyé­ni­leg.
A tu­laj­do­no­si szer­ve­zet fel­ada­ta és alap­sza­bály­ban rög­zí­tett kö­te­les­sé­ge, hogy a ma­nu­fak­tú­rát a min­den­ko­ri mun­ka­vál­la­lók tu­laj­do­ná­ban tart­sa. A konst­ruk­ció ap­ró­lé­ko­san ren­de­zi a rész­vény­for­ga­lom fel­tét­ele­it és sza­bá­lya­it, most már nem a tu­laj­do­no­si szer­ve­zet alap­sza­bá­lyá­ban, ha­nem a rész­vény­tár­sa­ság tár­sa­sá­gi szer­zõ­dé­sé­nek szint­jén. El­so­rol­ni is hos­­szú, mi min­den tör­tént a gyár­ban 1989 óta. Ér­de­kes kor­do­ku­men­tum Vathy Zsu­zsa Herendrõl szó­ló köny­ve, be­lõ­le az ol­va­só sok min­dent meg­tud­hat az ese­mé­nyek­rõl. Ami a szo­ci­o­ló­gus és a köz­gaz­dász sze­mé­ben ezt a cé­get kü­lön­le­ges­sé te­szi, az egy egye­di vál­la­la­ti kul­tú­ra és egy rá­épü­lõ, a fel­té­te­lek­hez leg­job­ban pas­­szo­ló tu­laj­do­no­si-irá­nyí­tá­si struk­tú­ra. He­rend egye­di, kéz­zel fes­tett por­ce­lá­no­kat ké­szít, ter­me­lé­se a ma­nu­fak­tú­ra ha­gyo­má­nya­i­ra épül. A ma­nu­fak­tú­ra nem a kor­sze­rût­len­ség, el­avult­ság szi­no­ni­má­ja. A tech­no­ló­gia a por­ce­lán­gyár­tás egy­mást kö­ve­tõ, XIX. szá­zad­ban ki­ala­kí­tott fá­zi­sa­it és a ma is­mert leg­kor­sze­rûbb tech­ni­kát al­kal­maz­za. A ma­nu­fak­tú­rá­ban a hoz­zá­adott ér­ték a le­he­tõ leg­ma­ga­sabb: a szak­kép­zett mun­ká­sok nem­csak hogy át­lát­ják, de gaz­dái is az egyes mun­ka­fá­zi­sok­nak. A vál­la­la­ti kul­tú­ra a gyár és a te­le­pü­lés lük­te­té­sé­ben csi­szo­ló­dott: ele­mei kö­zött ta­lál­juk a sváb fa­lu „majd mi meg­mu­tat­juk” tí­pu­sú el­szánt­sá­gát, a vál­la­lat – is­ko­lát, óvo­dát, mû­ve­lõ­dé­si há­zat mû­köd­te­tõ – gon­dos­ko­dá­sát, a csa­lá­dok több ge­ne­rá­ci­ó­ra vis­­sza­me­nõ por­ce­lá­nosmúlt­ját. A vál­la­lat kí­nált elõ­re­ju­tást is, hi­szen a sa­ját szak­kép­zést kö­ve­tõ fog­lal­koz­ta­tás grá­di­csa­in a fes­tõ odá­ig is el­jut­ha­tott, hogy ál­lam­fõk, ki­rá­lyok elõtt fes­tet­te a gyü­möl­csös min­tát a por­ce­lán­ra, és fes­tõ­be­mu­ta­tók­ra utaz­ha­tott a vi­lág min­den pont­já­ra. Nem vé­let­len, hogy eb­ben a mi­li­õ­ben szü­le­tett az el­sõ mun­kás­ta­nács. A ve­ze­tõk igaz­ság­ta­lan­nak tar­tott pre­mi­zá­lá­sát kö­ve­tõ­en több mint 1000 tag lé­pett ki a szak­szer­ve­zet­bõl, és ala­pí­tott újat.
