Olaszliszka öreg hídja

Ludwig Emil
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nevezetes históriák és látnivalók fűződnek a zempléni Olaszliszka község nevéhez. A Bodrog jobb partján, Sárospatak és Tokaj közt félúton található, fogyatkozó – 1970-ben még két és fél ezres, ma kétezer alatti lélekszámú – település írott története a XIII. század első felébe nyúlik vissza. Lizkaolozy újlatin nyelvű lakóit említi oklevél 1201-ben, a tatárjárás után, 1248-ban már az „olaszok” gyermekei szerepelnek Tállya földbirtokosainak jegyzékében.
A szőlőtermesztő telepesek már 1272-ben szabadalmat nyertek V. István királytól, amelyet IV. (Kun) László 1285-ben megerősített. Liszka kiváltságai tovább bővültek az Anjou uralkodók idejében, mígnem Mátyás király 1466-ban mezővárosi rangra emelte a települést, évente háromszor vásár tartását, keresztes címer és pecsét használatát engedélyezve Liszka-Olaszinak. Már korábban megtörtént a Bodrog-parti Nagyboldogasszony-plébániatemplom átépítése. A XIV. századi, gótikus stílusú épületet 1634-ben renoválták, ekkor alakították át nyugati harangtornyát vaskos őrtoronnyá, amelynek fűthető felső szobájában katonaság vigyázta a tokaji kereskedőutat.
Jól megéltek a borból a bodrogolaszi és olaszliszkai vincellérek, szőlőik még Tállyán túl is felnyúltak; a hegyaljai bor kiviteléből szép hasznot húztak a kereskedők, akik közt a XVI–XVII. századtól egyaránt találunk lengyeleket, görögöket, rácokat és oroszokat a helyi magyarokon kívül. Zsidók az 1800-as évek elején érkeztek a településre Galíciából. Olaszliszkai közösségük az ókonzervatív, úgynevezett haszid hitet követte. Csodarabbi hírében álló vezetőjüket, Friedmann Herschelt (1808–1874) az ószövetségi vallás legpuritánabb, aszketikus ága atyjának tekintik, a régi temetőben lévő sírjához sokan zarándokolnak ma is a világ minden részéből. A helyi izraelita közösség nem élte túl a második világháborút. A helyükbe beköltözött és megsokasodott cigányok szintén híressé tették Olaszliszka nevét, de ez már végképp nem a kultúrhistória körébe tartozik.
A település legfőbb építészeti érdekessége a község főutcáján található öreg kőhíd. A 37-es számú főútvonal megépüléséig ez volt a galíciai országút, amelynek hegyaljai szakaszán a biztonságos forgalom érdekében több hidat is építettek a XIX. század első felében. A liszkairól nem tudjuk, mikor készült. A Zemplén vármegyei utak és hidak 1833. évi összeírásában szerepel, a latin nyelvű lajstrom egy útszakasz határaként nevezi meg „Oppidium Liszka ponte lapideumát”, azaz kőhídját, amelynek hossza 575 öl. Formája, különösen a csúcsívben záródó nyílása alapján régebbi lehet. Meredek oldalesésű szakadékot ível át, amelynek medrét hirtelen megtöltheti a tolcsvai hegyek felől alázúduló esővíz. A tizenegy méter széles híd északi, „befolyó” nyílásának záradéka csupán két méter, míg a déli oldalon eléri a nyolcméteres magasságot. A hosszú boltozatot hét kőborda támasztja alá, az északi kettő félkörű, a többi öt csúcsíves. Délről az impozáns látványt nyújtó, hatalmas támfal szinte völgyzáró gátat képez, magassága a közepén eléri a tizenhat, szélessége a negyven métert, ami egyben a híd teljes hossza.
A szakirodalom felderítetlennek mondja a liszkai híd építésének idejét és körülményeit. Kialakításából és formájából a XIX. századnál korábbinak tartja. A szomszédos Vámosújfalu félköríves nyílású kőhídját egy 1797-ből való térkép feltünteti, azzal összehasonlítva az olaszliszkai sokkal archaikusabb formát, falazást mutat. A településen van még egy öreg építmény, az úgynevezett „traktér”, amelyet a XVIII. században raktárnak, postaállomásnak, fogadónak használtak. Eredetileg kolostor volt, a terebesi pálos szerzetesek építtették 1503-ban. Lehet, hogy Olaszliszka kőhídja – amelyre már akkor is nagy szükség volt – abban az időben vagy abban az évszázadban készült?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.