Méhek vándorútja a kukoricásban

Hanthy Kinga
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötpárti megegyezés van arról, hogy genetikailag módosított takarmánykukorica Magyarországon nem termelhető. Ez az összefogás olyan erőt jelent, hogy a génmódosított termékekre hirdetett magyar moratórium jogosultságát európai parlamenti képviselőink el tudták ismertetni. Jó lenne, ha találna a politikai elit további néhány fundamentális pontot is, amelyben megszületne az egyezség, akkor legalább esélyünk lenne arra, hogy kikukucskáljunk a béka feneke alól.
A génmódosított növényt nem kell permetezni. A Monsanto 810-es kukoricafajta olyan méreganyagot termel, amelyik elpusztítja a kukoricamolyt. Magyarországon a kukoricatermést a kedvezőtlen időjárás szokta tizedelni, a moly csak ritkán okoz vészt. A GMO-növényekért lobbizó szakemberek azt mondják, nincs lényegi különbség az eredeti és a módosított növény között. Ács Sándorné agrármérnök, az Élőlánc Magyarországért tagja erre azt feleli Mangel Gyöngyi mikrofonja előtt az Esti beszélgetések – a Földről című műsorban, hogy a majom és az ember genetikai állománya is majdnem azonos, egy százalék az eltérés. Mégis, micsoda különbség!
Lassan tényleg ideje lenne beszélgetni a Földről. És nemcsak késő este, hanem nappal is, amikor sokan hallják. Talán még azok is, akik azt hiszik, ha becsukják maguk mögött az ajtót, azzal kicsukják a Föld problémáit is. A környezetvédőkre a többség úgy tekint, mint bogaras aktivistákra, akik napokra fákhoz láncolják magukat. Aki ilyet tesz, nem komplett. Ideje lenne megfordítani a közgondolkodást: csak az komplett, aki ilyet tesz.
Ángyán József egyetemi tanár, fideszes országgyűlés képviselő, Ács Károlyné környezetvédő agrármérnök és Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő ülnek a stúdióban, és arról beszélnek, hogyan sikerült közösen elérni, hogy a GMO-kukorica ne léphesse át a magyar határt. Mert ha egyszer is, egy kicsit is átteszi a lábát, attól kezdve Magyarország már nem lesz tiszta, folyton bizonygatni kell majd, hogy a piacon kínált termékünk mentes a genetikai szennyeződésétől. A laboratóriumi vizsgálatok nagyon drágák, és a termelő fizeti. Ha egyszer kiengedjük a GMO-t a természetbe, nem lehet visszahívni, mondja Ácsné. A méhek képesek tizenkét kilométer távolságra is elrepülni a pollennel. A gének találkoznak.
Nagyon erős a nyomás. A multilobbi nem szokott hozzá az elutasításhoz. Amerika, a génmódosított növények hazája már GMO-szennyezett. Most az lenne az érdeke, hogy másokat is magával húzzon. Áll velük szemben a csapatnyi magyar zöldlobbi – politikusok, szakértők, aktivisták –, és nem hátrál. Persze nincs egyedül, a láncszemek lassan egymásba kapaszkodnak, az országok, kicsik és nagyok egymás után ébredeznek. Lehet, hogy több ebben az összekapaszkodásban még az érdek, mint a meggyőződés. De mégis, csak kap egy kis esélyt a Föld. Itt az ideje.
(Esti beszélgetés – a Földről. Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.