Ezek után lo­gi­ku­san fo­gal­ma­zó­dott meg a gon­do­lat: a vál­la­lat le­gyen a mun­ká­so­ké. Mint sa­ját­já­hoz vi­szo­nyult a cég­hez a ve­zér­igaz­ga­tó és a ve­zér­kar is. Fej­lõ­dött is Herend. Még a kül­csín meg­újí­tá­sá­ra is fu­tot­ta. Jól ment az ex­port, mert az 1985-ben meg­ka­pott kül­ke­res­ke­del­mi önál­ló­ság mi­att ki­ala­kult ru­tin se­gí­tett, és a te­vé­keny­sé­get vég­zõ szak­em­ber­gár­da szín­vo­na­las és el­kö­te­le­zett mun­kát vég­zett. Mert el­sõ volt a tech­ni­ka, és a kor­sze­rû­sí­tést so­ha nem he­lyez­ték a bér­ki­fi­ze­té­sek elé. An­nak el­le­né­re, hogy a dol­go­zói tu­laj­don esz­köz le­he­tett vol­na az arány­ta­lan bér­eme­lés­re is. Te­gyük hoz­zá, a mun­ká­sok így is jól ke­res­tek, az ipa­ri át­lag fe­lett, és a cég meg­õriz­ve a szo­ci­á­lis inf­rast­ruk­tú­rát, sok­kal töb­bet tu­dott nyúj­ta­ni, mint a bé­rek. Tud­ták a cég ve­ze­tõi is, hogy több em­bert fog­lal­koz­tat­nak, mint amit a ha­té­kony­ság kö­ve­tel, de amíg er­re fe­de­zet volt a dol­lár ár­fo­lya­má­ból, úgy ér­té­kel­ték, hogy ez a „be­ru­há­zás” meg­té­rül a ma­ga­san kép­zett mun­ka­erõ ma­gas szín­vo­na­lon el­vég­zett mun­ká­já­ban.
2001-ben kez­dõd­tek a ne­héz­sé­gek, ami­kor a fo­rint/dol­lár re­lá­ció a cég szá­má­ra ked­ve­zõt­le­nül kez­dett ala­kul­ni. A pi­ac­szer­zés új út­jai nem hoz­ták meg a várt ered­mé­nye­ket. A ve­zér­igaz­ga­tó nem tu­dott lé­pést vál­ta­ni. Az új igaz­ga­tó és a ki­cse­ré­lõ­dõ, jó­részt az igaz­ga­tó ko­ráb­bi mun­ka­he­lye­i­rõl ki­ke­rü­lõ ve­ze­tõ­sé­gi ta­gok te­vé­keny­sé­ge hi­bás stra­té­gi­án ala­pult. Az ered­mé­nyek nem ja­vul­tak, sõt ra­di­ká­li­san rom­lot­tak, s meg­nõt­tek a presz­tízs­fo­gyasz­tá­sok és a ve­ze­tõi jö­ve­del­mek. Már-már a ko­ráb­bi, biz­tos pi­a­cok is vesz­ni lát­szot­tak. A fo­lyo­só­kon plety­kák ke­ring­tek tö­meg­ter­me­lés be­ve­ze­té­sé­rõl, pri­va­ti­zá­lás­ról, fú­zi­ó­ról. 2005-ben a vál­ság ki­tel­je­se­dett, a nye­re­ség drasz­ti­ku­san csök­kent. Az igaz­ga­tó­ság – a tu­laj­do­no­si szer­ve­zet kez­de­mé­nye­zé­sé­re és tá­mo­ga­tá­sá­val – me­nesz­tet­te az igaz­ga­tót.
A vál­la­lat új ve­zér­igaz­ga­tó­ja „ré­gi”, meg­fe­lel a he­ren­di ha­gyo­má­nyok­nak, hi­szen a ve­ze­tõk Herenden min­dig is be­lül­rõl ke­rül­tek az él­re. Vis­­sza­ke­rült egy sor me­nesz­tett szak­em­ber is a he­lyé­re. Az új igaz­ga­tó a tu­laj­do­no­si szer­ve­zet ve­ze­tõ­je, irá­nyí­tá­si kulcs­sza­va pe­dig a nagy­ko­a­lí­ció: a vál­la­lat stra­té­gi­ai dön­té­sei rend­re a szak­szer­ve­ze­tek­kel, az üze­mi ta­nác­­csal, a mun­ka­vál­la­lói-tu­laj­do­no­si szer­ve­zet­tel és az igaz­ga­tó­ság­gal való egyez­te­tés ered­mé­nyei. Ne­héz, de szük­sé­ges in­téz­ke­dé­sek so­ra kö­vet­ke­zett: a fel­sõ ­ve­ze­tõi ja­va­dal­mak drasz­ti­kus csök­ken­té­se, lét­szám­csök­ken­tés, a vál­la­la­ti fe­gye­lem erõ­sí­té­se, a pa­zar­ló vál­la­la­ti ki­adá­sok vis­­sza­szo­rí­tá­sa. A 2005-ös vál­ság hul­lá­mai má­ra el­ül­ni lát­sza­nak. 2006-ban a ma­nu­fak­tú­ra már az el­õzõ négy év leg­jobb adó­zás elõt­ti ered­mé­nyét ér­te el. Nemcsak a jö­ve­del­me­zõ­ség ja­vult, de az idén már bi­zo­nyos jut­ta­tá­sok­ra, tá­mo­ga­tás­ra is telt.
