Lerombolja a társadalmi szolidaritás és bizalom évszázados intézményeinek alapjait a kormánynak a magyar egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó javaslata – áll abban a kommünikében, amelyet a Munkástanácsok Országos Szövetségének kezdeményezésére egyebek mellett a Magyarországi Református Egyház, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) és a Liga szakszervezeti szövetség írt alá.
A református egyház nevében Bölcskei Gusztáv püspök, zsinati elnök kijelentette: az egyházak felelősségvállalása nem ér véget a templomok falainál; minden, a társadalom életét alapvetően befolyásoló kérdésben meg kell nyilvánulniuk. Az egészségbiztosítás kérdése márpedig ilyen ügy. Bölcskei arra szeretett volna választ kapni a szaktárcától, hogy amennyiben a biztosítási piacon valóban szabad a verseny, akkor egyháza milyen módon vehetne részt az egészségfinanszírozásban. A minisztérium – Bölcskei szavai szerint – lényegében azt válaszolta, hogy ott „semmi keresnivalójuk nincs”.
Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke lapunk kérdésére elmondta: a szakszervezetek egyelőre nem gondolkoznak azon, hogy sztrájkokkal kényszerítsék ki az egészségbiztosítási törvényjavaslat visszavonását. Azonban – fogalmazott – február 11-e, vagyis a törvény megszavazásának vélhető időpontja után „mindenkinek szembe kell nézni a következményekkel”. A szakszervezeti vezető szerint az érdekvédelmi szervezeteknek rendezniük kell soraikat, és erejüket a népszavazásra kell összpontosítaniuk. Palkovics Imre, a Munkástanácsok vezetője arról beszélt, hogy nemcsak a reformátusokkal, hanem az evangélikus és a katolikus egyházzal és a Mazsihisszel is tárgyaltak a társadalombiztosítási törvény elleni összefogásról.
Jánosi kritizálta a kormányt. A kormány és az egészségügyi tárca hibás döntésének a következménye, hogy nagy a bizonytalanság abban, melyik település melyik kórházhoz tartozik – kritizálta Jánosi György a Gyurcsány-kabinet intézkedéseit egy érdi fórumon. A térség szocialista országgyűlési képviselője arra a felvetésre reagált a fogadóórájára összegyűlt helyieknek, hogy mit szól azokhoz a halálesetekhez, amelyek abból adódnak, hogy a betegeket egyik intézményből a másikba hurcolják a sürgős ellátás helyett. Az érdi nyugdíjasok és nagycsaládosok mellett az önkormányzatnál összegyűlt tömegben számos fiatal is megjelent, és a rögtönzött lakossági fórummá alakult fogadóórán egyhangúlag arra szólították fel a képviselőt, hogy voksoljon nemmel az egészségügy átalakításáról szóló szavazáson. Az érdiek azt is kilátásba helyezték, hogy kifizetik a politikusnak azt a büntetést, amelyet a frakciófegyelem megszegése miatt kellene fizetnie, de Jánosi leszögezte: igennel voksol majd. Szerinte a rendszer átalakítása szolgálja a magyar társadalom érdekeit. Arra a felvetésre, hogy a magyarok többsége elutasítja az új törvényt, a képviselő kifejtette: ez egy kerettörvény lesz, amely alapján egyelőre ugyan nem tudni, hogy ki milyen ellátási formában részesül majd, de a szakmai egyeztetésen gondoskodnak a megfelelő állami garanciák beépítéséről. Jánosi ugyanakkor elismerte, hogy nem tudja, mely szakmai szervezetek fogadták el a törvénytervezetet, mert „nem készült” az ilyen természetű kérdésekre.
Körülbelül ezren tüntettek tegnap este Vác főterén a törvény elfogadása ellen. A rendezvényt Tomori Pál, a váci Fidesz–KDNP frakcióvezetője szervezte, a MIÉP és a Jobbik támogatásával.
Másodszor is átment. Másodszor is túl van az Országgyűlés szakbizottsága az egészségbiztosítási törvény szavazása előtti utolsó vitán. A kormányoldal újfent támogatta a tervezetet, néhány módosítással. Köztük szerepel az is, hogy „pénztárakról” és nem „biztosítókról” van szó, ezzel próbálva előre ellehetetleníteni a civilek népszavazási kezdeményezését.
Orbán mindenre elszánt ellenfele akkora öngólt lőtt, hogy még Magyar Péter is belesápadt
