Independent
A független brit lap pristinai tudósításában a koszovói albánok elementáris öröméről ír és arról, hogy a függetlenség kikiáltása a szerbek által nemzedékeken át tartó elnyomás végét jelzi. Koszovó a világ 193. nemzetállama lett. A tudósító idézi Hashim Thaqi miniszterelnököt, korábbi gerillavezért, aki a kikiáltási nyilatkozatában ezt is mondta: „Családom, mint a tiétek… sohasem ingadozott, és soha nem veszítette el hitét honfitársainkban. Az a testvér, aki elhagyta családját, hogy harcoljon; a gazda, aki nem adta oda a földjét; az asszonyok és férfiak, akik kinyitották otthonuk kapuját; a diák, aki felállva mondta, hogy többé nem… sohasem ingadoztunk, és sohasem veszítettük el hitünket honfitársainkban.”
LE FIGARO
A konzervatív francia lap, akárcsak számos laptársa, meglehetősen fanyalogva ír Koszovó függetlenné válásáról. A Kisebbik rossz című szerkesztőségi állásfoglalása szerint „Európa lelkesedés nélkül, visszafogottsággal és bizonyos mértékű nyugtalansággal fogadta az új államot leglabilisabb részében”.
A párizsi újság emlékeztet arra, hogy a II. világháborús határok sérthetetlensége alapozta meg a kontinens stabilitását, és hogy az ENSZ 1244. számú határozata Belgrád szuverenitását erősíti meg Koszovó fölött.
Liberation.fr
A balliberális lap Koszovó függetlenné válásáról szóló cikkében azon aggódik, hogy az más európai országokban – beleértve Romániát – dominóhatást vált ki.
Tovább tombol a vihar Nicolas Sarkozy francia elnök tervével kapcsolatban, hogy a francia iskolás gyerekek kötelező jelleggel ismerkedjenek meg egy-egy, a holokauszt áldozatává vált francia zsidó gyerek sorsával. Az oktatási miniszter „kriminálisnak” nevezte, hogy minden második diák nem tudja, mit jelent a soá.
NewStatesman
John Pilger, a világhírű dokumentumfilmes és újságíró a baloldali brit hetilapban azzal vádolja a Nyugatot, hogy nem akarja lebontani a gázai „berlini falat”, mert e fal igazolja az inváziókat, mások területének kifosztását és az atomfegyverek terjedését. A nyugati újságírók szerinte pedig bűnösek abban, hogy erről hallgatnak.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?