A mun­ka­vál­la­lók Herenden jó gaz­dái vol­tak vál­la­la­tuk­nak. A vál­ság meg­ol­dá­sá­nak mód­já­ban dön­tõ sze­re­pe volt a mun­ka­vál­la­lói kol­lek­tí­vá­nak, ab­ban is a tu­laj­do­no­si szer­ve­zet­nek és ve­ze­tõ­i­nek.

A BVM-Épelem be­ton­ele­me­ket, pa­ne­le­ket gyárt. Ered­mé­nyes­sé­ge nagy­mér­ték­ben függ az épí­tõ­ipa­ri kon­junk­tú­rá­tól.
Ez a vál­la­lat is mun­ka­vál­la­lói tu­laj­don­ban van. Az MRP ré­sze­se­dé­se má­ra már 51 szá­za­lék alá csök­kent, de a tu­laj­do­nos­társ sem kül­sõs: a ve­ze­tõi MBO és a mun­ka­vál­la­lók egyé­ni­leg. A cég fi­zi­kai ál­lo­má­nyá­nak zö­mét be­ta­ní­tott mun­ká­sok ad­ják. A lét­szám a pri­va­ti­zá­ci­ót kö­ve­tõ­en drasz­ti­ku­san, szin­te a fe­lé­re csök­kent. A cég 1992-ben ön­csõ­döt je­len­tett, majd in­gat­lan­jai ér­té­ke­sí­té­sé­vel hely­ze­tét sta­bi­li­zál­ta. Ma nye­re­sé­ge­sen mû­kö­dik. Az igaz­ga­tó, aki ta­gad­ha­tat­la­nul és vál­lal­tan a cég irá­nyí­tó­ja, tu­laj­do­no­si ré­sze­se­dé­sét 33 szá­za­lék kö­rül tart­ja. Nem kell több, mond­ja, el­kép­ze­lé­se­it a töb­bi tu­laj­do­nos és a ve­ze­tõ­tár­sak meg­gyõ­zé­sé­vel kell meg­va­ló­sí­ta­nia. Sze­rin­te min­den cég­ben ré­sze­sed­ni­ük kell a mun­ka­vál­la­lók­nak: 30-40 szá­za­lék tu­laj­don­lá­sa nem­csak az együtt­mû­kö­dé­sen ala­pu­ló vál­la­la­ti kul­tú­ra ki­ala­kí­tá­sá­nak a fel­té­te­le, ha­nem a mun­ka­vál­la­lók „fel­eme­lé­sé­nek” is esz­kö­ze. A tu­laj­do­non ala­pu­ló rész­vé­tel a vál­la­lat éle­té­ben és a dön­té­sek meg­ho­za­ta­lá­ban ál­lan­dó kép­zést és kom­mu­ni­ká­ci­ót igé­nyel. A tu­laj­do­nos-mun­ka­vál­la­lók a kez­de­tek­tõl kép­ben van­nak, szem­lé­le­tes áb­rák se­ma­ti­zál­ják szá­muk­ra a szer­ve­ze­tet, a kom­pe­ten­ci­á­kat, az adott­sá­gok/ered­mény­mu­ta­tók vi­szo­nyát. Táb­lá­za­tok, gra­fi­ko­nok mu­tat­ják a vál­to­zá­so­kat, az ered­mé­nye­ket. Az el­já­rá­sok, „patternek” so­ra kül­föl­di auditok el­vá­rá­sa­i­nak fe­lel meg. Más te­rü­le­te­ken az ESOP (ame­ri­kai MRP) „leg­jobb gya­kor­la­tá­nak” meg­ol­dá­sa­it ve­zet­ték be. – Min­den­ki ta­nul és ta­nít – mond­ja az igaz­ga­tó. A kép­zé­sek és a fó­ru­mok rend­sze­re egy­re lej­jebb vi­szi az in­for­má­ci­ót, az ös­­sze­füg­gé­se­ket. A fó­ru­mok kö­te­le­zõ­k, és mun­ka­idõ­ben van­nak, így min­den­ki részt vesz raj­tuk. A ta­nács­ko­zá­sok egy ré­sze so­ros el­nök­sé­gi rend­szer­ben mû­kö­dik: min­den részt­ve­võ ad­hat ki fel­ada­tot, és el­len­õriz­het, ha rá ke­rül a sor.
