Leégett Dél-Korea nemzeti kincse

A lángok martaléka lett Dél-Korea egyik legjelentősebb műemléke, a XIV. századból származó Déli kapu. Elképzelhető, hogy gyújtogatás történt, de ezt nem erősítették meg a köztéri kamerák felvételei.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Korea legjelentősebb nemzeti kincsének tartották, tegnapra virradóra azonban leégett a fővárosban, Szöulban lévő Déli kapu. A helybéliek között Namdaemun néven ismert kaput 1398-ban építették, egyike volt azon ritka építményeknek, amelyek mind a japán megszállást (1910–1945), mind a koreai háborút (1950– 1953) túlélték – emlékeztetett a BBC tudósítója. Tegnap hajnalban csaknem négyszáz tűzoltó dolgozott a lángok megfékezésén, de eredménytelenül. Katasztrófavédelmi szakemberek úgy vélik, a teljes egészében megsemmisült műemlék gyújtogatás áldozata lett. Más véleményen vannak a helyi hatóságok képviselői, akik szerint még nem lehet tudni, mi is történt valójában. Ezt az elképzelést igazolja az is, hogy a Namdaemunra vigyázó térfigyelő kamerák felvételein nem látható gyújtogatásra utaló jelenet.
A Déli kapu egy kőboltív és a fölé felhúzott kétszintes, fából ácsolt pagodatetős épület volt. Elkészülte után viszonylag hamar, már 1447-ben renoválni kellett, ahogy azóta többször is. A látogatók előtt 1907-ben zárták be, végül csaknem száz év múlva, 2006-ban nyitották meg ismét. Szöul legrégebbi faépítményét 1962-ben nyilvánították Dél-Korea első számú nemzeti kincsévé. Az elsődleges becslések szerint a Namdaemun újjáépítése három évet és 3,8 milliárd forintnak megfelelő összeget emészt majd fel. Szerencse a bajban, hogy az építményről 2006-ban részletes dokumentációk készültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.