Nehéz évet várnak a nyugdíjpénztárak

A magyar lakosság nem kezeli elég tudatosan a megtakarításait, a hozamok helyett elsősorban a biztonságra helyezi a hangsúlyt. A választható portfólióra átálló nyugdíjpénztárak szerint nincs ez másképp a nyugdíjak esetében sem.

Csécsi László
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a törvény szerint csak 2009-től kötelező, már több magánnyugdíjpénztár is áttért a választható portfóliós rendszerre. Ennek keretében a tagoknak három befektetési csomag közül kell választaniuk. Az öt éven belül nyugdíjba vonulóknak legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó csomagot ajánlanak, akiknek 15 évnél kevesebb van hátra a nyugdíjig, azoknak 10 és 40 százalék közötti részvényarány a legcélszerűbb, a fiataloknak pedig a 40 százalék részvényarány fölötti portfóliót érdemes választaniuk. Aki nem akar dönteni, azt a pénztárak a törvénynek megfelelően, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveinek száma alapján sorolják be. Az új rendszer arra az elvre épül, hogy különböző életkorokban különböző megtakarítási formák célravezetők. Amíg több évtized van hátra a nyugdíjig, nyugodtan lehet a részvénypiacra építeni, mivel azzal hosszú távon magas hozamot érhetnek el, míg azok, akiknek már csak néhány évük van a nyugalomba vonulásig, jobban teszik, ha a pénzük megőrzésére helyezik a hangsúlyt. Öt évvel a nyugdíj előtt már mindenkinek kötelezően a legbiztonságosabb konstrukcióba kell átlépnie.
A pénztárak tapasztalatai szerint a lakosság többsége a törvény által javasolt csomagot választja, ám a Világgazdaság által megkérdezett kasszák vezetői szerint a más portfólióba lépők zöme nem a magasabb hozamot ígérő, ám kockázatosabb konstrukciók, hanem a nagyobb biztonságot nyújtók mellett teszi le a voksát.
Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár igazgatótanácsának elnöke elmondta: ügyfeleik 12 százaléka döntött úgy, hogy választ a portfóliók közül, bár többségük a törvényben ajánlott konstrukciónál maradt. Az elnök szerint ez a pénzügyi tudatosodás jele, míg a megtakarításaira kevésbé figyel a lakosság, a nyugdíjukat egyre többen szeretnék jó kezekben tudni.
A szakemberek véleménye eltér azzal kapcsolatban, hogy érde-mes-e a jelenlegi kiszámíthatatlan, nagy kockázatú környezetben bevezetni a választható rendszert. A pénztárak többsége az idén folyamatosan tölti fel portfólióit, így egy kedvezőtlen tőzsdei hatás akár negatívba is fordíthatja a hozamokat. Erre az aggodalomra a szakértők többsége úgy reagált, hogy a jelenlegi bizonytalanság ellenére a hoszszú távú kilátások mindenképp biztatóak, ezért senkinek nem kell aggódnia a nyugdíja miatt. Vörös Viktor pénzügyi tanácsadó szerint a nyugdíjtakarékossághoz hasonló, hosszú távú befektetéseket mindenképp érdemes magasabb hozamot ígérő, ám valamivel kockázatosabb konstrukciókban tartani, hiszen hosszú távon a részvénypiac nyereséges, ugyanakkor az általunk megkérdezett pénztárak többsége szerint nehéz év vár a pénztárakra.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kimutatása szerint már a 2006-os év sem bizonyult túl sikeresnek, ugyanis a pénztárak történetében először fordult elő, hogy a 19 vizsgált társaság közül négy veszteséges volt. A negatív eredményt nagyrészt az okozta, hogy a tagdíjbevételek csak minimális mértékben emelkedtek, ám a működési költségek jelentősen drágultak. Míg 2005-ben a pénztárak működési költségei 12,7 milliárd forintot tettek ki, 2006-ban ez az összeg meghaladta a 14,1 milliárd forintot. A veszteségeket a társaságok egy kivételével a tartalék tőkéjükből finanszírozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.