A sok ele­mé­ben tu­da­to­san ki­épí­tett vál­la­la­ti kul­tú­ra fó­ru­mai és ese­mé­nyei min­dig a kö­zös ér­té­kek hang­sú­lyo­zá­sá­val kez­dõd­nek: a vál­la­lat sor­sa, tel­je­sít­mé­nye a mun­ka­vál­la­ló sor­sa is. Csak együtt gya­ra­pod­hat­nak, mint ahogy a hát­rá­nyos kö­vet­kez­mé­nye­ket is kö­zö­sen kell el­vi­sel­ni­ük. A fe­le­lõs­sé­get nyil­ván­va­ló­an csak a tel­je­sít­mény­re va­ló rá­ha­tá­suk mér­té­ké­ben vál­lal­hat­ják a mun­ka­vál­la­lók: az el­iga­zo­dást a nyil­vá­nos és tré­nin­ge­ken el­sa­já­tít­ha­tó kom­pe­ten­cia és ér­té­ke­lõ ská­lák se­gí­tik. A vál­toz­ta­tá­so­kat min­dig át­be­szé­lik. Az ösz­tön­zõk, a ju­tal­mak és a bün­te­té­sek konk­ré­tak és cél­irá­nyo­sak. A meg­fe­le­lõ vál­la­la­ti lég­kör ki­ala­ku­lá­sá­nak szer­ves tar­to­zé­kai a BVM-es ün­ne­pek, ren­dez­vé­nyek.
Az ered­mé­nyes gaz­dál­ko­dás idõ­sza­ká­ban a vál­la­lat­irá­nyí­tás ed­dig so­rolt ele­mei ma­guk­tól hoz­zák a mun­ka­vál­la­lók azo­no­su­lá­sát cé­gük­kel. Ugyan­ak­kor a pi­a­ci igé­nyek hul­lám­he­gyei-hul­lám­völ­gyei fo­lya­ma­tos, adott eset­ben ked­ve­zõt­len kö­vet­kez­mé­nyek­kel já­ró al­kal­maz­ko­dást igé­nyel­nek. Itt a tu­laj­do­nos-mun­ka­vál­la­lók sta­bil fog­lal­koz­ta­tá­sa ki­in­du­ló­pont, a ru­gal­mas­ság esz­kö­ze pe­dig az al­vál­lal­ko­zók idõ­le­ges, igény sze­rin­ti al­kal­ma­zá­sa. A gyors pi­a­ci al­kal­maz­ko­dás nél­kü­löz­he­tet­len ele­me a tár­sa­ság ha­té­kony irá­nyí­tá­sa is. A te­vé­keny­ség tí­pu­sa, a mun­ka­erõ-ál­lo­mány kva­li­fi­ká­ció sze­rin­ti ös­­sze­té­te­le más cé­gek­nél is az egy­sze­mé­lyes autoriter ve­ze­tés ki­ala­ku­lá­sá­nak ked­vez. En­nél a cég­nél az el­len­súly a már rész­le­te­zett, bel­sõ in­for­má­ci­ós-kom­mu­ni­ká­ci­ós rend­szer mû­köd­te­té­se és az igaz­ga­tó sze­mé­lyé­nek hi­te­les­sé­ge.

Két vál­la­lat, két­fé­le vál­la­la­ti kul­tú­ra, el­té­rõ ve­ze­té­si kon­cep­ci­ók, kü­lön­bö­zõ ha­gyo­má­nyok. Le­het­ne még so­rol­ni, hi­szen tu­dunk olyan MRP-rõl, ahol a vál­la­lat el­len­sé­ges ki­vá­sár­lá­sát aka­dá­lyoz­ta meg a 10 szá­za­lé­kos tu­laj­do­no­si ré­sze­se­dés­û MRP.
Ezek­nél a cé­gek­nél biz­to­sak le­he­tünk ab­ban, hogy a szer­ve­zet al­kal­maz­ko­dá­sa so­rán a mun­ka­vál­la­lók ér­de­ke­it fi­gye­lem­be ve­võ meg­ol­dá­sok szü­let­nek. A gaz­da­sá­gi szo­ci­a­li­zá­ció kö­vet­kez­mé­nye az is, hogy a fog­lal­koz­ta­tás esz­köz­tá­ra a tör­vény­nek meg­fe­le­lõ, a mun­ka­ügyi kap­cso­la­tok pe­dig ren­de­zet­tek. Ezek­nek a vál­la­la­tok­nak a köz­pon­ti költ­ség­ve­té­si tá­mo­ga­tá­sa eb­bõl a szem­pont­ból biz­to­san ke­ve­sebb koc­ká­za­tot rejt, mint más vál­la­lat­cso­por­to­ké. Tör­té­ne­tük is­me­re­te azért sem fe­les­le­ges, mert a tu­laj­do­nos­vál­tás­ok, a cég­ala­ku­lá­sok-meg­szû­né­sek és -át­vé­te­lek bi­zo­nyos kö­rül­mé­nyei, gaz­da­sá­gi szi­tu­á­ci­ók, erõ­vi­szony­ok te­rem­tet­te kon­tex­tu­sok is­mét­lõd­nek.

A szer­zõ köz­gaz­dász-szo­ci­o­ló­gus

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.