Tizenöt hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte tegnap a török igazságszolgáltatás azt az egyetemi professzort, aki a vád szerint megsértette Kemal Musztafa Atatürk, a török köztársaság megalapítójának emlékét. Attila Yayla ellen egy akadémiai vitán elhangzott kijelentése nyomán emeltek vádat. A professzor azt állította, hogy a korai török köztársaság politikailag korántsem volt olyan progresszív, mint azt a történelemkönyvek állítják. A panelbeszélgetést követően Yaylát Ankarában felfüggesztettek egyetemi tisztéből, és törvényszék elé állítottak. A bírósági ügy és a Yayla elleni ítélet további aggályokat vet fel az Európai Unióban, s a szabadságjogok csorbítása erősíti majd azokat az érveket, amelyek szerint Törökország közel sem áll készen ahhoz, hogy az unió tagjává váljon.
A tegnap végződött bírósági tárgyalással párhuzamosan a török parlament egy olyan törvény módosításáról kezdett vitát, amely tovább korlátozhatja a szólásszabadság jogát. A „török identitás megsértéséről” szóló 301-es cikkely számos alkalommal adott alapot arra, hogy vádat emeljenek írók és értelmiségiek ellen.
Hasonlóan heves vitákat gerjesztett – és az EU részéről új aggályokat vetett fel – a napokban Ankarában az iszlamista gyökerű, kormányon lévő török Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), illetve a Nacionalista Akciópárt (MHP) együttműködése annak a törvénynek az eltörléséért, amely tiltja a nőknek a muzulmán fejkendő viseletét az egyetemeken. A fejkendő-viselési tilalom feloldásához az alkotmány módosítására van szükség. Az MHP és az AKP együtt elegendő szavazattal rendelkezik a parlamentben ahhoz, hogy keresztülvigyék a módosítást. A megegyezés ellenkezést válthat ki a főként a tábornoki kar tagjaiból és a bírókból álló világi elit körében. Szerintük a fejkendő viseletének tilalma létfontosságú az állam és a vallás szétválasztásának a fenntartásában.
Így borult lángba a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada – képek
