Szetey Gábor, a kormány személyügyi államtitkára tegnap a sajtó előtt bejelentette: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök január 31-ével elfogadta lemondását. Szetey távozásának valódi okait csak találgatni lehet, vagy el kell fogadni, amit ő maga állít: kapott egy jobb állásajánlatot. A távozó államtitkár azt állította, a karácsonyi ünnepek alatt adódott számára a lehetőség, hogy visszatérjen ahhoz a céghez, ahonnan a kormányba hívta Gyurcsány Ferenc. Szeteynek egyébként – ezt több kormánypolitikus is megerősítette lapunknak – az utóbbi időben megromlott a kapcsolata a kabinet néhány tagjával; egyebek mellett Gyurcsány Ferenccel is fagyosabbá vált viszonyuk. Más értesülések szerint a közigazgatási reformon túl a meleglobbi óhaját teljesítvén – vagyis a regisztrált élettársi kapcsolat jogi szabályozásával – megszűnt a valódi munkája.
*
Személyes ügy vagy politikai feladat volt? – kérdeztük az államtitkárt a meleg párok helyzetének „családjogi” szabályozásáért kifejtett tevékenységéről. Az államtitkár annyit válaszolt, büszke arra, hogy tehetett valamit a nyitottabb és elfogadóbb Magyarországért, de ez nem volt számára feladatként kiadva. (Nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de Szetey Gábor egy személyes titkot is megosztott a sajtóval: azt tervezi, hogy párjával egy év múlva első kíván lenni, aki itt „melegházasságra” lép.)
A miniszterelnök gyengüléséről van szó – értékelte a helyzetet a Fidesz frakcióigazgatója, Répássy Róbert. Ezt az is jelzi, hogy Szetey és Gál J. Zoltán a népszavazás előtti időpontban távozik.
Ismeretes, a múlt héten Gál J. Zoltán kabinetfőnök, államtitkár távozott a Gyurcsány-csapatból – családi okokra hivatkozva. Neki valójában azért kellett távoznia, mert számos kommunikációs kudarc köthető a nevéhez, ráadásul értesüléseink szerint ő volt az egyik a miniszterelnök környezetéből, aki a leginkább erőltette a bukásra ítélt kormányzati negyedet. Mindeközben a hagyományos kabinetfőnöki teendőit jórészt nem végezte el, amit lapértesülések szerint Kiss Péter kancelláriaminiszter nem nézett jó szemmel. Az MSZP alelnöki posztját is betöltő Kiss közismerten régóta a szocialisták egyik erős embere, és információink szerint – nem mellékesen a személyi változásokkal összefüggésben – a kormányban is egyre meghatározóbb a szerepe, olyannyira, hogy a körülötte formálódó hatalmi csoportosulást immár hasonló erejűnek tartják, mint a kormányfő körét.
Az erősödő belső kritika és hatalmi átrendeződés jele lehet az is, hogy Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő immár hat hete gyakorlatilag nincs jelen a hazai politikai életben, hosszúra nyúlt telelését követően szinte csak külföldi látogatásain szólalt meg. – A miniszterelnök azt a beszédét, amit most már hagyományosan évértékelő-évindító beszédnek neveznek, a tavaszi ülésszak első ülésnapján a parlamentben fogja elmondani – közölte Budai Bernadett kormányszóvivő még január második hetében, ugyanakkor hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a kormányfő, aki szocialista pártelnök is, február 11. előtt az MSZP különböző fórumain, például országos választmányának január 26-i ülésén ne szólalna fel. Ez nem történt meg, derült ki a múlt hét végén, ugyanis a választmány ülésén – szemben például Kiss Péter kancelláriaminiszter-pártalelnökkel vagy Juhász Ferenc elnökhelyettessel – Gyurcsány Ferenc meg sem jelent. A miniszterelnök egyébként tavaly a párt parlamentjének számító testület előtt mondta el évnyitó és évzáró gondolatait. Emlékezetes ugyanakkor, hogy tavaly ősszel csaknem két hónapig nem szólalt fel az Országgyűlésben, miután „köztisztasági csomagját” lényegében megbuktatta a szocialisták polgármesteri csoportja.
Az MSZP-frakció mai informális ülésén mutatkozik be Gál J. Zoltán utóda, Ficsor Ádám. A kormányfő új kabinetfőnöke február 1-jétől tölti be tisztségét, ám jelenleg még a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
