Nem hivatalos, de megalapozott számítások szerint olimpiai résztvevőnek tekinthető a magyar férfi párbajtőrcsapat. A válogatott azzal javította tovább amúgy is jó pozícióját, hogy bő egy hete Dohában ezüstérmet szerzett, most vasárnap Kuvait városban pedig győzött Világkupa-versenyen.
A kvalifikációs időszak ugyan hivatalosan március 31-ig tart, de ebben a szakágban már csak két olyan versenyt rendeznek, amelyen pontokat lehet még gyűjteni. A kvalifikációs ranglistán a válogatott – amely Boczkó Gábor, Imre Géza, Kulcsár Krisztián, Kovács Iván összeállításban szerepel a versenyeken – jelenleg a második helyen áll (312 pont) a franciák (328) mögött. A harmadik hely az olaszoké (268), a negyedik a lengyeleké (202), az ötödik a spanyoloké (187), a hetedik a németeké (184), a nyolcadik az ukránoké (171). A hatodik helyen a venezuelaiak (186) állnak, de magyar szempontból az európai csapatok számítanak. A kvalifikációs rend szerint a ranglista első négy helyezettje automatikusan tagja lesz a pekingi mezőnynek, további négy helyre pedig zónánként egy-egy válogatott kerül. Vagyis a jelenlegi helyzet szerint öt európai együttes lesz ott a játékokon, ez csak akkor módosul, ha a venezuelaiak bekerülnek az első négy közé, ami nem túl valószínű.
„Saját számításaink alapján mi már úgy vesszük, hogy ott vagyunk az olimpián. Ezzel együtt a további versenyekre is el kell menni, őrizni kell a helyezésünket, mert a majdani kiemelést tekintve egyáltalán nem mindegy, hogy visszacsúszunk-e – jelentette ki Kulcsár Győző szövetségi kapitány, majd magyarázatként hozzáfűzte: – Ha például negyedikek lennénk a sorozat végén, előfordulhatna, hogy a nyolc között a németekkel találkozunk, ami drámai volna, az elődöntőben meg esetleg a franciákkal. Ha ez így alakul, szinte nem is lenne értelme a kvalifikációnak. Ha jól akarunk szerepelni az olimpián, a lejjebb lévő csapatokat illene megvernünk, a legerősebbeket viszont, vagy akikkel szemben nem igazán megy jól, érdemes elkerülni.”
A győzelemért 64, a második helyért 52, a harmadikért 40 pont jár, aztán 36-ot, 32-t, 30-at, 28-at, 26-ot kapnak a következők, de a 16–32. helyezettek is 8-cal gazdagodnak. Ez alapján a magyarok már nem maradhatnak le a játékokról. A jó pozíció annak köszönhető, hogy a tavaly áprilisban kezdődött kvalifikációs sorozatban kiegyenlített teljesítményt nyújtanak, rendszeresen résztvevői a végső csatározásoknak, az Eb-n például elsők, a vb-n pedig harmadikok voltak.
Nagyon jó a helyzete Szász Emesének is. Női párbajtőrben csak egyéni versenyt rendeznek a játékokon, a mezőnybe a kvalifikációs ranglista első nyolc helyezettje automatikusan bekerül. Szász jelenleg a harmadik (198) a kínai Li Na (234) és a francia Laura Flessel-Colovic (200) mögött. A nyolcadik helyen pillanatnyilag a francia színekben szereplő Király-Picot Hajnalka áll (122). Nyolc helyet zónák között osztanak majd el a módosított ranglista alapján, egy-egy nemzetet legfeljebb két vívó képviselhet Pekingben.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
