Török ítélet, uniós aggály

A Törökország EU-csatlakozását ellenző európai politikusok további, számukra kedvező érvekkel gazdagodtak tegnap, amikor a török igazságszolgáltatás véleménynyilvánítási szabadságot korlátozó ítéletet hozott.

Munkatársunktól
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte tegnap a török igazságszolgáltatás azt az egyetemi professzort, aki a vád szerint megsértette Kemal Musztafa Atatürk, a török köztársaság megalapítójának emlékét. Attila Yayla ellen egy akadémiai vitán elhangzott kijelentése nyomán emeltek vádat. A professzor azt állította, hogy a korai török köztársaság politikailag korántsem volt olyan progresszív, mint azt a történelemkönyvek állítják. A panelbeszélgetést követően Yaylát Ankarában felfüggesztettek egyetemi tisztéből, és törvényszék elé állítottak. A bírósági ügy és a Yayla elleni ítélet további aggályokat vet fel az Európai Unióban, s a szabadságjogok csorbítása erősíti majd azokat az érveket, amelyek szerint Törökország közel sem áll készen ahhoz, hogy az unió tagjává váljon.
A tegnap végződött bírósági tárgyalással párhuzamosan a török parlament egy olyan törvény módosításáról kezdett vitát, amely tovább korlátozhatja a szólásszabadság jogát. A „török identitás megsértéséről” szóló 301-es cikkely számos alkalommal adott alapot arra, hogy vádat emeljenek írók és értelmiségiek ellen.
Hasonlóan heves vitákat gerjesztett – és az EU részéről új aggályokat vetett fel – a napokban Ankarában az iszlamista gyökerű, kormányon lévő török Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), illetve a Nacionalista Akciópárt (MHP) együttműködése annak a törvénynek az eltörléséért, amely tiltja a nőknek a muzulmán fejkendő viseletét az egyetemeken. A fejkendő-viselési tilalom feloldásához az alkotmány módosítására van szükség. Az MHP és az AKP együtt elegendő szavazattal rendelkezik a parlamentben ahhoz, hogy keresztülvigyék a módosítást. A megegyezés ellenkezést válthat ki a főként a tábornoki kar tagjaiból és a bírókból álló világi elit körében. Szerintük a fejkendő viseletének tilalma létfontosságú az állam és a vallás szétválasztásának a fenntartásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.