Átmenetileg mattot adott a cégfelvásárlásoknak és a vállalategyesítéseknek a hitel- és tőzsdeválság okozta bizonytalan pénzpiaci légkör – derül ki a Financial Times (FT) elemzéséből, amely a 2006-os és a tavalyi évhez képest idén markáns lassulást jósol a globális tranzakciók területén. A bajban lévő cégek megvásárlására, feljavítására, majd továbbértékesítésére szakosodott magánbefektetési társaságok a jelenlegi tőzsdei ingadozások miatt ugyanis nehezen tudják reálisan felmérni egy-egy felvásárolandó vállalat értékét. Az árfolyamok esése miatt átmenetileg több fúziót is felfüggesztettek, mivel egy esetleges részvényindexesés következtében később talán még kedvezőbb feltételekkel juthatnak a kiszemelt céghez – írja a brit gazdasági szaklap.
Bár a kockázatok ára valóban felértékelődött az utóbbi időkben, a növekedést tervező óriásvállalatok egyelőre a kivárás mellett döntenek – nyilatkozták a Credit Suisse és a Deuttsche Bank szakértői, hangsúlyozva, hogy az értékpapírok árfolyamának csökkenésével egyenes arányban kevesebb felvásárlási tranzakciót ütöttek nyélbe. A megtorpanás további oka a likvid tőke hiánya, amely a cégösszeolvadások piacán vezető USA-t sújtja a legnagyobb mértékben. Az FT becslései szerint idén több mint 40 százalékkal esnek vissza az észak-amerikai vállalatok felvásárlásai, illetve egyesülései, de a legnagyobb zuhanás a legkockázatosabbnak ítélt afrikai térségben várható mintegy 90 százalékos mínusszal. A Merrill Lynch elemzői úgy nyilatkoztak a lapnak, hogy a tőkehiány, a bizonytalanság és az árak további esésére spekulálók hármas hatása összeadódott és eredményezte az ügyletek számának apadását. A PricewaterhouseCoopers felmérése szerint a legnagyobb vállalatok ügyvezetőinek bizalmi indexe öt év óta először mutatott esést: egyrészt mert az általuk vezetett cégek árfolyamai is csökkentek, másrészt nem látják a lejtmenet végét.
A globális cégfúziók 2002-től meredeken felfelé ívelő tendenciát mutattak, a 2006-os és a 2007-es év kiugróan jónak bizonyult, amely a kihelyezhető szabad tőke akkori bőségének köszönhető. Ekkor évente 130-150 milliárd dollárért kötöttek cégfelvásárlási üzleteket, amelyek oroszlánrészét kockázati alapok és magán-tőkebefektetési társaságok intéztek főleg hitelekből. A mostanra elapadt források miatt azonban 2008-ra 17 százalékos csökkenés várható.
Keresztúrok a XVII. kerületben
