Négy évvel ezelőtt az egykori Honvéd Főparancsnokság romos épületének rehabilitációjára pályázatot írtak ki. Kis Péter építészműtermének tervét rangsorolta a legmagasabbra a zsűri, az építész megbízást is kapott, hogy további tervek kidolgozásával igazolja a pályamű megvalósíthatóságát. A közvéleményt később megosztotta, hogy a főparancsnokságot rózsaszín, lebegő kerámiatetővel fedjék be.
A 2004-es tervpályázat után a Várgondnokság Kht. szabályos közbeszerzési eljárásban bízta meg Kis Pétert egy könnyített építési engedélyezési tervdokumentáció elkészítésére, amelyhez többek között talajmechanikai vizsgálat, barlangkutatás nem kapcsolódott. A pályamunka ugyanakkor nem veszi figyelembe az I. kerületi építési szabályzatot, a műszaki megvalósíthatósággal kapcsolatban a zsűri bizonyos aggályokat is megfogalmazott jegyzőkönyvében. Ezért 2004-ben a kht. mellett operatív bizottságot hozott létre egy kormányhatározat, amelynek kötelessége lett volna a tervet ellenőrizni és véglegesen elfogadni. A bizottság munkájának – amelynek elnöke Hiller István kulturális miniszter, társelnöke Glatz Ferenc lett – azonban semmi látszatja nem volt.
Évekig nem történt semmi, ám múlt ősszel Kis Péter tervének mellőzésével, titokban új elképzelés született a kulturális minisztériumban, amely pályáztatás nélkül, egyenes megbízással, másként valósította volna meg a Dísz tér és a Szent György tér rendezését. És legfőképp: nagyon gyorsan. A sietség állítólagos oka az volt, hogy az építési engedélynek az idén február végéig jogerőssé kellene válnia ahhoz, hogy a projekthez uniós támogatást lehessen nyerni úgy, hogy az épületet még a 2010-es országgyűlési választások előtt át lehessen adni. Építészek szerint pedig egy megvalósítható terv elkészítésére kilencven nap elegendő.
Mielőtt még a kultusztárcánál csendben megszülethetett volna a megoldás, kipattant az ügy, és az építészszakma egy része hangosan tiltakozott. November közepén a Budapesti Építészeti Kamara szakmafelügyeleti bizottsága meghallgatta a budavári Dísz tér és a volt Honvéd Főparancsnokság rehabilitációs tervezése, terveztetése körül kialakult botrányban érintett szereplőket. A kamara akkor megállapította: a 2004-ben sikeresen zárult tervpályázat alapján a megrendelő, azaz a szaktárca a tervpályázat nyertesével, Kis Péter építészműtermével eredményes tárgyalásos-meghívásos közbeszerzési eljárást folytatott le. A létrejött tervezési jogviszony a mai napig lezáratlan, a kialakult helyzet pedig nem rendezhető Kis Péter építészműterme részvétele és felelős megrendelői döntések meghozatala nélkül.
A Magyar Építész Kamara etikai-fegyelmi kódexe szerint ugyanis egy építész nem vállalhat el olyan megbízást, amelyre más – megfelelő jogosultsággal bíró – kollégájának folyamatban lévő, lezáratlan szerződése, szóbeli vagy írásos megállapodása van, nem ajánlhatja fel a szolgálatait ilyen ügyben, nem kezdeményezhet versenyt, nem készíthet ellentervet, nem nyilváníthat olyan véleményt, amelyik kollégája megbízása ellen hat, és saját esélyeit erősíti.
A történet pikantériája, hogy jogi szakértők szerint ezek a kamarai rendelkezések több ponton is jogsértők: a polgári törvénykönyv szerint ellentétben állnak a szerződéses szabadság elvével, amelynek értelmében a felek szabadon dönthetnek abban, hogy kívánnak-e szerződést kötni, és ha igen, akkor kivel és milyen tartalommal. Továbbá sérti a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogát. Ugyanakkor a szerződési szabadság, a tartalommeghatározás szabadságának kereteit kizárólag jogszabály határozhatja meg, szűkítheti – kamarai szabályzat vagy előírás nem.
A kulturális tárca mindenesetre figyelembe vette a kamara állásfoglalását, forrásaink szerint a budavári Dísz tér és a volt Honvéd Főparancsnokság rehabilitációs tervezésére újabb titkos és nyílt tervpályázatot ír ki, miután lezárta a Kis Péter építészműtermével létrejött tervezési jogviszonyt. A minisztérium a projektet továbbra is főként uniós forrásból kívánja megvalósítani, ám a jelek szerint lemondott arról, hogy az épület átadása választási kampányesemény lehessen.
Most már csak az kérdéses, hogy a pályázat kiírása a tárcánál mennyi időt vesz igénybe. Ugyanis a Hiller István elnökletével 2004-ben létrehozott operatív bizottság, amelynek kötelessége lett volna a korábbi tervet ellenőrizni és véglegesen elfogadni, három évig passzívnak bizonyult. A múlt év őszén viszont a Dísz tér rendezésére meglehetősen sietősen próbáltak megoldást találni a minisztérium falain belül.
Mit hoz a nyár?
